تغییرات جمعیتی کشور از منظر ماموریت تأمین‌اجتماعی مورد توجه قرار می‌گیرد

تهران - ایرنا - مدیرعامل سازمان تأمین‌ اجتماعی گفت: تغییرات جمعیتی کشور باید از منظر ماموریت این سازمان به دقت مورد توجه قرار گرفته و برنامه مدون و علمی این سازمان برای مواجهه با روند تغییرات جمعیتی طراحی شود.

به گزارش ایرنا از سازمان تأمین‌اجتماعی، میرهاشم موسوی در جلسه شورای معاونین سازمان تأمین‌اجتماعی با اشاره به فرارسیدن هفته ملی جمعیت و شعار ایران جوان بمان افزود: با توجه به روند تغییرات جمعیتی کشور در این حوزه با تهدید جدی مواجه بوده و در بند ۸ سیاست‌های کلی تأمین‌اجتماعی نیز تحکیم خانواده و فرزندآوری مورد تأکید قرار گرفته است؛ بنابراین جا دارد که به این مسئله توجه ویژه‌ای داشته و در سازمان تأمین‌اجتماعی برای انجام وظایف و ایفای سهم خود در کاهش مخاطرات سالخوردگی جمعیت برنامه‌ریزی کنیم.

وی گفت:‌ گزارش‌های علمی مربوط به تحولات جمعیتی نیز باید مورد توجه مدیران و کارشناسان سازمان تأمین‌اجتماعی قرار گرفته و تغییرات جمعیتی کشور از منظر ماموریت سازمان به دقت مورد توجه قرار گیرد و برنامه مدون و علمی این سازمان برای مواجهه با روند تغییرات جمعیتی طراحی شود.

محمودی، استاد جمعیت شناسی نیز در این جلسه به تشریح روند تغییرات جمعیتی کشور پرداخت و گفت: جمعیت مولد کشور و درصد جمعیتی که در دوره فعالیت اقتصادی یا باروری هستند از فاکتورهای مهم جمعیتی است و در ساختار جمعیت کشور، طی سال‌ها و دهه‌های اخیر تغییراتی ایجاد شده است که در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ همه نهادها از جمله سازمان تأمین‌اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ترکیب جمعیتی را عامل مهمتری نسبت به تعداد جمعیت دانست و افزود: جوانی جمعیت یکی از مهمترین ویژگی‌های کشور ما بود، اما از چند سال قبل دیگر براساس مولفه‌های جمعیت شناختی، ایران کشوری جوان نیست، بلکه در دوره میان سالی قرار گرفته و به سرعت درحال حرکت به سمت سالخوردگی جمعیت است.

به گفته این استاد دانشگاه، رشد متوازن جمعیت از مسائلی است که باید برای آن برنامه بلند مدت طراحی شود. 

وی اظهار داشت: طی دهه ۶۰ شاهد رشد غیرطبیعی جمعیت کشور و نرخ باروری کل (میانگین تعداد فرزندانی که یک زن در طول زندگی به دنیا می‌آورد) شش ممیز چهار دهم بوده و در آن مقطع اقداماتی برای کنترل رشد جمعیت صورت گرفت. پیشنهاد و برنامه علمی برای کنترل جمعیت این بود که با برنامه ریزی دقیق در سال ۹۰ به نرخ باروری چهار برسیم اما به دلایل مختلف روند کاهش نرخ باروری با سرعت زیادی طی شده و در دهه ۸۰ به کمتر از ۲ رسیدیم و این نرخ بسیار مهم جمعیت شناختی در سال ۱۴۰۰ به یک ممیز شش رسیده است؛ در حالی که نرخ مطلوب دو ممیز یک است و باید با اقدامات و سیاست‌گذاری‌های مناسب برای افزایش نرخ باروری تلاش کرده و از سوی دیگر برای مواجهه با سالمندی جمعیت در آینده نیز برنامه اصولی داشته باشیم.

به گزارش ایرنا، هفته ملی جمعیت از ۲۴ تا ۳۰ اردیبهشت ماه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha