رضایت‌مندی و حمایت مجلس از روند تکمیل پروژه های سفر دولت به گلستان

گرگان - ایرنا -  اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در سفر به گلستان ضمن بازدید از برخی طرح های نیمه تمام و پروژه های عمرانی مصوب سفر سال گذشته رییس جمهور به استان بر اختصاص بخشی از بودجه های عمومی در اختیار این کمیسیون برای شتاب بخشیدن به تکمیل پروژه های سفر تاکید کردند.

به گزارش ایرنا ، پس از سفر سال گذشته آیت الله سید ابراهیم رییسی به گلستان و تصویب بیش از ۱۲۰ پروژه عمرانی اقتصادی اشتغالزا با اعتباری بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد تومان بارقه امیدی نزد گلستانی ها زنده شد تا پس از سالها کم‌ برخورداری و محرومیت،  غبار توسعه نیافتگی از این استان سرسبز شمالی رخت بربندد.

هرچند طی ۷۰ روز اخیر و پس از سفر رییس جمهور به گلستان چشم اندازهای امیدبخشی از اجرای مصوبات سفر در اقصی نقاط استان به چشم می خورد اما مجمع نمایندگان گلستان با دعوت از اعضای کمیسیون عمران برای سفر به گلستان تلاش کردند بخشی از مشکلات اداری تکمیل پروژه ها را برطرف نمایند.

روند مطلوب اجرای مصوبات سفر

محمدرضا رضایی‌کوچی رییس کمیسیون عمران مجلس با همراهی تعدادی از اعضای این کمیسیون و مدیران ارشد سازمان های زیر مجموعه وزرات راه و شهرسازی چهارشنبه به گلستان سفر کردند تا  از  نزدیک از تنگناها و مشکلات پروژه های عمرانی استان بازدید کنند.

رضایی‌کوچی پس از بازدید تعدادی از پروژه های نیمه تمام و عمرانی گلستان در نشست با استاندار و مجمع نمایندگان گلستان گفت :‌خوشبختانه سرعت اجرای مصوبات سفر ریاست جمهوری به گلستان روند قابل قبولی است و تلاش می کنیم  با راهکارهای قانونی و تزریق اعتبارات کافی شاهد شتاب گیری احداث برخی پروژه های مصوب سفر رییس جمهور به گلستان باشیم  .

رضایت‌مندی و حمایت مجلس از روند تکمیل پروژه های سفر استانی دولت به گلستان

به گزارش ایرنا ، تکمیل پروژه بزرگراه بهشهر ـ گرگان ـ آزاد شهر ـ بجنوردـ شیروان، بهسازی راه اصلی شاهرود به آزادشهر ، بهسازی راه اصلی رامیان سراهی شاهرود ، بهسازی راه اصلی آق قلا گنبد و احداث باند دوم کردکوی ـ بندرترکمن ـ‌ آق‌قلا و گمیشان با تخصیص اعتبار ۱۱۰۰ میلیارد ریال ، آبرسانی به شهرهای رامیان ، آزادشهر و شهرهای نوار مرزی گلستان تکمیل سد نرماب و لاستیکی آقد کش و آبرسانی به گرگان با چهار هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار و لایروبی کانال خلیج گرگان با هزار میلیون ریال بخش از  پروژه های عمرانی مصوب سفر رییس جمهور به گلستان است که نمایندگان عضو کمیسیون عمران از تعدادی از این پروژه ها بازدید و از نزدیک با مشکلات و تنگناهای آنها آشنا شدند.

عزم مجلس بر گره گشایی از مشکلات و تزریق منابع

 رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی پنجشنبه شب قبل از ترک گلستان در خصوص آخرین و ضعیت پروژه های عمرانی گلستان به خبرنگار ایرنا گفت :‌ برای نهایی و اجرایی شدن مصوبات سفر رییس جمهور به گلستان ، عزم کمیسیون عمران بر گره گشایی از مشکلات و تزریق منابع مناسب برای تکمیل سریعتر پروژه هاست.

محمدرضا رضایی‌کوچی افزود:‌ برای حل مشکلات زیر ساختی در بخش بنادر و دریانوردی استان مقرر شد تا ۲ اسکله فعلی گلستان مرمت و بهسازی شوند و موافقت سازمان بنادر در این خصوص تحصیل شده است و بزودی با زیبا سازی و تجهییز ادوات لازم شاهد رونق این بنادر خواهیم بود تا سهم گلستان از صنعت دریانوردی و اقتصاد دریایی افزایش یابد.

وی با اشاره به زندگی حدود ۵۰ درصد از اهالی استان گلستان در روستاها تصریح کرد :‌با توجه به مصوبه سفر رییس جمهور و اعتبارات اختصاص یافته تلاش می کنیم شاهد بهسازی و مرمت راه های روستایی باشیم و میزان مناسبی از قیر رایگان برای این بخش اختصاص یابد.

رضایی کوچی ادامه داد: امیدواریم با تزریق بخشی از اعتبارات ملی  ۳۰ هزار میلیارد ریالی برای نوسازی و بهسازی راه های روستایی وضعیت نامناسب روستاهای استان بهبود یابد و در این بخش نمایندگان حوزه های مختلف انتخابیه گلستان می توانند نقش تعیین کننده ای داشته باشند و با پیشنهادات راهگشای خود زمینه نهایی شدن این مصوبات را فراهم کنند.

رضایت‌مندی و حمایت مجلس از روند تکمیل پروژه های سفر استانی دولت به گلستان

 وی همچنین به مستهلک بودن تجهییزات راه سازی گلستان اشاره و اضافه کرد : در راستای شتاب بخشیدن به مصوبات سفر رییس جمهور مبنی بر بهسازی راه های روستایی به ویژه مناطق کم برخوردار تلاش می کنیم  تعداد مناسبی از چهار هزار میلیارد ریال تجهیزات راهسازی در حال خریداری شدن را به گلستان اختصاص دهیم.

رییس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تنگناهای موجود در راه های بین شهری و اصلی گلستان بیان کرد : وضعیت ترافیک در بخشی از شهرهای استان به دلیل ضعف های زیر ساختی موجود قابل قبول نیست ، عبور کمربندی از داخل شهر گرگان و ایمنی اندک راه های اصلی استان و فقدان روشنایی لازم از جمله مباحثی است که تلاش می شود با هدایت بخشی از اعتبارات گلوبال (عمومی ) کمیسیون و پیگیری اختصاص اعتبارات سفر رییس جمهور شاهد برطرف شدن این مشکل زیر ساختی در حوزه راه باشیم .

وی با اشاره به اجرای طرح جهش تولید مسکن در گلستان گفت :‌ تامین زمین برای اجرای پروژه در گلستان نیازمند همت بیشتر مدیران است و کمیسیون عمران به عنوان کمیسیون تخصصی مجلس در صنعت ساختمان آمادگی کاملی برای ویژه بینی اجرای این پروژه در استان دارد.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعاملات حسنه جمهوری اسلامی ایران و کشور ترکمنستان گفت با هدف ارتقای تبادلات مالی و تقویت اقتصاد مرزنشینان گلستانی پایانه حمل و نقل مرزی در شهرستان گمیشان احداث می شود.

رضایی‌کوچی ادامه داد : وجود فرصت های متعدد صادراتی در گلستان زمینه مناسبی برای راه اندازی پایانه حمل و نقل مرزی ایجاد کرده است که تلاش می کنیم با مساعدت کمیسیون عمران و مشارکت بخش خصوصی این موضوع اجرایی شود.

وی خاطرنشان کرد : پایانه مرزی موتور محرک اقتصاد مناطق مرزی محسوب شده و در صورت برخورداری از توسعه و رونق مناسب، می‌توانند منافع اقتصادی، اجتماعی و سیاسی قابل توجهی را برای اقتصاد گلستان و سپس کشور به ارمغان آورد.

رضایت‌مندی و حمایت مجلس از روند تکمیل پروژه های سفر استانی دولت به گلستان

رضایی کوچی به دستور ویژه رییس جمهور برای حل معضلات اجرای پروژه طرح طبیعت گردی در جزیره آشوراده اشاره کرد و گفت :‌بنیاد مسکن مکلف شد تا هر چه سریعتر طرح هادی روستای آشوراده را بعنوان راهگشای طرح طبیعت گردی این جزیره  نهایی و ابلاغ کند.

 وی به مصوبه رییس جمهور  در رابطه با اجرای مسیر ریلی اینچه برون  آزادشهر به شاهرود اشاره کرد و افزود : کمیسیون عمران آمادگی دارد با همکاری سایر نمایندگان مجلس از محل هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبارات ماده ۵۶  نسبت به تامین اعتبار این پروژه  اقدام کند.

اختصاص اعتبار ویژه 

امانقلیچ شادمهر نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید رییس و برخی اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور از برخی راه‌های روستایی گنبدکاووس به خبرنگار ایرنا گفت: وضعیت نامناسب جاده‌های ارتباطی و روستایی گنبدکاووس سبب شد تا در این سفر موافقت شود تا اعتبارات ویژه‌ای برای بهبود وضعیت جاده های روستایی گنبدکاووس اختصاص یابد.

نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تکمیل ادامه جاده کنارگذر ضلع شرق این شهر و احداث دهنه پل مورد نیاز، زیرسازی و آسفالت دوباره ۶ کیلومتر از جاده روستای آق آباد به سمت چای قوشان، اختصاص ۴۰ میلیارد ریال برای احداث پل رودخانه روستای "چای قوشان کوچک" و بهسازی آسفالت جاده روستای "آق قایه" و تسریع در تکمیل جاده ترانزیتی موسوم به نفت از جمله قول‌های داده شده مسوولان بود.

 معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در همین سفر گفت: امسال در قانون بودجه مبلغ ۲۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای مجموعه وزارت راه و شهرسازی پیش بینی شده که ۳۰ هزار میلیارد ریال آن مربوط به حوزه نگهداری راه‌هاست.

داریوش امانی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این سازمان متناسب با بودجه پیش بینی شده اولویت کاری خود را نگهداری از راه‌های شریانی تعیین کرده ضمن اینکه در حوزه جاده‌های روستایی کشور نیز که تا سال گذشته از اعتبارات استانی هزینه می‌شد امسال مبلغ ۲۴ هزار میلیارد ریال از منابع ملی برای ساماندهی و بهبود وضعیت راه‌های این بخش تصویب شده است.

رضایت‌مندی و حمایت مجلس از روند تکمیل پروژه های سفر استانی دولت به گلستان

 استاندار گلستان گفت: با توجه به دستور صریح رییس جمهور مبنی بر گذر مسیر ریلی اینچه برون از سلسله جبال البرز و نهایی شدن اتصال راه آهن شمال به جنوب ، این پروژه لازم الاجرا و خدشه ناپذیر است.

به گزارش ایرنا، علی محمد زنگانه در نشست مشترک با اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در سالن اجتماعات استانداری افزود:  احداث و تکمیل مسیر ریلی اینچه به شاهرود جهت اتصال سواحل خلیج فارس یک پروژه حیاتی و پر منفعت برای گلستان و کل کشور است.
 وی تصریح کرد: اگر در نظر داریم که از ظرفیت های منطقه آزاد اینچه برون و یا از احداث بنادر در سواحل خزر به طور حداکثری بهره مند شویم باید اتصال مسیر ریلی اینچه برون به سوی جنوب در اولویت نخست قرار بگیرد.
زنگانه بیان کرد: در حال حاضر ظرفیت ترانزیت کالا در گلستان سه میلیون تن در سال است که با تکمیل راه آهن اینچه برون این میزان به بیش از سه برابر و تا ۱۰ میلیون در سال افزایش خواهد یافت.
 زنگانه با اشاره به آغاز لایروبی کانال های آبرسان خلیج گرگان و دریای خزر گفت هم اینک هزار میلیارد ریال اعتبار برای این امر تخصیص یافته و باید چهار هزار میلیارد ریال دیگر برای تکمیل بخش لایروبی کانال ها اختصاص یابد.
 استاندار گلستان بیان کرد: برای اجرای همه مصوبات کارگروه حفاظت و احیای تالاب ها در خصوص خلیج گرگان به حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای بخشهای لایروبی کانال ها ، پمپاژ و تامین حقابه نیاز داریم که امیدواریم با کمک کمیسیون عمران مجلس این امر شتاب بگیرد.

 به گزارش ایرنا در جلسه نهایی و جمع بندی دستاوردهای سفر اعضای کمیسیون عمران مجلس مقرر شد تا نمایندگان حوزه های انتخابیه مختلف در گلستان ضمن احصا مشکلات و تنگناهای موجود برای شتاب بخشی به اجرای مصوبات سفر رییس جمهور به گلستان و دیگر پروژه های نیمه تمام استان گزارشی را به دبیرخانه کمیسیون ارسال نمایند و پس از جمع بندی نهایی و با حضور نمایندگان گلستان اقدامات معمول برای سرعت دادن به پروژه های مختلف در دستور کار قرار بگیرد.

به گزارش ایرنا ، بازدید از مسیر جاده قدیم گرگان - کردکوی ، پروژه لایروبی خلیج گرگان، بازدید از نوارمرزی حسن‌قلی در شهرستان گمیشان،  پروژه‌های راهسازی بندرترکمن - آق‌قلا، کمربندی در حال احداث گرگان، راهسازی آق‌قلا - علی‌آبادکتول و کمربندی علی‌آبادکتول و تقاطع غیرهمسطح آن ، بازدید از پروژه راه سازی رامیان و گنبدکاووس و همچنین میدان‌ اسبدوانی این شهرستان از دیگر برنامه‌های اعضای کمیسیون عمران مجلس در سفر به گلستان بود

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha