رییس کمیسیون عمران مجلس: لایروبی خلیج گرگان سالانه دارای ردیف بودجه شد

گرگان- ایرنا - رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: با تلاش مجمع نمایندگان گلستان در مجلس، اجرای طرح لایروبی خلیج گرگان هر ساله دارای ردیف بودجه شده است.

محمدرضا رضایی‌کوچی عصر روز چهارشنبه در حاشیه بازدید اعضای این کمیسیون از پروژه‌های حوزه راه و شهرسازی و جاده‌ای گلستان و لایروبی خلیج گرگان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: سال‌های سال این منابع وجود داشته اما نتوانستند از آن بهره‌برداری لازم را کنند.

وی بیان کرد: نیاز است کار اساسی در خصوص خلیج گرگان انجام شود زیرا لایروبی یک مُسَکِن و درمان موقتی است.

وی خاطرنشان کرد: البته برای لایروبی خلیج با توجه به شرایط موجود، مبلغ قابل توجهی موردنیاز است که امید داریم، بتوانیم در مجلس اعتبارات را مصوب و دولت به موقع تخصیص را انجام دهد.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در گلستان ۵۰ کیلومتر نوار ساحلی وجود دارد اما از ظرفیت این نوار ساحلی استفاده و بهره‌برداری نشده است.

رضایی‌کوچی افزود: اسکله گردشگری و ماهیگیری ۲ ظرفیت موجود در سواحل گلستان است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

خلیج گرگان سال‌هاست که گرفتار چالش‌هایی از جمله کمبود آب برای تجدید حیات آبزیان، شکار بی رویه، لایروبی نکردن کانال های آبرسان، افزایش تعداد آب بندان و مزارع پرورش ماهی در بالا دست شده و این عوامل بر بحرانی شدن شرایط منطقه افزوده و ضرورت تلاش برای حل آن را جدی تر کرده است.

 ثبت خلیج گرگان در سال ۱۳۵۴ به همراه تالاب میانکاله و لپو زاغمرز در استان مازندران به‌ عنوان نخستین مجموعه تالاب بین‌المللی جهان در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر ثابت کرد این خلیج و نواحی اطراف آن یک مجموعه ارزشمند زیست ‌محیطی است که علاوه بر حفظ چرخه زیست دریای خزر در معیشت جوامع محلی اثرگذاری مستقیم دارد.

خلیج گرگان با کارکرد اقتصادی و اکولوژیکی در تکثیر آبزیان، ماهیان استخوانی و غضروفی، جذب پرندگان مهاجر و حفظ چرخه زیست دریای خزر دارای اهمیت بوده و در معیشت جوامع محلی نیز اثرگذاری مستقیم و نقش مهمی دارد.

خلیج گرگان یکی از بزرگترین مخازن آب شیرین متصل به دریای خزر نیز هست و تداوم زندگی بسیاری از جانداران در بزرگ‌ترین دریاچه زمین به اتصال آن با دریا وابسته است.

این پهنه آبی از لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب شرقی دریای خزر و حوزه شهرستان های بندرترکمن، بندرگز، نوکنده و بهشهر از ۶۰ کیلومتر طول و حداکثر ۱۲ کیلومتر عرض برخوردار بوده و دارای امتداد شرقی - غربی است.

اعضای کمیسیون مجلس شورای اسلامی قبل از ظهر امروز وارد گلستان شدند و قرار است فردا پنجشنبه از طرح های عمرانی حوزه راه و بافت فرسوده شرق استان بازدید داشته باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha