استقرار نظام ملی احسان و نیکوکاری در کشور نیازمند کمک‌های حرفه‌ای است

تهران - ایرنا - رییس سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه دولت نیازمند حضور موثر آحاد مردمی است، استقرار نظام ملی احسان و نیکوکاری و ایجاد پیوند میان ظرفیت‌های مردمی و دستگاه‌ها در کشور ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب را نیازمند کمک‌های حرفه‌ای دانست.

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، «علی محمد قادری» روز یکشنبه در اختتامیه یازدهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران، خدمت به خلق به ویژه اقشار بی سرپرست را  از افضل ترین عبادتها دانست و گفت: با درک صحیح از جایگاه خود در می یابیم آنچه انجام می دهیم سیر در راه خدا است زیرا کمک به مستضعفین یک توفیق الهی است.

وی با بیان اینکه ایران در فرازی از تاریخ و پرچمدار حکومت دینی اسلامی شایسته و همگرا برای شناساندن تعالیم قرآنی خود به امت جهانی واحده است، افزود: این ضرورت، ما را بر آن می دارد در هر کسوت و شغلی، بدانیم حضور ارواح طیبه شهداء و نظارت ائمه و حضرت رسول گرامی اسلام با تمام وجود حس می شود و در هر قدم به قصد قربت از ذات اقدس الهی استعانت جوییم.

رییس سازمان بهزیستی با بیان اینکه این سازمان بیش از ۵۳ فعالیت تخصصی امدادی و حمایتی دارد، یادآورشد: بهزیستی تنها سازمانی است که اورژانس اجتماعی دارد و افراد از کودکان یک تا افراد ۲۰ ساله را هدفگذاری کرده است.

قادری با بیان اینکه بانوان فداکار در سازمان های حمایتی چون کمیته امداد و سازمان بهزیستی نقش می گیرند، افزود: در مراکز بهزیستی این سازمان افرادی با درجه معلولیت های متفاوت، به ظاهر ناتوان دچار معلولیت براثر تصادف و یا ژنتیک نگهداری می شوند.

قادری شهید فیاض بخش را پایه گذار این سازمان دانست و گفت: مخاطب این سازمان هفت میلیون نفر هستند و مبدعان این حرکت بزرگ باید در آحاد و کسوت مردمی گسترش یابد.

وی تصریح کرد: دولت نیازمند حضور موثر آحاد مردمی است و براساس بند ۷ سیاست ابلاغی رهبری، نظام ملی نیکوکاری باید در کشور مستقر شود و برای این امر نیازمند کمک های حرفه ای هستیم.
 

استقرار نظام ملی احسان و نیکوکاری در کشور نیازمند کمک‌های حرفه‌ای است


 

رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر نیز با بیان اینکه ایثار و فداکاری در داوطلبان و جوانان هلال احمر بارز است، افزود: شالوده اصلی کار این جمعیت فداکاری و ایثار است اگر ایثار و فداکاری نباشد از پس کارهای سخت بر نخواهند آمد.

محمد گلفشان فعالیت ساختی همچون ۱۵ روز کار در مناطق کوهستانی در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد زیر صفر و یا امدادرسانی در موارد بحرانی سیل و زلزله را از جمله خدمات امدادگران در شرایط سخت عنوان کرد.

وی یادآورشد: جوانان امدادگر با شیوع همه گیری کرونا در اواخر سال ۱۳۹۸ در همه میادین از جمله مبارزه با کرونا، در طرح غربالگری شهید سلیمانی و واکسیناسیون مردم حضوری فعال داشتند.

گلفشان ادامه داد:‌ شهید علی لندی دانش آموز فداکار ایذه ای از دانش آموزان هلال احمر بود و اکنون ایثار و فداکاری جوانان هلال احمری در سطح جامعه رو به گسترش است.

وی همچنین پیشگیری از آسیب های اجتماعی را بسیار مهم خواند و گفت:هر چند در این زمینه مقداری دیر عمل کرده ایم اما امیدواریم با همکاری یکدیگر در مناطق حاشیه ای شهرها اقدامات موثری انجام دهیم.

همچنین معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به برگزاری جشنواره تندیس فداکاری دانشجویان گفت: این جشنواره فرصت مغتنمی است که روحیه ایثارگری در بین دانشجویان ترویج پیدا کند.

حجت‌الاسلام « مهدی فاطمی‌پور» افزود: موضوع ایثار و ایثارگری مفهوم متعالی و ارزشمندی است که هر میزان بتوانیم بین افراد جامعه این مفهوم را نهادینه کنیم اثر مثبت چند برابری در جامعه خواهد داشت.

وی ادامه داد: بهترین سن برای ترویج ایثارگری سن نوجوانی و جوانی است زیرا نهادینه کردن این فرهنگ در دوران میانسالی کار بسیار سختی است اگر می‌خواهیم به‌ دنبال جامعه‌ای باشیم که انسان‌ها برای خود ارزش قائل باشند و برای آسایش و امنیت دیگران حاضر باشند از خود بگذرند باید فرهنگ ایثارگری نهادینه شود اگر مردم اینگونه تربیت شوند منافعش نصیب همه خواهد شد.

در این مراسم جمال رحیمیان سرپرست معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی به عضویت افتخاری جمعیت هلال احمر در آمد.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha