۶۰ درصد کاهش مصرف برق کولر آبی با الکتروموتور پربازده ایرانی

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق شد با استفاده از دانش فنی متخصصان خود، الکتروموتور پربازده کولرآبی با قابلیت کاهش ۶۰ درصدی مصرف برق را بومی سازی و تولید کند.

محمد توکلی مدیرعامل شرکت دانش بنیان مهر صنعت دیارنوین در گفت وگو با خبرنگار گروه علم وآموزش ایرنا در خصوص این محصول تولیدی متخصصان ایرانی افزود: موتور کولر آبی برای اولین بار در آمریکا ثبت اختراع شده است اما ما توانستیم با دانش فنی محققان کشور این موتور را در کشور تولید و بومی سازی کنیم.

وی با یادآوری اینکه موتورکولر از ۲ قسمت، موتور و درایو تشکیل شده است، افزود: بخش درایو باعث کنترل موتور می شود و دارای چند خاصیت از قبیل کنترل دور موتور است، محصول تولید شده می تواند تا هفت پله دور متفاوت داشته باشد، حفاظت ها بر روی ولتاژ، جریان، قفل شدگی شافت موتور، تنظیم ازدیاد دمای موتورکه باعث افزایش طول عمر موتورمی شود از ویژگی های این محصول دانش بنیان است.

این فناور همچنین گفت:‌با توجه به این ظرفیت های موجود در کشور برای این محصو ل ۳۶ ماه ضمات تعویض در نظر گرفته ایم.

توکلی ادامه داد: ضد آب بودن بدنه موتور یکی دیگر ازمزیت های این محصول است، کلید این محصول دارای محافظ جان است، دمای ساختمان را چک می کند و خود به صورت اتوماتیک هفت پله دور موتور را بر اساس دمای هوای اتاق کم و زیاد می کند.

وی تصریح کرد: کلید هوشمند این محصول قابلیت وصل شدن به تلفن همراه را دارد و می تواند با تلفن همراه به اپلیکیشن محصول نصب شود و دور موتور را کم و زیاد کند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با یادآوری اینکه در حال حاضر در کشور ۸۰۰ هزار موتور کولر آبی از این محصول استفاده می کنند، افزود: اگر هر کدام از این ها ۲۰۰ وات صرفه جویی مصرف برق داشته باشند، معادل۱۶۰ مگاوات کاهش مصرف برق را داریم یعنی به عبارتی با استفاده از این محصول هر ساله یک نیروگاه ۱۶۰ مگاواتی تولید می شود و اگر این محصول بر روی تعداد کولرهای آبی موجود در ایران که حدود ۱۸ میلیون کولر آبی در کشور موجود است به عنوان طرح ملی اجرا شود و مشکل قطعی برق ایران کم می شود.

 توکلی همچنین گفت: با استفاده از این محصول ایرانی می توانیم سالانه پنج هزار و ۵۰۰ مگاوات برق صرفه جویی کنیم، نیروگاه اتمی بوشهر ۲ هزار مگاوات ظرفیت تولید دارد و ما می توانیم با استفاده از این محصول معادل ۲ نیروگاه اتمی بوشهر صرفه جویی برق کنیم.

وی یادآور شد: مزیت این دستگاه دانش بنیان این است که اول از هر موردی طول عمر آن بیشتر است، صدای آن کمتر از موتورهای موجود است، بدنه ضد آب، ‌قابلیت کنترل خیلی بهتر از کولرهای قدیمی است  واین امر فقط نیاز به حمایت دولت دارد.

این فناور درمورد نحوه استفاده و نصب این موتور گفت: این محصول می تواند جایگزین محصول قدیمی بدون هیچگونه نیاز به جابه جایی سیم کشی ساختمان شود واین قابلیت دیده شده که روی پایه موتور موجود در بدنه کولر مستقر  شود.

شرکت دانش بنیان مهر صنعت دیار نوین یکی از ۴۰۰ شرکت دانش بنیان و استارتاپ، شتاب دهنده و بازیگران زیست بوم فناوری کشور است که در یازدهمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری (اینوتکس ۲۰۲۲) از ۲۰ تا ۲۳ اردیبهشت در پارک فناوری پردیس حضور داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha