روسیه: انتظار مذاکره نتیجه‌ محور با امریکا درباره برجام بی‌فایده است

لندن – ایرنا – دیپلمات ارشد روسیه در حالی که مذاکرات رفع تحریم‌ها به دلیل تعصبات غلط، تعلل در تصمیم‌گیری، زیاده‌خواهی و طرح درخواست‌های جدید از سوی آمریکا، تطویل و مانع رسیدن به توافق نهایی شده است تصریح کرد که انتظار مذاکره نتیجه‌محور با امریکا در خصوص برجام بی فایده است.

به گزارش ایرنا، میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز جمعه در توئیتی خطاب به نقل قول خبرنگار ارشد وال استریت ژورنال از یک مقام بلند پایه اتحادیه اروپا پیرامون مسائل باقی‌مانده برای دست‌یابی به توافق نهایی در وین گفت:درشرایط مختلف، روسیه احتمالاً می‌توانست خدمات خوب خود را برای نهایی کردن توافق برجام در اختیار دو طرف قرار دهد.اما الان نه. از آنجایی که واقع‌گرا هستیم، درک می‌کنیم که نمی‌توانیم انتظار گفتگوی نتیجه‌ای درباره برجام با ایالات متحده داشته باشیم که وارد یک جنگ نیابتی علیه روسیه شده است.

لارنس نورمن خبرنگار ارشد وال‌استریت ژورنال پیشتر به نقل از مقام بلند پایه اتحادیه اروپا در توئیتر نوشت: ما هنوز موانع سختی بر سر راه توافق داریم، اما گفتگوی خوب، صریح و طولانی با طرف ایرانی نشان داد که آنها درگیر هستند. البته آمریکایی ها هم درگیر هستند.

وی در ادامه افزود: هنوز راهی برای غلبه بر مشکلات وجود دارد و این چیزی است که ما روی آن کار خواهیم کرد.

بعد از پیام اولیانوف، «لارنس نورمن» در توئیتی ادعا کرد که پاسخ دیپلمات ارشد روس نشان می‌دهد که موضوع برجام جزو اولویت روسیه نیست.

اما اولیانوف در پاسخ به او در توئیتر نوشت: شما مطابق با حدس و گمان های قبلی و ادعاهای مداوم ۱-۲ ماه پیش خود مبنی بر اینکه روسیه ظاهراً مانعی در راه نهایی کردن گفتگوهای وین بوده است، به گمانه زنی ادامه می دهید. آیا در ارزیابی خود تجدید نظر کرده و متوجه شده اید که اشتباه بوده است؟

 وی در توئیت دیگری ادامه داد: من کاملاً واضح نوشتم که در شرایط کنونی، ما در موقعیتی نیستیم که بتوانیم برای نهایی کردن گفت‌وگوهای وین مساعدت خوبی ارائه کنیم.

منظور او تحریم‌ها، فشارها و تحریم‌های سنگینی است که کشورهای غربی علیه روسیه در پی جنگ اوکراین اعمال کرده‌اند.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شده بود و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند.

انریکه مورا هماهنگ‌ کننده مذاکرات رفع تحریم‌ها سه‌شنبه گذشته راهی تهران شد و طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه چندین ساعت با علی باقری، مذاکره کننده ارشد کشورمان گفتگو کرد. ایران و اتحادیه اروپا معتقدند که جلسات برگزار شده، فرصت مجددی را حاصل کرد تا دو طرف روی ابتکارات برای حل موضوعات باقی‌مانده مذاکرات وین متمرکز شوند.

قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌ وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات و حصول توافق نهایی هستند اما دستیابی به نقطه پایان در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا درخصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران امروز در توئیتی نوشت: توافق خوب و قابل اتکا در دسترس است اگر آمریکا تصمیم سیاسی خود را گرفته و به تعهداتش پایبند باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha