«قطر» حلقه اتصال دیپلماسی ایران به شورای همکاری خلیج‌فارس

تهران - ایرنا - کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: قطر به عنوان حلقه اتصال دیپلماسی بین ایران و سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ایفای نقش می‌کند.

حسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، با اشاره به سیاست تعاملی و فعال شدن دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در قبال کشورهای منطقه، گفت: سیاست خارجی دولت سیزدهم مبتنی بر ایجاد همگرایی با کشورهای منطقه است. رییس جمهور کشورمان در ابتدای ریاست جمهوری خود، صریحا اعلام کرد که دولت سیزدهم آماده تعامل با همه کشورهای منطقه به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس است و از همان زمان همکاری بین دولت سیزدهم و برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس شکل گرفت.

این کارشناس مسائل غرب آسیا اضافه کرد: قطر یکی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است که در طول چهار دهه گذشته و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی روابط مناسبی بر اساس احترام متقابل با جمهوری اسلامی ایران داشته و به عنوان حلقه اتصال بین ایران و سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ایفای نقش کرده است.

وی افزود: کشور قطر چه در دوره امیر سابق قطر، شیخ حمد آل ثانی و چه در دوره فرزند ایشان شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، همواره روابط بسیار متعادل و رو به رشدی بوده است. اخیراً شیخ تمیم بن حمد آل ثانی تمایل خود را برای ایجاد رابطه بین ایران و سایر کشورها و تقویت این رابطه و همچنین حل مشکلات مربوط به مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۴ در وین، اعلام آمادگی کرده است. سفر تمیم بن حمد آل ثانی به تهران هم در این راستا قرار دارد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با تأکید بر اینکه قطر بارها در مسأله برجام نقش مثبتی ایفا کرده است، گفت: ولی با توجه به اینکه الان جنگ یمن و عربستان در حال کاهش است و عربستان هم اعلام آتش‌بس کرده است، به نظر می‌رسد قطر می‌تواند در حوزه همکاری بین ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و برجام و نزدیک کردن دیدگاه ایران با برخی کشورهای اروپایی و آمریکا می‌تواند بخشی از دستاوردهای سفر آقای شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر به تهران باشد.

هانی‌زاده در پایان با بیان اینکه نقش قطر در حل بحران‌های منطقه‌ای بسیار سازنده است، خاطرنشان کرد: قطر می‌تواند نقش کاملا متعادلی به عنوان یک چکش تعادل در روابط ایران و شورای همکاری خلیج فارس تلقی شود. 

وی تاکید کرد: همکاری های دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم، نشان از بازگشایی گره‌های اقتصادی موجود دارد و اینکه دولت در تلاش است تا همکاری های اقتصادی با کشورهای منطقه را افزایش دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha