مناسبات شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی با سایر قوا و دستگاه‌ها تصویب شد

تهران - ایرنا - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره نهایی‌سازی بخش‌هایی از سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه این شورا به ریاست آیت‌الله رئیسی گفت: یکی از فصول خیلی مهم این سند که مربوط به رابطه و مناسبات شورا با سایر قوا و دستگاه‌های کشور بود مورد تصویب نهایی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعید رضا عاملی در حاشیه جلسه هشتصد و شصت و یکم شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: این جلسه اختصاص به نهایی‌سازی بخش‌هایی از سند تحول شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی داشت و یکی از فصول خیلی مهم این سند که مربوط به رابطه و مناسبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با سایر قوا و دستگاه‌های کشور بود، مورد تصویب نهایی قرار گرفت. در واقع هدف اصلی از تبیین و تعریف این روابط ایجاد یکپارچگی در نظام تصمیم‌سازی در حوزه فرهنگ، علم و نوآوری بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: همچنین تبیین مناسبات و روابط شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با قوای سه‌گانه و سایر نهادها و شفاف‌سازی و طراحی سازکار همکاری و هم‌افزایی، تقسیم کار و تمشیت امور مشترک مورد توجه این بخش از سند تحول بود، که موادی مورد تصویب قرار گرفت.

عاملی اضافه کرد: ایجاد ساز و کار مناسب برای عدم ورود مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به محدوده وظایف ذاتی و قانونی دستگاه‌ها، تشکیل کمیسیون مشترک هماهنگی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و قوای سه‌گانه برای دستوراتی که نیازمند امتداد و انفاذ و پیگیری در سایر قواست و همچنین تشکیل کمیسیون مشترک دبیرخانه‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی با دبیرخانه‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای‌عالی امنیت ملی و شورای‌عالی فضای مجازی برای موضوعات و مسائل مشترک، از جمله این مواد است.

وی درباره دیگر موارد تصویب شده گفت: پیش‌بینی حضور نماینده شورای عالی در صحن و کمیسیوهای مرتبط مجلس شورای اسلامی برای کمک به اتقان و امتداد مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و طرح و لوایح در دستور مجلس شورای اسلامی در چارچوب آئین‌نامه مدیریت مجلس، پیش‌بینی ساز وکار برای تشخیص تعارض یا خلأء قانونی و مقرراتی در حوزه فرهنگ، علم و فناوری و نوآوری جهت همراهی و هم‌افزایی با مجلس، دولت و قوه قضائیه و پیش‌بینی ساز و کار برای اولویت‌گذاری و سیاست‌ گذاری در خصوص بودجه بر مبنای سیاست‌های فرهنگی، علمی و نوآوری در ارتباط با مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: پیش‌بینی استفاده از ظرفیت‌های قانونی دستگاه‌های نظارتی برای اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از دیگر موارد مصوب این جلسه بود.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha