معاون استاندار قزوین: اصلاح نرخ ارز موجب تقویت تولید داخل می‌شود

قزوین- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استاندار قزوین گفت: اصلاح نرخ ارز و واقعی کردن قیمت آن موجب تقویت تولید داخل و افزایش انگیزه تولیدگران می‌شود.

میثم پیله فروش روز پنجشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: با وضع سابق تخصیص ارز، تولیدکننده داخلی می بایست با واردکننده‌ای که با ارز ارزان محصولات را وارد می کرد رقابت کند که بسیار دشوار بود.

وی گفت: در حال حاضر، با تصمیم دولت سیزدهم، این رانت برای واردکننده ها برداشته شد و احتمال اینکه میزان تولید داخل و به خصوص تولید داخل مربوط به نهاده ها افزایش پیدا کند خیلی زیاد است.

پیله فروش افزود: از طرف دیگر، تولیدکننده داخلی می تواند بر افزایش کیفیت و بهبود بهره وری متمرکز شود و با افزایش بهره وری ، قیمت تمام شده محصول را کاهش دهد.

معاون استاندار قزوین گفت: در وضع سابق تخصیص ارز، هرکس به ارز ارزان دسترسی داشت برنده بازار بود که این قاعده در حال تغییر است و با شیوه جدید، هرکس بهره ورتر باشد برنده بازی خواهد بود.

تخصیص یارانه برای واردات غلط ترین کار ممکن بود

پیله فروش با اشاره به تغییر شیوه پرداخت یارانه، گفت: تا قبل از دولت سیزدهم، یارانه به واردکننده داده می شد و حالا  دولت تصمیم گرفته است که این یارانه را به خود مردم پرداخت کند و اختیار ثروت به جای اینکه دست واردکننده ها باشد به خود مردم بسپارد.

وی با بیان اینکه تخصیص یارانه بر واردات غلط ترین کار ممکن است، افزود: ما می توانیم به صادرات یا مصرف یارانه تخصیص بدهیم ولی اختصاص آن به واردات فقط منجر به افزایش واردات و تضعیف بنیه تولید ملی کشور می شود.

معاون استاندار قزوین: اصلاح نرخ ارز موجب تقویت تولید داخل می‌شود

معاون استاندار قزوین افزود: سیاست اصلی دولت در این مقطع، تغییر محل پرداخت یارانه است و به جای تخصیص یارانه به واردکننده به خود مردم اختصاص می یابد.

وی گفت: با تغییر این شیوه پرداخت احتمال دارد برخی از کالاها مثل روغن، نهاده های دامی، گوشت، مرغ و شیر که قبلا با ارز ارزان وارد می شدند افزایش قیمت پیدا کنند اما این افزایش قیمت ها با پرداخت یارانه و جبران قیمت خرید مردم به نظر می رسد که قبال پذیرش باشد.

معاون استاندار قزوین افزود: در کنار این مهم مجموعه دستگاه های نظارتی شامل سازمان صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و تعزیرات حکومتی نیز یک کمیته مشترک نظارت بر بازار با مدیریت استانداری تشکیل داده و نظارت های خود را بر سوء استفاده گران تشدید کرده اند.

وی افزود: همچنین با مصوبه سران سه قوه، اختیارات تعزیرات حکومتی هم به شدت افزایش یافته است و اگر کسی بخواهد سوء استفاده کند با جرایم پنج برابری تعزیرات مواجه می شود.

پیله فروش گفت: همچنین تعزیرات اجازه دارد که بدوا و قبلا از رسیدگی پرونده، واحد صنفی را پلمب کند که امیدواریم به این مرحله نرسد و اصناف که تا به امروز در خدمت مردم و کشور بوده اند در این مرحله نیز همکاری خوبی داشته باشند.

کالاهای اساسی در استان به وفور تامین شده است

وی در خصوص تامین کالاهای اساسی در استان، گفت: خوشبختانه کالاهای اساسی در استان به وفور وجود دارد ولی مساله مهم، بحث گذار از قیمت های قدیم به جدید است که موجب شده برخی از عرضه کنندگان به دنبال عرضه کالای خود با قیمت های جدید باشند.

معاون استاندار قزوین: اصلاح نرخ ارز موجب تقویت تولید داخل می‌شود

پیله فروش افزود: همین امر موجب تاخیر در عرضه کالا شده به علاوه اینکه افزایش تقاضا را شاهد هستیم چون برخی مردم فکر می کنند تا فرصت هست باید کالاهای ارزان تر بخرند که در نتیجه موجب برهم خوردن تعادل بین عرضه و تقاضا می شود.

قیمت نان سنتی اصلا تغییری نخواهد کرد

وی اضافه کرد: تغییر قیمت نان اصلا در برنامه نیست و هیچ تغییری در قیمت نان سنتی فعلا اتفاق نخواهد افتاد و در این مطقع نهاده های دامی و روغن مشمول افزایش قیمت شدند.

پیله فروش افزود: خوشبختانه یارانه این افزایش قیمت ها به حساب حدود ۹۰ درصد مردم واریز شده است تا مردم هیچگونه نگرانی و دغدغه ای در این زمینه نداشته باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha