عمران خان : با توطئه آمریکا اقتصاد پاکستان بحرانی تر می شود

تهران – ایرنا - عمران خان نخست‌وزیر سابق پاکستان از شرایط سیاسی و اقتصادی کشورش انتقاد کرد و گفت که اگر توطئه آمریکایی موفق شود، وضعیت اقتصادی کشور از این هم شکننده تر خواهد بود.

به گزارش ایرنا از تارنمای خبری تلگراف هند، عمران خان جمعه شب افزود، دولت "به زعم وی دست نشانده "در برابر سقوط ارزش پول ملی دست روی دست گذاشته در حالی که بازار منتظر گام های عملی است.

طبق گزارش تلگراف هند، عمران خان خود به عنوان نخست وزیر نتوانست کاری برای بهبود اقتصاد انجام دهد و تورم افسارگسیخته اخیر این کشور آسیای شرقی را کنترل کند، اما اکنون از شرایط بد اقتصادی برای هدف قرار دادن مخالفان خود استفاده می کند.

ارزش روپیه پاکستان در برابر دلار از ۱۷۸ روپیه  در ۱۷ اسفند اکنون به ۱۹۳ روپیه  رسیده‌است. ارزش بازار سهام پاکستان هم ۳۰۰۰ واحد معادل ۶.۴ درصد کاهش یافت. طی روزهای اخیر بازار سهام پاکستان ۶۰۴ میلیارد روپیه سرمایه از دست داد. عمران خان در توییت خود به تورم ۱۳.۴ درصدی که بالاترین میزان از دی ماه ۱۳۹۸ محسوب می شود، اشاره کرد.

پس از آن که سخنگوی ارتش پاکستان در اسفند گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که نیروهای مسلح در کشمکش سیاسی بین حزب تحریک انصاف پاکستان و اپوزیسیون، بی طرف خواهند ماند، عمران خان از کلمه بی طرف مرتبا برای طعنه زدن به ارتش پاکستان استفاده می کند.

ساعاتی پس از توئیت‌های انتقادی عمران خان درباره ارتش، وزیر سابق حقوق بشر وی هم امروز جمعه ادعا کرد که ارتش در سرنگونی دولت سابق بی‌طرف نبوده است.

شیرین مزاری، هنگام سخنرانی در یک کنفرانس مطبوعاتی در اسلام آباد به صراحت در مورد توطئه مورد اشاره  عمران خان در خصوص دخالت های آمریکا و «آنهایی که از برکناری دولت عمران خان حمایت کردند» صحبت کرد.

او گفت: کل کشور از وجود "توطئه تغییر رژیم" آگاه است و تاکید کرد که ملت پاکستان همچنان از عمران خان حمایت می کند.

مزاری همچنین این سوال را مطرح کرد که آیا "بی طرف ها" می خواهند اسرائیل دولت پاکستان را به رسمیت بشناسد و دادگاه عالی و کمیسیون انتخابات پاکستان را مورد انتقاد قرار داد.

او مدعی شد که نه محکم عمران خان در برابر درخواست تاسیس پایگاه های نظامی آمریکا و سفر به روسیه، منتج به توطئه رهبران اپوزیسیون برای برکناری وی شد.

بنا به گزارش تلگراف، طی روزهای اخیر انتقادها علیه دولت ائتلافی شهباز شریف، نخست وزیر، در حال افزایش است؛ زیرا او تاکنون نتوانسته برای رسیدگی به مشکلات کلیدی اقتصادی کاری صورت دهد.

تلگراف می گوید: شهباز در حال حاضر به همراه یکی از رهبران اصلی حزبش در لندن به سر می برد تا با برادرش و نخست وزیر اسبق، نواز شریف، درباره مسائل سیاسی و اقتصادی مشورت کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha