از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

تهران- ایرنا- : امارات و عمان دو مقصد آتی رییس جمهور ایران، ابراز امیدواری مدیرکل آژانس اتمی درباره دست‌یابی به توافق نهایی در وین، ایران و حماس؛ کابوس وحشتناک سران رژیم صهیونیستی و بحران غذا در افغانستان مهمترین عناوین خبری بین الملل ایرنا در چند ساعت گذشته بود.

**رسانه عربی: امارات و عمان دو مقصد آتی رییس جمهور ایران هستند

یک رسانه عربی ضمن پرداختن به روال تحولات روابط خارجی ایران با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به نقل از منابع آگاه مدعی شد: امارات و عمان دو مقصد آتی رییس جمهور ایران هستند، گرچه هنوز موعد دقیق این سفرها مشخص نشده است.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

پایگاه خبری العربی الجدید امروز (سه شنبه) با درج این مطلب نوشت: روابط دیپلماتیک ایران با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در این روزها شاهد تغییر و تحولات جدیدی است و در ماههای اخیر شاهد رفت آمد وزرای امور خارجه ایران و تعدادی از کشورهای این حوزه بوده ایم که می توان گفت، برخی از این سفرها تا چندی پیش به دلیل تنش های (موجود) در روابط دیپلماتیک، غیرمترقبه به شمار می آمدند.

در عرصه روابط ریاض - تهران شاهد دور پنجم گفت وگوی ایران با عربستان در بغداد هستیم و برخی منابع با اشاره به پیشرفت در این مذاکرات، احتمال دیدار وزرای خارجه دو کشور را مطرح کرده اند.

در بخش دیگر، میانجی گری کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و در راس همه عمان، برای به نتیجه رسیدن توافق هسته ای غرب با ایران را هم در ادامه این تحولات می توان بررسی کرد.  

به نوشته این پایگاه خبری، در همین راستا، بنا بر اظهارات امروز "سعید خطیب زاده"، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، پس از سفر ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران به دوحه، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر به زودی به تهران سفر خواهد کرد. گرچه وی موعد این سفر نیز اعلام نشده ولی منابع آگاه ایرانی فاش کردند که شیخ تمیم پنجشنبه هفته آینده مهمان تهران خواهد بود.

این منابع همچنین مقصد سفر بعدی رییس جمهور ایران را عمان و امارات اعلام کرده و افزودند: آقای رییسی به دعوت سلطان هیثم بن طارق آل سعید به مسقط می رود؛ به گفته آنان از رییسی برای سفر به ابوظبی نیز دعوت شده است، ولی در مقطع کنونی تاریخ این سفر مشخص نشده و گفته شده که در موعد مناسب انجام خواهد شد.

شواهد امر نشان می دهد که سفر آتی آقای رییسی به عمان، فراتر از روابط دیپلماتیک دو کشور بوده و طی آن به پرونده ها و مسائل منطقه ای و بین المللی مهم و در راس همه، مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا به منظور احیای توافق هسته ای با غرب، قرار دارد که از دو ماه پیش تقریبا متوقف شده است؛ از سوی دیگر "انریکه مورا" معاون مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا امروز (سه شنبه) وارد تهران می شود تا برای حل مسائل باقیمانده توافق مزبور با ایران گفت وگو کند.

در سایه قطع روابط دیپلماتیک تهران-واشنگتن، در طول چهار دهه گذشته، عمان و سوییس دو میانجی اصلی بین ایران و آمریکا، پیامها را بین این دوکشور مبادله می کردند، البته در سال های اخیر طرف های منطقه ای دیگری نیز به حوزه این میانجی گری  وارد شده اند.

عمان در تمام این سالها نقشی بسیار فعال در این حوزه بازی کرده و موفق به حل پرونده و آزادی "نازنین زاغری" روزنامه نگار (جاسوس) دوتابعیتی و انوشه عاشوری (جاسوس)را در قبال آزادکردن ۴۷۰ میلیون یورو از پول های بلوکه شده ایران نزد بریتانیا شده است؛ ولی مهمترین ایفای نقش عمان در موضوع پرونده هسته ای ایران بود که موفق شد دو طرف ایرانی و آمریکایی را در سال ۲۰۱۲ برای نخستین بار بر سر میز مذاکره مستقیم بنشاند، مذاکراتی که منجر به امضای توافق برجام در سال ۲۰۱۵ شد. عمان در حال حاضر همچنان در حال تلاش برای حل پرونده  تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا و آزادکردن پول های بلوکه شده ایران است.

"هادی خسرو شاهین" کارشناس ایرانی روابط ایران و آمریکا درباره احتمال موفقیت سفر آتی رئیس جمهور ایران به عمان در حل و فصل مسائل باقی مانده بین تهران - واشنگتن با اشاره به نقش تاریخی مسقط در این زمینه می گوید: آنچه عمان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس را برای میانجی‌گری، جدی می کند، تمایل جدی آنان به ایجاد فضای لازم برای کاهش تنش‌ها و دستیابی به ثبات و امنیت منطقه‌ای از طریق احیای توافق هسته‌ای و نیز ارتقای جایگاه و نقش خود از طریق این دیپلماسی است.

خسرو شاهین افزود: صرفنظر از دستیابی به راه حل هایی برای احیای توافق هسته ای، عمان و سایر طرف ها از ترس سرایت بحران به خاورمیانه و بی ثبات شدن و ورود آن به عرصه رقابت هسته ای در پی بحران اوکراین، عزم مضاعفی برای ورود به حوزه میانجیگری بین ایران و آمریکا پیدا کرده اند.

وی گفت: با این حال، انتظار نمی رود میانجیگری عمان یا دیگران به پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات وین منجر شود، زیرا شرایط عرصه سیاسی داخلی ایالات متحده، دولت آمریکا را در مقابل دوراهی خطرناکی برای احیای توافق هسته ای قرار می دهد. با توجه به انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، بایدن روز به روز با محدودیت های بیشتری برای احیای این توافق مواجه می شود.  

شاهین می گوید: با توجه به موانع داخلی فراروی رئیس جمهور آمریکا، به نظر بعید می رسد که با وساطت طرف های منطقه ای بتوان به توافق دست یافت؛ وی درعین حال تاکید می کند که اگر عمان یا سایر میانجی های دیگر موفق شوند مانند ۲۰۱۱ دو طرف را بر سر میز مذاکرات پنهانی مستقیم  بنشانند موضوع از طریق یک روند دیپلماتیک غیررسمی قابل حل است.

در دسامبر گذشته، شیخ خلیفه بن زاید بن سلطان آل نهیان، رسما از ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران برای سفر به امارات دعوت کرد، این دعوت را مشاور امنیت ملی امارات، تحنون بن زاید، در سفر به تهران، به رئیس‌جمهور ایران تقدیم کرد.

علاوه بر این، منابع آگاه ایرانی به العربی الجدید گفتند: طرف اماراتی این دعوت را در جلسات دیگری از جمله در دیدارهای محرمانه بین دو طرف تکرار کرده است؛ این منابع در عین حال ولی تاکید می‌کنند که رییس جمهور ایران به امارات سفر می کند ولی موعد انجام این سفر هنوز مشخص نیست و در زمان مناسب صورت می گیرد؛ طرف ایرانی به دلیل شتابزدگی عجیب اماراتی ها برای نزدیکی با رژیم صهیونیستی، در زمان حاضر چندان مشتاق انجام این سفر نیست.

این منابع که ترجیح دادند نامشان فاش نشود، افزودند: ایران از طریق کانال‌های ارتباطی خاص، در مورد  این رویکرد امارات در قبال رژیم صهیونیستی و پیامدهای خطرناک ان برای امنیت و ثبات منطقه به ابوظبی هشدار داده و ضمن ابراز تاسف از این رویکرد امارات آن را مغایر امنیت (منطقه ای) دانسته است.

 "رضا صدرالحسینی" کارشناس مسائل ایران با اشاره به سفرهای مقامات ایرانی به کشورهای منطقه می گوید: رویکرد دولت جدید ایران رویکردی در سیاست خارجی مبتنی بر تعمیق روابط با کشورهای مسلمان و غیرمتخاصم منطقه است.

وی با بیان اینکه تمایل ایران به تقویت روابط دیپلماتیک با همسایگان خود بر توسعه روابط اقتصادی متمرکز است، گفت: کشورهای دیگری نیز برای سفر از رئیس جمهور ایران دعوت کرده اند، اما این سفرها هنوز انجام نشده است.

صدر الحسینی با اشاره به خطوط قرمز و معیارهای منافع ملی و ارزش‌های اسلامی ایران برای سفر روسای جمهوری به سایر کشورها می گوید: رئیس‌جمهور کنونی ایران نیز به این قوانین و مرزبندیها پایبند است.

irna.ir/xjJmRn

**ابراز امیدواری مدیرکل آژانس اتمی درباره دست‌یابی به توافق نهایی در وین

همزمان با برنامه سفر انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا به تهران، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه با ایراد سخنانی در پارلمان اروپا گفت که همچنان امید به دستیابی به توافق در روند مذاکرات وین وجود دارد.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

گروسی که از طریق ویدئو کنفرانس با قانون‌گذاران اروپایی سخن می‌گفت افزود: ما هنوز امیدواریم که توافقی در یک بازه زمانی معقول حاصل شود، اگرچه باید این واقعیت را بپذیریم که پنجره فرصت هر زمان ممکن است بسته شود.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شده و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشته اند.

قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌ وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

انریکه مورا معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌ کننده مذاکرات وین امروز (۲۰ اردیبهشت) به منظور پیگیری مذاکرات وین وارد تهران می شود و تا روز جمعه (۲۳ اردیبهشت) در تهران خواهد ماند. انتظار می‌رود که او با ارائه پیشنهادهای منطقی که نگرانی‌های مشروع ایران را تامین کند به دیدار مقام‌های کشور برود.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان دیروز گفت: حضور مورا نشان می‌دهد گفت‌وگوها را در مسیری که باید انجام شود، انجام می‌دهیم، اگر همین امروز ایالات متحده تصمیم خود را بگیرد و آنچه که از جیب مردم ایران برداشته برگرداند، بعد از سفر مورا می‌توانیم توافق کنیم.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی در بخش دیگری از اظهاراتش ادعا کرد: در چند ماه گذشته توانستیم آثار اورانیوم غنی شده را در مکان‌هایی شناسایی کنیم که هرگز از سوی ایران به‌عنوان مکان‌هایی که هیچ گونه فعالیتی در آن صورت می‌گرفت اعلام نشده بود. وی بر همین اساس مدعی شد که ایران به اندازه کافی در مورد فعالیت های هسته ای خود شفاف نیست.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از دو سال پیش ادعاهایی را درباره آنچه فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در مکان‌هایی در ایران خواند، مطرح کرده است. دو طرف اسفند ماه سال گذشته در پی سفر گروسی به تهران توافق کردند تا مسائل ادعایی بر اساس نقشه راه مشخصی ظرف مدت حداکثر سه ماه حل و فصل شود.

irna.ir/xjJmSd

**کمبود تخم مرغ در سوئد در نتیجه گرانی نهاده ها، برق و سوخت

خبرگزاری شینهوا در گزارشی با اشاره به تاثیر جنگ اوکراین بر افزایش قیمت نهاده های دام و طیور و هزینه های برق و سوخت در سوئد، صنعت مرغداری این کشور را در آستانه ورشکستی عنوان کرد.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

خبرگزاری شینهوای چین در گزارشی نوشت: در حالی که بحران اوکراین موجب افزایش قیمت کل مواد غذایی شده است، کمبود تخم مرغ نیز بر مشکلات سوئدی ها افزوده است.

تعداد زیادی از تولیدکنندگان اصلی تخم مرغ از قصد خود برای افزایش زیاد قیمت ها خبر داده اند.

در شرایطی که خانوارها با تورم در همه حوزه های زندگیشان مواجه هستند افزایش قیمت تخم مرغ که یک ماده غذایی ضروری خانوارها محسوب می شود بر مشکلات مردم می افزاید.

به خاطر شرایط ناشی از جنگ اوکراین و تحریم های غرب علیه روسیه، برای «جان ولندر» یک تولید کننده تخم مرغ در سوئد، تامین نهاده مورد نیاز مرغ ها بسیار سخت و گران شده است.

جنگ اوکراین به بازار همه کالاها در کل جهان از جمله سوخت و نهاده ها آسیب زده و صنعت مرغ سوئد نیز تحت تاثیر این شرایط با ورشکستی روبه روست.

«ولندر» در گفت و گو با شینهوا اعلام کرد: مرغدان سوئدی بین قیمت های فروشی که به سقف رسیده اند و هزینه هایی که هر روز افزایش می یابند گیر افتاده اند و در صورت تداوم وضع موجود ممکن است مجبور به رها کردن کسب و کار خود شوند.

«لیف دنبرک» رئیس هیات مدیره انجمن صنایع تخم مرغ سوئد نیز در گفت و گو با رسانه های محلی اعلام کرد: قیمت نهاده ها دوبرابر شده اما قیمت تخم مرغ به این اندازه افزایش نیافته که این موضوع می تواند صنعت تخم مرغ این کشور را نابود کند.

وی توضیح داد: اگر در گذشته 80 صدم یک کرون هزینه کل تولید یک تخم مرغ به ارزش 2 و نیم کرون بود اکنون همان 80 صدم کرون باید صرف خرید نهاده شود.

«ولندر» درباره مصیبت های دیگر مرغداران سوئدی گفت: براساس قرار قبلی، تا هفته های آینده باید مرغ های تخم گذار جدیدی به ارزش یک میلیون کرون را تحویل بگیریم که با توجه به افزایش هزینه های خوراک، سوخت و برق، اقتصادی ترین کار، پرداخت قیمت مرغ ها بدون تحویل گرفتن آنهاست.

این مرغدار سوئدی تصریح کرد: در این صورت ما فقط یک میلیون کرون را از دست می دهیم اما اگر مرغ ها را وارد خط تولید کنیم، 2 میلیون کرون ضرر می کنیم.

در کنار افزایش قیمت همه کالاها، افزایش قیمت پلاستیک برای بسته بندی کالاها نیز به خاطر عدم واردات مواد مورد نیاز آن از روسیه، افزایش یافته است.

«فردریک سندبرگ» پدر سه فرزند که در پایتخت سوئد زندگی می کند، درباره این وضعیت به شینهوا گفت: قیمت مواد خوراکی به شدت در حال افزایش است و سیر کردن شکم سه کودک که دو نفر از آنها نوجوان هستند، کار سختی است.

وی تصریح کرد: ما مجبوریم دنبال خرید اجناس با کیفیت کمتر اما ارزان تر باشیم. این شرایط، زندگی را برای افراد کم درآمد سخت کرده و معلوم نیست که این وضعیت تا کی ادامه خواهد داشت.

irna.ir/xjJmQg

**سرکنسول ایران: عوامل خارجی قادر به آسیب زدن به روابط تهران - مسکو نیست

مهدی آکوچکیان سرکنسول جمهوری ایران در بندر آستراخان روسیه تاکید کرد که روابط بین تهران - مسکو در دهه های اخیر بطور مستمر رو به رشد بوده و عوامل خارجی نمی تواند بر این روابط درحال توسعه تأثیر بگذارد.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

«مهدی آکوچکیان» سرکنسول جمهوری اسلامی  ایران در آستراخان در مصاحبه با شبکه تلویزونی «آستراخان ۲۴ »،‌ ادعای اخیر نشریه انگلیسی گاردین را  مبنی بر ارسال اسلحه از ایران به روسیه جعلی خواند و گفت موضوعات مهمی در همکاری بین کشورهای ما وجود دارد و کسانی که این مقاله را نوشتند می خواهند قصد تخریب این همکاری ها را دارند.

وی تاکید کرد که توسعه پروژه های مشترک ما از جمله کریدور بین المللی شمال-جنوب به زودی محقق خواهند شد.

آکوچکیان گفت: کریدور بین المللی حمل و نقل شمال-جنوب که استان آستراخان یکی از نقاط کلیدی آن به شمار می رود، در سال ۲۰۰۰ ایجاد شد و در آن زمان توافقی بین دولت ها به امضا رسید. هدف این پروژه حمل کالال از هند، ایران، کشورهای حاشیه خلیج فارس از طریق روسیه به کشورهای اروپایی است.

سرکنسول کشورمان خاطر نشان کرد : اگر این کریدور را با مسیری که از کانال سوئز می گذرد مقایسه کنیم، این کریدور بین المللی فاصله جابجایی را به کمتر از نصف کاهش می دهد.


وی تصریح کرد: شرکای روسی به زودی قصد دارند از کریدور شمال-جنوب برای ارسال کود پتاسیم به ایران استفاده کنند. اما برخی در تلاش هستند تا کار بزرگ انجام شده توسط این کشورها را در زمینه برقراری کریدور بدنام و بی اعتبار کنند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستراخان در باره مقاله گاردین در مورد تحویل تسلیحات به روسیه خاطر نشان کرد که سفارت ایران در انگلیس بلافاصله پس از ان انتشار این مقاله، موضوع تحویل تسلیحات را تکذیب کرد. این یک دروغ است. سفارت روسیه در ایران نیز اطلاعات منتشر شده در مقاله را تکذیب کرد.

آگوچکیان افزود : موضوعات مهمی در همکاری بین ایران و روسیه وجود دارد و کسانی که این مقاله را نوشتند می خواهند روی این همکاری ها تاثیر منفی بگذارند. اما توسعه پروژه های مشترک ما از جمله کریدور بین المللی شمال-جنوب به زودی محقق خواهند شد.

به گفته سرکنسول ایران، در سال گذشته برای اولین بار حجم مبادالت تجاری بین روسیه و ایران از ۴ میلیارد دالر فراتر رفت.

irna.ir/xjJmNY

**رسانه آمریکایی: افزایش بهای کود، امنیت غذایی را تهدید می‌کند

پایگاه خبری آکسیوس گزارش داد که هزینه های سرسام آور کود علاوه بر افزایش قیمت مواد غذایی، امنیت غذایی در سراسر جهان را تهدید می کند.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

داده‌های گردآوری‌شده توسط موسسه بین‌المللی تحقیقات سیاستگذاری غذا (IFPRI) نشان می دهد که قیمت‌های کودهای NPK (شامل سه عنصر نیتروژن، فسفر، پتاسیم) در ماه ژانویه (دی- بهمن ۱۴۰۰) ۱۲۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و از ابتدای سال جاری میلادی تا ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰- فروردین ۱۴۰۱) ۱۷ درصد دیگر بالا رفته است.

به نوشته آکسیوس، اعمال ممنوعیت احتمالی از سوی اروپایی ها برای واردات گاز روسیه که مولفه حیاتی در تولید برخی کودها است، می تواند وضعیت را بدتر کند.

«سواین توره هولستر» مدیرعامل نروژی شرکت سازنده کودهای شیمیایی "یارا اینترنشنال" در سمیناری که هفته گذشته توسط IFPRI برگزار شد، گفت: "ما در حال حاضر در وضعیت وخیمی قرار داریم. "

شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی نوشت: اگر کشاورزان کود کمتری مصرف کنند، نمی‌توانند به همان اندازه محصول تولید نمایند و این باعث ایجاد نگرانی نسبت به "سوء تغذیه، ناآرامی سیاسی و در نهایت تلفات جانی انسان‌ها" می‌شود.

قیمت‌های این مواد خام در سال ۲۰۲۱ بر اثر عواملی چون طوفان آیدا در ایالات متحده، افزایش تقاضا پس از همه‌گیری کرونا، مشکلات زنجیره تامین و افزایش قیمت گاز طبیعی در حال افزایش بود.

پایگاه خبری آکسیوس دو عامل دیگر را در بدتر شدن اوضاع کود عنوان کرد: چین به عنوان تامین کننده ۲۴ درصد از فسفات، ۱۳ درصد از نیتروژن و ۲ درصد از پتاس جهان صادرات کود خود را در تابستان گذشته متوقف کرد. حمله روسیه به اوکراین در مسیر تجاری دریای سیاه اخلال ایجاد کرد و بطور کلی تامین غذای جهانی (برای مثال گندم) را به خطر انداخت.

روسیه و بلاروس سهم بسزایی را در تولید کود در جهان دارند. در سال ۲۰۲۰، روسیه ۱۴ درصد اوره (یک نوع کود نیتروژن) و بلاروس ۴۱ درصد پتاس (یک نوع کود پتاسیم) جهان را تامین کردند.

کود محصولی است که به فراوانی در جهان مبادله می شود، به این معنی که اکثر کشورها حتی آنهایی که مواد غذایی زیادی تولید می کنند، آن را وارد می کنند.

irna.ir/xjJmKm

**امیر کویت استعفای دولت را پذیرفت

«شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت با استعفای نخست‌وزیر و هیأت دولت این کشور موافقت کرد.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

فرمان امیری برای موافقت با استعفای کابینه شیخ «صباح خالد الحمد الصباح» متشکل از ۱۵ وزیر صادر شد.

خبرگزاری دولتی کویت (کونا) گزارش داد که شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح امیر این کشور استعفای نخست وزیر و وزیران کابینه وی را پذیرفته و به آنها دستور داده تا اداره امور کشور را تا زمان تشکیل دولت جدید در دست داشته باشند.

شیخ «نواف الاحمد الصباح» امیر کویت اواسط فروردین ماه گذشته استعفای شیخ «صباح خالد الحمد الصباح» نخست وزیر و وزیران این کشور را دریافت کرده بود.

هیئت دولت کویت به دنبال تنش بوجود آمده میان پارلمان و دولت این کشور پس از طرح درخواست ۳۷ نماینده برای استیضاح «شیخ صباح الخالد» نخست وزیر این کشور، استعفا داد.

irna.ir/xjJmQC

**افول ۳۰درصدی اقتصاد اوکراین

«بانک توسعه و بازسازی اروپا» (EBRD) پیش بینی کرد در پی وقوع جنگ در اوکراین، اقتصاد این کشور در سال ۲۰۲۲ میلادی ۳۰ درصد دچار افول شود.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

تارنمای خبری بلومبرگ با انتشار این خبر نوشت: بانک توسعه و بازسازی اروپا پیش بینی کرد با ادامه جنگ در اوکراین اقتصاد این کشور به  میزان یک سوم سقوط کند، این درحالی بود که پیش از این و در ماه مارس این میزان ۲۰ درصد پیش بینی شده بود.

بلومبرگ درادامه نوشت: بنا به گفته یک مقام اروپایی آگاه به این موضوع، اتحادیه اروپا در صدد تامین مالی  یک بدهی مشترک برای بازسازی بلندمدت اوکراین است که می تواند صدها میلیارد دلار هزینه در بر داشته باشد.

این درحالی است که پیشتر بانک جهانی در ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۱،  پیش‌بینی کرده بود  که بر اثر جنگ در اوکراین، اقتصاد این کشور در سال ۲۰۲۲ تقریبا نصف شده و ۴۵.۱درصد کوچک‌تر خواهد شد.

بانک جهانی در گزارش خود افزوده بود: جدا از اروپای نوظهور، جنگ در اوکراین بر بازارهای کالا و مالی و همچنین تجارت و پیوندهای مهاجرتی تاثیر گذاشته و بر نگرانی‌ها در مورد رکود شدید اقتصاد جهانی، تورم پیچیده و رشد بدهی افزوده است؛ علاوه بر روسیه و اوکراین، اقتصاد کشورهایی چون بلاروس، قرقیزستان، تاجیکستان و مولداوی نیز در سال ۲۰۲۲ کوچک‌تر خواهد شد و سایر کشورهای منطقه با "سرعت کمتری" رشد خواهند کرد.

irna.ir/xjJmPq

**طرح جدید آمریکا برای مقابله با افزایش نفوذ چین در اقیانوسیه

«کرت کمپبل» هماهنگ کننده آمریکا در امور هند-اقیانوسیه اعلام کرد این کشور به زودی برنامه های جدیدی برای مبارزه با ماهیگیری غیرقانونی در اقیانوس آرام در راستای مقابله با افزایش نفوذ چین در این منطقه ارائه خواهد کرد.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

چندین کشور در منطقه هند- اقیانوسیه از حضور گسترده کشتی های ماهیگیری چینی ابراز ناراحتی کردند و گفتند این کشتی ها اغلب حریم منطقه اقتصادی انحصاری شان را نقض می کنند و موجب خسارت های  محیط زیستی و اقتصادی برایشان می شوند. بدین سبب «کرت کمپبل» هماهنگ کننده آمریکا در امور هند-اقیانوسیه اعلام کرد این کشور به زودی برنامه های جدیدی برای مبارزه با ماهیگیری غیرقانونی در اقیانوس آرام در راستای مقابله با افزایش نفوذ چین در این منطقه ارائه خواهد کرد. 

«کرت کمپبل» در پاسخ به این سوال درباره افزایش همکاری میان چین و جزایر سلیمان در کارگروه مرکز استراتژی و مطالعات بین المللی مرکز واشنگتن گفت: «در واقع یکی از بزرگترین چالش ها در منطقه هند-اقیانوسیه ماهیگیری غیرقانونی می باشد. ما باور داریم که در هفته های آتی از طریق موسسه های گوناگونی ظرفیت های مهم طراحی شده برای ارتقای هشیاری و آگاهی در قلمرو دریایی را اعلام خواهیم کرد».

از سوی دیگر چین خود را کشوری مسئول در امور ماهیگیری می داند که به شکل بین المللی همکاری های لازم برای جلوگیری و یا کاهش موارد غیرقانونی ماهیگیری در این منطقه را انجام داده است.

هماهنگ کننده آمریکا در امور هند-اقیانوسیه همچنین گفت به دنبال یافتن راه هایی برای ردیابی کشتی هایی می باشند که ردیاب های شناسایی خود را در زمان ماهیگیری غیرقانونی در منطقه از کار می اندازند. وی همچنین افزود تعدادی از کشورهای منطقه تلاش هایی در این زمینه با گشتزنی های قایقی را آغاز کرده اند.

irna.ir/xjJmMM

**وزیر دفاع سوئد: عضویت در ناتو وضعیت دفاعی منطقه شمالگان را تقویت می‌کند

وزیر دفاع سوئد گفت: در صورتی که سوئد و فنلاند به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درآیند، توانمندی های دفاعی منطقه شمالگان تقویت خواهد شد و این عضویت امکان  برنامه ریزی های دفاعی در چارچوب فعالیت های ائتلاف را فراهم خواهد کرد.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

خبرگزاری رویترز نوشت: پیتر هولتکویست (Peter Hultqvist) وزیر دفاع سوئد از حزب حاکم سوسیال دموکرات روز سه شنبه (امروز) گفت اگر سوئد و فنلاند به ناتو ملحق شوند تاثیراتی خواهد داشت و ما از قدرت و امتیازات هر یک از آنها می توانیم استفاده کنیم و طرح های عملیاتی را اجرا کنیم.

وی به رادیو سوئد گفت: در این صورت تاثیر آن این خواهد بود که ما قوی تر خواهیم شد و این اتفاقی خواهد بود که در صورت پیوستن به ناتو رخ خواهد داد.

سوئد همین حالا نیز توافقات دفاعی با همسایگان خود در منطقه شمالگان دارد.

حزب سوسیال دموکراتیک سوئد ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) درباره توقف چند دهه مخالفت این حزب برای عضویت ناتو تصمیم گیری خواهد کرد؛ اقدامی که مطمئنا باعث خواهد شد سوئد درخواست خود برای عضویت در ناتو را مطرح کند.

حمله روسیه به اوکراین به بازنگری در سیاست امنیتی در سوئد و فنلاند منجر شده است. سائولی نینسته رئیس جمهوری فنلاند قرار است این هفته حمایت خود را از تقاضای عضویت کشورش در ناتو اعلام کند.

هولتکویست وزیر دفاع سوئد که مدتهای طولانی درباره عضویت در ناتو مشکوک بوده در مصاحبه اخیر خود از اشاره به موضع کنونی خود خودداری کرد.

دانمارک، نروژ وایسلند اعضای ناتو هستند.

«اولگ استپانوف»   سفیر روسیه در کانادا  روز یکشنبه به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، برای امنیت این دو کشور و امنیت اروپا امری مضر به شمار می رود.

irna.ir/xjJmNw

**ایران و حماس؛ کابوس وحشتناک سران رژیم صهیونیستی

آشفتگی‌های میان حزبی بر سر سیاست‌های رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی و سیاست‌های منطقه‌ای آن که از زمان ناکامی بنیامین نتانیاهو روندی مضاعف گرفته، وارد مرحله تازه‌تری شده به گونه‌ای که حملات سران پیشین و جدید این رژیم و اعتراف نتانیاهو بر سر مساله ایران و حماس را به دنبال داشت.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

مقامات تل آویو این روزها نه تنها در مواجهه با جبهه مقاومت ناتوانی‌های خود را علنی کرده اند بلکه حماس و ایران به کابوسی بسیار وحشتناک برای سران رژیم صهیونیستی تبدیل شده تا جایی که نخست وزیر سابق این رژیم علنا به ضعف اسراییل در برابر تهران و حماس اعتراف کرده است.

نتانیاهو ضعف دولت حاکم در برابر ایران و حماس را بهانه‌ای برای حمله به دولت نفتالی بنت قرار داده که می‌گوید توان مقابله با ایران و حماس را ندارد.

نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی و رهبر حزب «لیکود» در نشست این حزب گفته که دولت نفتالی بنت نمی‌تواند با «تهدیدهای امنیتی» ایران و حماس مقابله کند.

روزنامه تایمز اسرائیل نوشته که نتانیاهو بار دیگر بر تعهد خود در سرنگونی دولت فعلی اسرائیل تاکید کرد. رهبر حزب اپوزیسیون از دولت بنت به عنوان دولتی ضعیف در مقابله با آنچه که او تهدیدهای امنیتی ایران و حماس می‌خواند، نام می‌برد و بار دیگر همچون گذشته بر طبل ادعاهای خود در خصوص برنامه هسته‌ای ایران می‌کوبد و مدعی شده که «تهران به لطف توافقی بین‌المللی که توسط دولت فعلی آمریکا گسترش یافت در شتاب است که خود را به سلاح هسته‌ای علیه اسرائیل تجهیز کند و "نفتالی بنت" دهان خود را باز نمی‌کند».

نتانیاهو دولت بنت را ضعیف و متقلب و در مقابل آنچه «تروریسم حماس» عنوان می‌کند، ناتوان خوانده و اذعان می‌کند که این دولت قادر نیست حتی برای لحظه‌ای در برابر سیاست‌های تسلیمانه دولت آمریکا علیه ایران بایستد.

البته نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی، شکست‌های دولت بنت را مرتبط با همکاری کابینه او با حزب «فهرست متحد عربی» می‌داند. منصور عباس رهبر این حزب از اقلیت عرب اسرائیل در پی ائتلاف علیه بنیامین نتانیاهو وارد صحنه سیاسی شد. حزب او در پی خشونت‌های طولانی مدت در بیت المقدس حمایت خود از کابینه بنت را متوقف کرد.

هم حزبی‌های عباس در پارلمان رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر از منصور عباس خواسته اند تا به عضویت در کابینه ائتلافی این رژیم پایان دهد.

تایمز اسرائیل به نقل از نتانیاهو نوشته که، «بنت و لاپید به آنچه از دهان منصور عباس و دوستانش بیرون می‌آید، گوش می دهند، دستوراتی که از سوی رهبران حماس ابلاغ می شود».

با این وجود، لیست مشترک عربی روز دوشنبه علیه پیشنهاد حزب لیکود درباره سلب رای اعتماد از دولت ائتلافی بنت رای داد. فهرست متحد عربی به تازگی از لیست مشترک جدا شده و در انتخابات اخیر کنست به تنهایی شرکت کرد. کنست نیز دو طرح عدم اعتماد به دولت بنت را رد کرد.

irna.ir/xjJmHK

**«یون سوک یول» رئیس جمهوری منتخب کره جنوبی سوگند یاد کرد

مراسم تحلیف ریاست جمهوری «یون سوک یول» امروز درحالی برگزار شد که وی از بازسازی کشورش برپایه دموکراسی آزاد و بازار اقتصادی در کنار پیشنهاد احیای اقتصادی برای کره شمالی با "برنامه های جسورانه" خلع سلاح هسته ای سخن گفت.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

در مراسم تحلیف و آغاز به کار دولت جدید کره جنوبی که در مجمع ملی «پلازا» برگزار شد، «یون سوک یول» رئیس جمهوری این کشور چالش های متعددی را که در برابر کشورش و جهان است از جمله مسائل مربوط به همه گیری ویروس کرونا و توافق برای زنجیره تامین جهانی تا افزایش شمار بیکاری مطرح کرد.

وی طی سخنانی با حضور ۴۱ هزار نفر در این مراسم خاطرنشان کرد: «درخواست نسل جدید ما این است که کشوری بسازیم که در آن تضمین بازارهای اقتصادی در کنار دموکراسی و آزادی وجود داشته باشد و این کشور به عنوان عضوی از جامعه جهانی مسئولیت های خود را انجام دهد. کشوری که خالصانه متعلق به مردم باشد.»

رئیس جمهوری کره در ادامه گفت: «من امروز در برابر شما، خاضعانه در برابر مسئولیت و اعتمادی که از طرف شما احساس می کنم به وظایف خود برای بازسازی کشور آگاهم.»

یون سوک یول ریاست جمهوری خود را از بامداد امروز به مدت ۵ سال آغاز کرد. 

وی همچنین در سخنرانی مراسم تحلیفش با اشاره به کره شمالی گفت:« تا هنگامی که برنامه سلاح هسته ای کره شمالی تهدیدی نه تنها برای امنیت کشور ما بلکه برای تمام کشورهای شمال شرقی آسیا باشد، درهای مذاکره و گفتگو باز می ماند تا قادر باشیم این تهدید را به شکل صلح آمیزی حل و فصل کنیم. » 

او در ادامه خاطرنشان کرد اگر کره شمالی روند خلع سلاح هسته ای خود را کامل کند، آمادگی داریم تا با جامعه جهانی برنامه ای جسورانه برای تقویت اقتصاد کره شمالی ارائه دهیم و وضعیت رفاه ومعیشت مردم این کشور را بهبود بخشیم.

با این حال یون سوک یول درحالی قدرت را در دست می گیرد که اقتصاد کره جنوبی با ۳ موضوع به شکل همزمان یعنی افزایش تورم، افزایش نرخ بهره و افزایش نرخ مبادلات دست و پنجه نرم می کند .

irna.ir/xjJmQ6

**رایزنی معاون حقوقی رئیس جمهوری با مسئولین نهادهای بین‌المللی در لاهه

معاون حقوقی رئیس جمهوری اسلامی ایران طی سفر دو روزه به لاهه، علاوه بر دیدار با مقامات هلندی با دادستان دیوان بین‌المللی کیفری و رئیس دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا ملاقات و گفت‌وگو کرد.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

محمد دهقان و هیئت همراه در ملاقات با خانم دیلان زگریوس وزیر دادگستری و امنیت هلند، مسائل حقوقی و کنسولی فیمابین دو کشور را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

معاون حقوقی ریاست جمهوری کشورمان در ملاقات با کریم احمد خان، دادستان دیوان بین‌المللی کیفری نیز ضمن تبادل نظر پیرامون رویه‌های حقوقی مرتبط با صلح و امنیت بین‌المللی، ضرورت بی‌طرفی، استقلال و اجتناب از سیاست‌زدگی این نهاد بین‌المللی را مورد تأکید قرار داد و مصونیت بانیان ترور مقامات دولتی و دیپلماتیک را برای صلح بین‌الملل مخاطره‌آمیز توصیف کرد.

هیئت حقوقی ایرانی به ریاست معاون رئیس جمهوری همچنین طی دیدار با نیکلاس میکل، رئیس دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا، آخرین وضعیت پرونده‌های مورد بررسی در این دیوان را مورد بحث و گفت وگو قرار داد.

در ملاقات محمد دهقان با آقای پول خویتس دبیرکل و کفیل وزارت خارجه هلند نیز طرفین ضمن مرور برخی موضوعات قابل پیگیری در روابط سیاسی و حقوقی دو کشور، بر توسعه همکاری‌های سیاسی و تسهیل روابط تجاری بین ایران و هلند تأکید کردند.

irna.ir/xjJmT9

**صادرات ایران به آفریقا پارسال ۱۲۰ درصد افزایش یافت

رییس اداره غرب و مرکز آفریقا وزارت امور خارجه کشورمان گفت: صادرات ایران به قاره آفریقا در سال ۱۴۰۰ با ۱۲۰درصد رشد نسبت به سال قبل از آن به عدد یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسید.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، علی اکبر رضایی در همایش بررسی بازار کشور سنگال که با ارتباط ویدئو کنفرانسی سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور و  حضور  تعدادی از نمایندگان واحد های صنعتی البرز همراه بود، بیان داشت: غرب آفریقا جمعیتی نزدیک به ۴۰۰ میلیون نفر دارد و یک منطقه جمعیتی مناسب برای سرمایه گذاری و توسعه صادرات ایران است.

وی ادامه داد: بیش از ۲۰ کشور از جمله سنگال، غنا، ساحل‌عاج، نیجریه، مالی و گینه در غرب آفریقا واقع شده است و از ظرفیت خوبی به لحاظ روابط تجاری برخوردار هستند.

رییس اداره غرب و مرکز آفریقا در وزارت امور خارجه گفت: یکی از اهداف این همایش آشنایی تجار، فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی البرز با ظرفیت های کشورهای غرب آسیا به عنوان بازار هدف گسترده و جاذب برای صادرات تولیدات و محصولات ایرانی است.

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از کالاها و محصولات مصرفی از مواد غذایی گرفته تا ماشین آلات، صنایع پتروشیمی، مشتقات نفتی و دیگر محصولات در سنگال وارداتی است، گفت: این مهم فرصت خوبی را برای سرمایه‌گذاری شرکت های ایرانی فراهم کرده و شکوفایی تجارت خارجی، به تبع آن توسعه صادرات و رونق تولید داخلی کشورمان را رقم می زند.

رضایی با برنامه ریزی برای برگزاری همایش ها یا نشست‌هایی با حضور دیگر سفرای ایران در کشورهای حوزه غرب آفریقا گفت: با کمک مسئولان اتاق بازرگانی البرز و در قالب برگزاری چنین همایش هایی ظرفیت کشورهای مختلف غرب آسیا را برای تجار و فعالان اقتصادی استان تشریح خواهیم کرد.

رییس اداره غرب و مرکز آفریقا در وزارت امور خارجه با اشاره به تعاملاتی که میان کشورهای این حوزه و فعالان اقتصادی ایران تاکنون در قالب برگزاری همایش یا وبینار با برخی از اتاق های بازرگانی کشور از جمله اصفهان، کرمان و همدان برقرار شده است، افزود: خوشبختانه از سوی اتاق البرز نیز این فرصت فراهم شد و به تعامل بیشتر میان البرز و سنگال منجر می شود.

وی بیان داشت: اگر تنها بخشی از ظرفیت های ایران از جمله البرز به سمت روابط اقتصادی با سنگال سرازیر شود، جهش قابل توجهی در روابط تجاری میان ما و آن کشور ایجاد خواهد شد.

رضایی با این توضیح که در سال ۱۴۰۰ نسبت به ماقبل آن صادرات ایران به قاره آفریقا بالغ بر ۱۲۰درصد افزایش داشت، گفت: رقم صادرات مذکور برابر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده است و این مهم روزنه و چشم انداز خوبی را بر این اساس در گسترش روابط میان ایران و سنگال ترسیم می‌کند.

نبود مسیر مستقیم دریایی از بندرعباس به سنگال یک ضعف جدی در صادرات به این کشور است 

در ادامه  سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال در این نشست به صورت ویدئو کنفرانس حضور داشت با اشاره به برخورداری کشور سنگال از منابع آبی فراوان  گفت: با توجه به این ظرفیت  زمینه انجام کشت فرازمینی از جمله بادام هندی و ذرت در سنگال فراهم است. 

محمدرضا دهشیری در همایش بررسی بازار سنگال این کشور را هاب غرب آفریقا و دروازه ورود ایران به بازار این منطقه برشمرد و اظهار داشت: سنگال به عنوان با ثبات‌ترین کشور آفریقایی طی پنج سال اخیر رشد اقتصادی حدود ۶ درصدی داشته است.

وی در ادامه با اشاره به رونق ساخت و ساز در سنگال و به تبع آن افزایش قیمت زمین و مسکن در آن کشور گفت: در این زمینه مقرر شده که ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب ایجاد واحدهای مسکن اجتماعی انجام شود و این مهم فرصت خوبی برای سرمایه گذاری فعالان اقتصادی ایران است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال با بیان اینکه در این کشور با ایجاد حساب طلایی فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری ایرانی ها فراهم است، گفت: با افتتاح این حساب فرد سرمایه گذار در مورد پروژه های خود کمتر بازخواست می شود، یکی از شروط مهم در این راستا سرمایه‌گذاری در پروژه های مهمی از جمله ساخت هتل در سنگال است، با توجه به اینکه در سال ۲۰۲۶ میلادی این کشور میزبان بازی های المپیک جوانان است یک فرصت مهم دیگر سرمایه گذاری ساخت هتل در آنجا برای میزبانی مهمانان این رویداد است.

وی درآمد سالانه کشور ۱۷ میلیون نفری سنگال را یکهزار و ۴۰۰ دلار عنوان کرد و افزود: تولید ناخالص ملی این کشور ۲۳ میلیارد دلار است.

دهشیری در ادامه با اشاره به فرانک سی اف ای که واحد پولی مشترک میان سنگال و ۸ کشور همسایه آن گفت: بر این اساس هرگونه محصول تولیدی در سنگال می تواند بدون پرداخت عوارض گمرکی به کشورهای همسایه ارسال شود و در نتیجه ایجاد کارخانه های مختلف در سنگال در اختیار گرفتن بازار غرب آفریقا است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال با اشاره به موقعیت خوب این کشور برای کشت های فرازمینی از جمله بادام‌هندی، انبه و ذرت افزود: البته در کنار استفاده از این کشت یک موقعیت مناسب دیگر اجاره کردن مزارع است.

دهشیری  توضیح داد: حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد جمعیت سنگال به دلیل مشکلات حین زایمان و یا تغذیه نادرست دچار معلولیت جسمی هستند، به همین دلیل صادرات تجهیزات پزشکی به سنگال یا سرمایه‌گذاری در خصوص ایجاد فروشگاهی در آنجا برای فروش چنین محصولاتی ضرورت دارد و این یک فرصت سرمایه گذاری برای فعالان اقتصادی ایران است.

وی  فرصت هایی مانند سرمایه گذاری در زمینه احداث پالایشگاه در سنگال را با توجه به وجود منابع نفتی و گازی در این کشور برای ایرانی ها مغتنم برشمرد و افزود: در خصوص محصولات آرایشی و بهداشتی، صنایع غذایی، ماشین آلات، ابزارآلات و ساخت قطعات نیز ایران توانمندی بالایی برای صادرات به سنگال دارد.

دهشیری  با بیان اینکه کشور سنگال در فرآوری محصولات لبنی هم با مشکلاتی مواجه است، عنوان کرد: سنگال محصولات فوق را از کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و یا هند وارد می کند و این مسئله یک فرصت سرمایه گذاری جدیدی برای ایرانی ها محسوب می‌شود

irna.ir/xjJmLC

**میشل عون: ۳۱ اکتبر کاخ ریاست جمهوری را ترک می‌کنم

رئیس‌جمهور لبنان گفت:۳۱ اکتبر آینده (۹ آبان ۱۴۰۱) کاخ بعبدا را ترک می‌کند و بعد از این تاریخ حتی یک لحظه در مقر ریاست جمهوری لبنان نمی‌ماند.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

«میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان در گفت‌ وگو با روزنامه «الجمهوریه» این کشور ابراز تعجب کرد که «چگونه از همین حالا (قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی و اعلام نتایج) تبلیغات سیستماتیک و مشکوک درباره سختی و دشواری تشکیل دولت جدید پس از ۱۵ می (۲۵ اردیبهشت / روز برگزاری انتخابات پارلمانی) آغاز شده است. پمپاژ پیش‌بینی‌های اینچنینی نشان می‌دهد، کسانی هستند که می‌خواهند زمینه را برای خلأ قدرت فراهم کنند.

وی افزود: با پیش‌بینی همه این فرضیه‌های مشکوک، تأکید می کنم که در ۳۱ اکتبر آینده (۹ آبان ۱۴۰۱) کاخ بعبدا را ترک می کنم و بعد از این تاریخ حتی یک لحظه در مقر ریاست جمهوری نمی‌مانم و در بدترین حالت اگر انتخاب رئیس جدید سخت شود، دولت اداره امور کشور را در دوره انتقالی در دست می‌گیرد و اگر در بدترین حالت، امکان تشکیل دولت جدید پس از انتخابات پارلمانی وجود نداشته باشد، پس از ۳۱ اکتبر اداره لبنان به دولت پیشبرد امور محول می‌شود.

عون درباره نامزدی غیرعلنی "جبران باسیل" رئیس جریان آزاد ملی لبنان برای احراز پست ریاست جمهوری این کشور نیز اظهار داشت: «من هیچ نامزدی برای ریاست جمهوری ندارم...، اما جبران باسیل، یک میهن پرست است و فکر می کنم که تصدی ریاست او در این شرایط کاری دشوار و دقیق است.

انتخابات پارلمانی لبنان که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود، قرار است ۱۵ می سال ۲۰۲۲ میلادی (۲۵ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱) برگزار شود.

لبنان نظام پارلمانی دارد و نخست وزیر توسط پارلمان و با رای اکثریت، مامور به تشکیل کابینه می‌شود. انتخابات پیش روی، نخستین انتخابات پارلمانی لبنان پس از بحران اقتصادی بی سابقه در این کشور است.

irna.ir/xjJmPr

**تورم و جنگ اوکراین، نظام مالی آمریکا را تهدید می‌کند

بانک مرکزی آمریکا در گزارشی عنوان کرد، تورم بالا و ادامه دار به همراه وقوع جنگ در اوکراین ، خطر عمده برای نظام مالی آمریکا تلقی می شود.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر افزود: در گزارش بانک مرکزی آمریکا که به تازگی منتشر شده، آمده است تورم بالا، نوسانات در بازارهای سهام  و کالا و وقوع  جنگ در اوکراین به عنوان خطرات اصلی برای سیستم مالی آمریکا خود را نشان داده.

گزارش  بانک مرکزی آمریکا هشدار می دهد  که مشکلات ناشی از  جنگ اوکراین که بر  بازارهای نفتی و سایر عوامل، هم اکنون برخی از بخش های سیستم مالی آمریکا را تحت فشار قرار داده است.

رویترز درادامه گزارش داد چشم انداز نظام مالی آمریکا  تحت تاثیر عواملی همچون تصمیم های بانک مرکزی آمریکا در زمینه افزایش نرخ بهره بانکی، تورم که همچنان ادامه دار بوده و بروز جنگ اوکراین قرار گرفته است.

دراین گزارش آمده است «تورم حتی تا پیش از جنگ اوکراین، بالاتر رفته و بیش از انتظار قرار  است ادامه داشته باشد، در ضمن عدم قطعیت درباره چشم انداز تورم برای وضعیت مالی و فعالیت ها اقتصادی در آمریکا مخاطره آمیز است».

رویترز افزود: گزارش بانک مرکزی آمریکا نسبت به فشار اقتصادی در اروپا درارتباط با وقوع جنگ در اوکراین نگران بوده چراکه می تواند تاثیرات خود را به  آمریکا سرایت دهد؛ علاوه بر این بالارفتن میزان تورم و افزایش قیمت ها در آمریکا قادر است تا تاثیرات منفی بر فعالیت اقتصاد داخلی ، کیفیت اعتبار و شرایط مالی داشته باشد.

در گزارش بانک مرکزی آمریکا آمده است: فشارهای ناشی از بالارفتن بهای نفت، چنانچه این روند ادامه دار باشد، مانع از احیا صنایع آسیب دیده (در دوران پسا کرونا) در آمریکا همچون شرکت ها و خطوط هوایی خواهد شد.

irna.ir/xjJmLx

**طالبان: از خاک افغانستان به هیچ کشوری تعرض نمی‌شود

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه دولت اسلامی طالبان در دیدار با توماس نیکلاسون؛ نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان، تاکید کرد که از خاک این کشور به هیچ کشوری حمله نخواهد شد.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

امیرخان متقی؛ سرپرست وزارت امور خارجه دولت اسلامی طالبان در رشته توییت‌هایی از انجام این دیدار خبر داده و گفته‌است که یکبار دیگر به جهان اطمینان داده‌است که از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.

این در حالی است که روز گذشته گزارش‌هایی مبنی بر پرتاب چند فروند راکت از خاک افغانستان به سمت تاجیکستان منتشر شد.منابع محلی در شهرستان خواجه غار استان تخار می‌گویند که هفت راکت از این استان به سمت تاجیکستان پرتاب شده است.

هنوز طالبان و مقام‌های تاجیکستانی در این زمینه چیزی نگفته‌اند.

براساس این گزارش نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان نیز در این دیدار بر ادامه تلاش‌ها برای بهبود وضعیت اقتصادی، تعلیم و تربیت، فراهم‌سازی زمینه‌های مصون کار برای مردم و مسایل مربوط به امنیت، سخن گفته‌است.

نیکلاسون تنها راه‌ حل در زمینه رسیدگی به تمامی مشکلات  افغانستان را ادامه گفت وگوها عنوان کرده است .

طالبان: از خاک افغانستان به هیچ کشوری حمله نمی‌شود

براساس این گزارش، «لطف الحق نور پسرلی» مشاور ارشد بانک مرکزی افغانستان نیز در دیدار با «توماس نیکلاسون» نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان درباره مسایل مختلف مالی و بانکی گفت‌وگو کرد.

irna.ir/xjJmLp

**تکاپوی مکرون برای هدایت انگلیس در مسیر سیاست‌های اتحادیه اروپا

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه که کشورش هم اکنون ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، با هدف هدایت و همره ساختن لندن در مسیر سیاست های این اتحادیه، از انگلیس دعوت کرده به یک «جامعه جدید سیاسی اروپایی» در خارج از چارچوب اتحادیه اروپا ملحق شود.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

روزنامه دیلی میل نوشت: مکرون که قویا مخالف خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) بوده است، گفت وضعیت جدید به انگلیس اجازه می دهد از یکپارچگی کامل سیاسی  با ۲۷ کشور عضو اتحادیه بهره مند شود و در تصمیم گیری های اساسی نقش داشته باشد.  

مکرون روز دوشنبه در سخنرانی در پارلمان اروپا گفت وی علاقه مندد به «تشکیل آن چیزی است که جامعه سیاسی اروپا» می نامد.

وی اظهار داشت: این سازمان جدید اروپایی به کشورهای دموکراتیک اروپایی که به ارزش های اساسی ما پایبند هستند اجازه می دهد فضای جدیدی برای همکاری سیاسی بیابند.

مکرون همچنین گفت: درهای این جامعه جدید به روی کشورهایی که اتحادیه را ترک کرده اند باز خواهد بود و از پیش داوری درباره عضویت برخی دیگر از اعضا در اتحادیه اروپا در آینده اجتناب می کند.

مکرون در سفر روز گذشته خود به برلین تاکید کرد که از انگلیس برای برخورداری از جایگاه کامل در جامعه جدید سیاسی اروپایی  دعوت خواهد شد.

مکرون پیشتر پیشنهاد کرده بود که اروپا مجموعه ای از ائتلاف ها را که از «حلقه های متحد المرکز» تشکیل شده اند ایجاد کند. وی همچنین گفته بود که سازمان جدید او انگلیس را در حلقه بیرونی می بیند.

انگلیس تاکنون با روابط امنیتی نزدیک تر با اروپا به عنوان بخشی از برگزیت مخالفت کرده و کشورهای شرق اروپا نیز با طرح هایی برای تشکیل اتحادیه اروپایی که به نظر می رسد دولایه است، مخالفت کرده اند.

مکرون گفت دهه ها طول می کشد تا آروزی اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا برآورده شود بنابراین یک اتحادیه سیاسی جدید می تواند جلوی چنین شکافی را بگیرد.

مکرون گفت: اوکراین با مبارزه و شجاعت خود از قبل عضوی صمیمانه در اروپا، خانواده و اتحادیه ما است. حتی اگر همین فردا هم به این کشور اجازه نامزدی در اتحادیه اروپا را اعطا کنیم همه ما به خوبی می دانیم که روند ملحق شدد این کشور در واقع چندین سال، و احتمالا چندین دهه طول خواهد کشید.

مکرون که به تازگی برای یک دوره پنج ساله دیگر در انتخابات ریاست جمهوری در کشورش پیروز شد گفت: همان طوری که پارلمان اروپا پیشنهاد داده همچنین علاقه مند به بازنگری در پیمان های اتحادیه اروپا است.

رئیس جمهوری فرانسه افزود: این بازنگری کار را برای اتحادیه اروپا در شرایط اضطراری مانند جنگ اوکراین و همه گیری کرونا آسانتر خواهد کرد.

با این حال تاکنون ۱۳ کشور از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با آغاز روند تغییر در پیمان های این اتحادیه مخالفت کرده اند.

این اولین سخنرانی مکرون درباره اروپا از زمان انتخاب مجددش بود و در حالی برگزار شد که ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پیروزی روسیه بر آلمان نازی را در مسکو با رژه نظامی جشن گرفت.

وی همچنان در تماس با رئیس جمهوری روسیه است هر چند که جنایات جنگی ناشی از حمله را محکوم می کند.

irna.ir/xjJmLB

**کنست دو طرح عدم اعتماد به دولت بنت را رد کرد

کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی دو طرح پیشنهادی عدم اعتماد به دولت "نفتالی بنت" نخست وزیر این رژیم را رد کرد.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

وبسایت پارلمان رژیم صهیونیستی اعلام کرد که کنست (دیروز) دو طرح عدم اعتماد به دولت فعلی (این رژیم) که توسط مخالفان بنت ارائه شده بود را رد کرد.

بنا به این گزارش، طرح پیشنهادی اول حزب لیکود (به ریاست نتانیاهو) پس از رای مثبت ۵۲ نماینده و ۶۱ مخالف و طرح پیشنهادی دوم ارائه شده توسط حزب شاس با ۵۶ رای مخالف و  ۵۲ رای موافق رد شده است.

شبکه ۱۲ تلویزیون صهیونیستی هم اعلام کرد که دو طرح پیشنهادی برای سلب اعتماد از کابینه ائتلافی نفتالی بنت و یائیر لاپید رای نیاورده است.

"ایمن عوده" رئیس فهرست مشترک احزاب عربی هم پس از دادن رای منفی به این دو طرح پیشنهادی، گفت: از هر اقدامی که بنیامین نتانیاهو را به قدرت بازگرداند، حمایت نخواهد کرد.

«بنیامین نتانیاهو» رئیس جناح اپوزیسیون رژیم صهیونیستی خواهان استعفای کابینه «نفتالی بنت» نخست وزیر این رژیم می باشد و مدعی شده که می خواهد با کابینه جدیدی که تشکیل می دهد به مقابله با جنبش مقاومت فلسطین بپردازد و به زعم خود دوباره امنیت در اراضی اشغالی را تامین کند.

irna.ir/xjJmLr

**بایدن: پوتین هیچ راهبردی برای خروج از جنگ اوکراین ندارد

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی ضمن صحه گذاشتن بر قدرت محاسبات جنگی پوتین افزود که بیم آن دارد رئیس جمهوری روسیه هیچ راهبردی برای خروج از جنگ اوکراین نداشته باشد.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

«جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید نگران است «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه راهی برای خروج از جنگ اوکراین نداشته باشد.

بایدن که روز دوشنبه در واشنگتن سخنرانی می کرد، رئیس جمهوری روسیه را مردی بسیار محاسبه گر اما بدون هیچ گونه راهبرد خروج توصیف و اعتراف کرد ما سعی داریم بفهمیم که باید در این مورد چه کاری انجام دهیم.  

رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی افزود که پوتین به اشتباه تصور کرده حمله به اوکراین می تواند باعث از هم پاشیدگی ناتو و اتحادیه اروپا شود. اما جنگ در اوکراین منجر به حمایت اروپا و آمریکا و متحدتر شدن ما شد.

شبکه خبری اسکای نیوز در ادامه نوشت: پوتین مدت‌هاست به دلیل آنچه که گسترش مرزهای ناتو به سمت شرق اروپا نامیده، به غرب هشدار می دهد و تهدید کرده است که جنگ می تواند به فراتر از مرزهای اوکراین کشیده شود؛ تهدیدی که دولت کی‌یف و متحدان غربی آن قاطعانه رد کرده اند.

با این حال، اظهارات خوشبینانه بایدن در مورد وحدت آمریکا و اروپا در حالی مطرح شده است که «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه نسبت به امیدواری اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا هشدار داد.  

irna.ir/xjJmL3

**کره جنوبی به گروه سایبری ناتو پیوست

سرویس اطلاعاتی کره جنوبی اعلام کرد، این کشور در کنار کانادا و لوکزامبورگ رسما در مرکز همکاری دفاعی سایبری سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در «تالین» استونی پذیرفته شد.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

وزارت اطلاعات کره جنوبی اعلام کرد مراسمی در استیونی برای عضویت این کشور در گروه دفاع سایبری سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برگزار شد.

«جاک تارین» رئیس مرکز دفاعی سایبری در بیانیه ای که توسط سرویس اطلاعات ملی منتشر شد، اعلام کرد «افتخار بزرگی است تا ۳ کشور از جمله کره جنوبی را در گروه خود به عنوان عضو داشته باشیم.» 

در همکاری با دیگر کشورهای عضو ، سرویس اطلاعات ملی دوره های آموزشی و فعالیت های تحقیقاتی را برای پاسخ و واکنش به تهدیدهای سایبری برگزار می کند. 

کره جنوبی اولین کشور آسیایی عضو این گروه و از اعضای غیر ناتو می باشد که به عضویت این گروه درآمده است. 

از سوی دیگر مقام‌های سرویس اطلاعات ملی تاکید کردند، عضویت اخیر کره جنوبی در گروه دفاع سایبری سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به معنای پیوستن به این سازمان (ناتو) نمی باشد. 

مرکز گروه دفاع سایبری سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) سال ۲۰۰۸ در پی واکنش و پاسخ به حملات سایبری روسیه که شبکه دولت استونی را فلج کرد تاسیس شد.

irna.ir/xjJmJc

**سازمان ملل: بحران غذا در افغانستان به مرز فاجعه رسیده است

سازمان ملل اعلام کرد وضعیت ناامنی غذایی در بخش هایی از افغانستان به مرز فاجعه رسیده است.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

تارنمای خبری هیل با انتشار این خبر افزود: تحلیلی که از سوی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و «برنامه جهانی غذا» (WFP) در این زمینه صورت گرفته نشان می دهد  ۱۹.۷ میلیون نفر از مردم افغانستان در حادترین وضعیت ناامنی غذایی قرار دارند.

هیل درادامه نوشت: همچنین حدود ۲۰ میلیون نفر از مردم افغانستان با سوء تغذیه حاد مواجه بوده که این وضعیت بیشتر در شمالغرب کشور و نماینگر ۴۷درصد از جمعیت افغانستان است.

تارنمای خبری هیل نوشت: یافته های این تحلیل حاکی است که  دلیل عمده ناامنی غذا در  افغانستان به سقوط اقتصادی، خشکسالی بهای بالای غذا و تاثیر جهانی جنگ در اوکراین باز می گردد.

بنابراین گزارش «ریچارد ترنچارد» (Richard Trenchard) نماینده فائو در افغانستان درمورد این تحلیل گفت: کمک های بشردوستانه به افغانستان بی نهایت مهم است، بطوری که نیاز به بازسازی معیشت کشاروزی در این کشور از میان رفته و اتصال مجدد جوامع روستایی و حومه شهری به بازارهای شهری در سراسر افغانستان با مشکل مواجه است، تازمانی که این موانع و مشکلات برطرف نشوند هیچ راهی برای برون رفت از این بحران وجود ندارد.

درحالی تحلیلگران و کارشناسان اقتصادی به برخی از عوامل بحران غذایی و اقتصادی افغانستان اشاره می کنند که ریشه این بحران که همان تجاوز و اشغالگری ۲۰ ساله نظامی آمریکا و ناتو دراین کشور است را نادیده می انگارند، اشغالگری نظامی با دست آویز جنگ علیه تروریسم و سرنگونی گروه طالبان در اکتبر ۲۰۰۱ میلادی، آمریکا بدون هیچ دست آوردی در ماه اوت سال ۲۰۲۱ درحالی به یکباره تمامی نظامیان اشغالگر خود را از خاک افغانستان خارج کرد که  طالبان بر کابل حاکم شده بود.

واشنگتن پس از اتمام اشغال گری نظامی که  میلیاردها دلار از پول مالیات دهندگان آمریکایی بدون هیچ دستاورد امنیتی هزینه کرد؛ این بار به گونه ای دیگر مردم افغانستان را تحت بمباران های غیر بشردوستانه خود قرار داد؛ قطع کمک های انساندوستانه نهادهای بین المللی به این کشور به بهانه حاکمیت طالبان.

irna.ir/xjJmG6

**دیپلمات روس: خروج آمریکا از برجام مشکلات بزرگی ایجاد کرد

در چهارمین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای، دیپلمات ارشد روس مهمترین پیامدهای منفی این تصمیم جمهوریخواهان را بر شمرد.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

میخائیل اولیانوف ساعاتی پیش توییت کرد: تصمیم (دونالد) ترامپ (رئیس جمهوری پیشین آمریکا) مبنی بر خروج (واشنگتن) از برجام مشکلات مهمی برای دیپلماسی چندجانبه، ثبات در منطقه و عدم اشاعه هسته ای در ایران ایجاد کرد. اینها مهم ترین نتایج منفی (خروج آمریکا از برجام است).

نماینده روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین با طرح یک سوال توییت خود را به پایان برد: از دید جمهوریخواهان نتایج مثبت (خروج آمریکا از برجام) کدامند؟

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شده و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشته اند.

قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌ وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

irna.ir/xjJmG9

**«ایران، چین- منافع متقابل»

ولادیمیر ساژین، پژوهشگر ارشد موسسه شرق شناسی، آکادمی علوم روسیه در مقاله ای نوشته است که جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین از نظر سیاسی، راهبردی و اقتصادی برای هم مهم هستند از این رو تهران و پکن روابط دیپلماتیک روز افزونی را در پیش گرفته اند.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

ولادیمیر ساژین، پژوهشگر ارشد انستیتو شرق شناسی آکادمی علوم روسیه و محقق تاریخ روز سه شنبه در مقاله ای با عنوان: «ایران و چین- منافع متقابل» که در مجله روسی «حیات بین الملل" منتشر کرده است، می نویسد: در تاریخ ۲۷-۲۸ آوریل ( ۶ - ۷ اردیبهشت) سفر «وی فنگ هه» وزیر دفاع جمهوری خلق چین به جمهوری اسلامی ایران انجام شد که از فعال شدن ارتباطات نظامی و نظامی-فنی ایران و چین در چارچوب «برنامه جامع همکاری ایران و چین» حکایت دارد.

 وزیر دفاع جمهوری خلق چین در تهران با همتای ایرانی خود سرتیب محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع و سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد. سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز وی را به حضور پذیرفت.

به گفته این پژوهشگر روس این دیدار یک رویداد مهم در تاریخ معاصر جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین و در درجه اول در تاریخ روابط نظامی آنها است. «وی فنگ هه» وزیر دفاع چین در آن سفر از آمادگی ارتش خلق چین برای ایجاد ثبات و حفظ «حاکمیت دولتی و عزت ملی ایران» در سراسر جهان خبر داد.
از آنجایی که رهبران نظامی دو کشور در مورد گسترش همکاری‌های نظامی و نظامی-فنی در پس‌زمینه تغییرات اساسی در دنیای مدرن و در عین حال بسیار آشفته، گفت و گو کردند، طرفین یک چارچوب جدید توافقنامه نظامی-استراتژیک را امضا کردند که اطلاعات کمی در مورد آن وجود دارد.

چین و ایران وارثان دو تمدن هستند که مدت‌ها قبل از عصر جدید با هم ارتباط داشتند. در تاریخ معاصر، این کشورها پس از انعقاد پیمان دوستی در سال ۱۹۲۰، در سال ۱۹۳۷ روابط دیپلماتیک خود را به طور رسمی برقرار کردند. تا سال ۱۹۷۱ این روابط پراکنده بود، اما در آن سال بود که ایران جمهوری خلق چین را به رسمیت شناخت.

 تنها چند روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی، چین دولت جدید و سپس جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت شناخت. مرحله جدیدی در روابط ایران و چین آغاز شد و اگر چه این مناسبات دارای فراز و شیب هایی بود اما در سال‌های اخیر، دیدگاه‌های تهران و پکن در مورد بسیاری از مسائل سیاست جهانی، هرچند با سایه‌هایی برخاسته از ویژگی‌های منافع ملی هر یک از طرفین، مطابقت داشته است.

چین شریک خارجی ایده آل ایران است. جمهوری خلق چین یک قدرت جهانی است و در عین حال، هرگز در تاریخ روابط دوجانبه با آن کشور درگیری ای که غرور ملی ایرانیان را خدشه دار کرده باشد، نداشته است و در حال حاضر چین برخلاف آمریکا و دیگر کشورهای غربی در امور داخلی ایران دخالت نمی کند.

علاوه بر این، چین متحد ایران در مبارزه با هژمونی آمریکاست. اما نکته اصلی این است که چین برای ایران یک بازار عظیم و قابل اعتماد فروش نفت و در عین حال منبعی از فناوری، کالاهای مهم استراتژیک، سرمایه گذاری، به طور کلی، یک همراه بالقوه در نوسازی اقتصاد و زیرساخت های ایران است.  

پکن نیز به نوبه خود هم به منبع نفت و هم به بازار فروش کالاهای خود در ایران چشم دوخته و علاقمند استفاده از قلمرو این کشور به سمت عرب است.

ایران از نظر سیاسی و استراتژیک نیز برای چین مهم است. در سال‌های اخیر، ایران به عنوان یکی از ارکان سیاست بزرگ در خاورمیانه  فرصت‌های بی‌نظیری برای چین برای گسترش نفوذ خود در منطقه خاورمیانه فراهم کرده است.

از آنجایی که نفوذ ایالات متحده در خاور میانه رو به کاهش است، این برای چین در پرتو اجرای برنامه استراتژیک جهانی - "یک کمربند - یک جاده" که پروژه های کمربند اقتصادی جاده ابریشم و جاده ابریشم دریایی قرن بیست و یکم را ترکیب می کند، ضروری است. در این پروژه بزرگ، چین نقش نسبتاً مهمی برای ایران قائل است.

چین در راستای اجرای طرح یک کمربند، یک جاده، در حال توسعه اقتصادی در کل منطقه ای است که این جاده از آن عبور می کند و بر ایجاد زیرساخت های حضور خود تمرکز دارد.

بدون شک، خاورمیانه به عنوان منبعی از منابع انرژی برای پکن مورد توجه خاص است و بدون آن توسعه اقتصادی بیشتر چین امیدبخش نیست. در عین حال، چین به دنبال تضمین امنیت و تداوم دسترسی به این منابع در این منطقه آشفته است. به گفته کارشناسان سیاسی، موفقیت پروژه یک کمربند، یک جاده در گرو امنیت خطوط دریایی استراتژیک و حیاتی مانند تنگه هرمز، دریای عمان، دریای سرخ، تنگه باب المندب و کانال سوئز است که تحت کنترل کشورهای خاورمیانه می باشد.

در عین حال، چین با پایبندی به استراتژی سنتی خود مبنی بر عدم ورود به هیچ ائتلاف نظامی-سیاسی، روابط تجاری خوبی با همه کشورهای خاورمیانه از جمله ایران دارد.

اما دقیقاً چرا ایران در خاورمیانه توجه ویژه چین را به خود جلب کرده است؟  

پژوهشگر روس نوشته است: احتمالاً دلایل مختلفی برای پاسخ به این سوال وجود دارد. اول، ضدآمریکایی بودن ایرانیان، که برای جمهوری خلق چین بسیار به موقع و عملی است. ثانیاً، حداقل مخالفت رقابتی سایر کشورها در ایران که همچنان تحت فشار تحریم‌های غرب قرار دارد و نیز رویکرد مساعد تهران که امتیازات خاصی را برای چینی‌ها فراهم می‌کند که در شرایط محاصره واقعی تسلیم تهدیدات آمریکا نمی‌شوند و در نهایت اهمیت منطقه ای و جهانی ۸۳ میلیونی ایران در تمامی ابعاد ژئواستراتژیک، سیاسی، اقتصادی و نظامی برای چین قابل توجه است.

نگارنده در مقاله خود آورده است: رهبر معظم ایران، آیت الله خامنه ای، به نوبه خود، جهت گیری های استراتژیک سیاست ایران، اعم از خارجی و نظامی را تعیین می کند. در حال حاضر بر اساس این مفهوم است که رهبر بیان می‌کند: «یکی از اولویت‌های امروز ما در سیاست خارجی، ترجیح دادن شرق نسبت به غرب، کشورهای همسایه و مردمان دوردست و کشورهایی است که دارای ویژگی‌های مشترک با آنها هستیم. بنابراین، تهران دقیقاً در تعمیق مشارکت با همسایگان خود - با چین، روسیه و هند - فعال است. البته این مشارکت مبتنی بر مبانی مختلفی است که مؤلفه‌های سیاسی، تجاری، اقتصادی، نظامی، نظامی-فنی به نسبت‌های مختلف غالب است.

یک واقعیت مهم برای ایران این است که «چین در انتخاب شرکای تجاری هیچ محدودیتی ندارد، زیرا پکن توافقنامه‌هایی را امضا نکرده که این کشور را از ارسال سلاح به هیچ کشوری در جهان منع کرده باشد. بنابراین، به طور سنتی، مشتریان صنایع نظامی چین دولت هایی هستند که فروشندگان دیگر  نمی خواهند با آنها تجارت کنند.

در واقع، همکاری نظامی-فنی ایران و چین در دهه ۸۰ قرن بیستم آغاز شد.

در این مقاله آمده است: "در سال های اخیر روابط نظامی ایران و چین تقویت شده است. این امر البته با انعقاد توافق هسته ای - برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تسهیل شد. در ژانویه ۲۰۱۶، بیانیه مشترک مشارکت استراتژیک جامع منتشر و در نوامبر، توافقنامه همکاری نظامی امضا شد.  

این سند اغلب با عنوان «پیمان راهبردی ایران و چین» شناخته می شود. (به احتمال زیاد، چارچوب توافق نامه ای که در سفر اخیر ژنرال وی فنگ هه به ‌ایران امضا شد، توسعه ایده های این پیمان است). مرکز این پیمان راهبردی سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چین در اقتصاد ایران طی ۲۵ سال در ازای عرضه نفت ایران و همچنین همکاری‌های نظامی و نظامی-فنی است. مقدمات این پیمان از سال ۲۰۱۶ و با سفر رسمی شی جین پینگ رئیس جمهوری چین به تهران آغاز شده بود.

برای پکن، ایران یک شریک بسیار جذاب و امیدوار کننده در اجرای همکاری های نظامی-فنی است. 

پکن که «پیمان راهبردی ایران و چین» را با تهران امضا کرده است، کاملاً قادر است تجهیزات نظامی خود را در اختیار ایران قرار دهد، علاوه بر این، بر اساس این پیمان، طرفین می توانند اشکال و روش های پرداخت قابل قبولی را پیدا کنند.

در پایان این مقاله نتیجه گرفته شده است که "برنامه جامع همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین" هنوز تا اجرا فاصله دارد. اما سفر ماه آوریل وزیر دفاع جمهوری خلق چین به ایران گواه بر احیای روابط نظامی و نظامی-فنی ایران و چین در چارچوب این پیمان است.

irna.ir/xjJmCS

**کلاهبرداری اینترنتی در انگلیس رکورد زد

تازه‌ترین داده‌های آماری نشان می‌دهد که جرایم مرتبط با کلاهبرداری اینترنتی در انگلیس طی سال گذشته میلادی (۲۰۲۱) رکورد زده است.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

سازمان امنیت سایبری انگلیس روز سه‌شنبه گزارش داد که سال گذشته بالغ بر ۲.۷ میلیون فقره کلاهبرداری اینترنتی را خنثی کرده که این رقم در قیاس با سال قبل از آن (۲۰۲۱) چهاربرابر بیشتر شده است.

مرکز ملی امنیت سایبری که تحت پوشش ستاد ارتباطات دولت انگلیس فعالیت می‌کند اعلام کرد کلاهبرداری‌های رهگیری شده شامل تأییدیه‌ از سوی افراد مشهور و ایمیل‌های جعلی و اخاذی از قربانیان است. این سازمان تاکید کرد که افزایش شمار موارد شناسایی شده، نشانگر رویکرد تهاجمی تبهکاران است.

«لیندی کامرون» مدیر اجرایی مرکز امنیت سایبری ملی انگلیس گفت که در یکی از کلاهبرداری‌های خنثی‌شده فرد متخلف سعی داشت هویت خود او را جعل کند. او گفت: "ما می دانیم که کلاهبرداران تا حد زیادی تلاش کرده و از نام من برای فریب دادن مردم استفاده می‌کنند، اما همانطور که ما به توسعه سامانه دفاعی خود ادامه می دهیم، می توانیم تاثیر ملموسی را که این موضوع دارد مشاهده کنیم."

مرکز امنیت سایبری ملی انگلیس می‌گوید که بحران کرونا باعث افزایش کلاهبرداری های مرتبط با سازمان بهداشت این کشور شده است. این سازمان سال گذشته بیش از یک هزار و ۴۰۰ فقره کلاهبرداری مرتبط با سازمان بهداشت انگلیس را حذف کرد که نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایشی ۱۱ برابری نشان می‌دهد.

در ماجرای جعل هویت خانم کامرون، کلاهبردار با ارسال ایمیل جعلی به گیرنده اطلاع می‌داد که مرکز امنیت سایبری ملی انگلیس از دزدیده شدن ۵ میلیون پوند آنها جلوگیری کرده و باید با ارسال اطلاعات شخصی پول خود را پس بگیرند.

همچنین تأییدیه‌های جعلی سلبریتی‌ها شامل یک «گزارش ویژه» بود که در صفحه خبری جعلی بی‌بی‌سی با عنوان «جرمی کلارکسون به بریتانیایی‌ها این فرصت را می‌دهد که از خانه میلیون‌ها دلار درآمد داشته باشند» منتشر ؛ اما به جای عکس‌های آقای کلارکسون از تصویر فیلیپ شوفیلد، مجری برنامه صبحگاهی استفاده شده بود.

نوع دیگری از کلاهبرداری که سال گذشته توسط مرکز امنیت سایبری ملی انگلیس شناسایی شد، ایمیل‌های اخاذی، شامل ادعای دروغینی بود مبنی بر اینکه ایمیل قربانی هک شده و از او خواسته می‌شد که بابت آن پول پرداخت کند..

دولت انگلیس در نظر دارد تا در لایحه ایمنی و صیانت از فضای مجازی، شرکت‌های بزرگ اینترنتی را ملزم کند که از درج تبلیغات تقلبی جلوگیری کنند.

irna.ir/xjJmYT

**وزیر خارجه آلمان از منطقه جنجالی بوچا در اوکراین بازدید کرد

آنالنا بربوک وزیر خارجه آلمان از منطقه بوچا در حومه کی یف که غربی ها مدعی نسل کشی یا انجام جنایات جنگی توسط روسیه در این منطقه شده بودند، دیدن کرد.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

این اولین باری است که یک مقام عالی دولت آلمان از زمان جنگ اوکراین به این کشور سفر می کند.

بربوک در یک سفر غیرمنتظره امروز وارد اوکراین شد و از منطقه بوچا در شمال کی یف بازدید کرد.

کشورهای غربی مدعی هستند که نیروهای نظامی روسیه در اواخر ماه مارس هنگام عقب نشینی از بوچا و دیگر مناطق حومه کی یف دست به کشتار صدها غیرنظامی زده اند. ادعایی که روسیه همواره آن را رد کرده است.

رسانه های غربی با انتشار تصاویر اجساد افتاده در خیابان ها، برخی با دستان بسته ادعای انجام این اقدامات از جانب مسکو را داشتند. برخی از کشورهای بزرگ در صدد آن بودند تا از این واقعه که روسیه آن را ساختگی می داند با عنوان نسل کشی یاد کنند اما تنها برخی کشورهای کوچک از جمله لتونی و استونی آن را نسل کشی دانستند.

دو روز پیش از سفر وزیر خارجه آلمان به اوکراین، بربل باس رییس پارلمان آلمان به عنوان اولین زن سیاستمدار آلمان خود را از طریق مسیر ریلی به کی یف رسانده و با ولودیمیر زلسنکی رییس جمهوری آلمان ملاقات کرده بود.   

irna.ir/xjJmWb

**روسیه: استفاده از سلاح اتمی بخشی از دکترین نظامی ما است

معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سوالی درباره احتمال استفاده از سلاح هسته ای تاکتیکی در جنگ اوکراین گفت: استفاده از سلاح اتمی نیز بخشی از دکترین نظامی ماست.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

الکساندر گروشنکو، روز سه شنبه در گفت و گو با ریانووستی درباره احتمال استفاده از یک حمله پیشدستانه تاکتیکی علیه اوکراین گفت: تصمیم گیری درباره احتمال استفاده از سلاح اتمی به روشنی در دکترین نظامی روسیه تبیین شده است.

اصول رسمی دفاعی روسیه به نظامیان این کشور اجازه می دهد در صورت مورد تهدید قرار گرفتن توسط سلاح های کشتار جمعی یا وجود تهدیدی که موجودیت این کشور را تهدید کند از سلاح اتمی استفاده کند.

تصمیم گیری درباره استفاده از سلاح اتمی در روسیه برعهده ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور است. پوتین در اوایل شروع جنگ اوکراین، نیروهای بازدارنده هسته ای روسیه را به حالت آماده باش درآورد.

ویلیام برنز رئیس سازمان سیا روز شنبه درباره استفاده احتمالی روسیه از سلاح اتمی در اوکراین هشدار داد.

بنیان های سیاست بازدارندگی اتمی روسیه در ژوئن ۲۰۲۰ در یک دستور ریاست جمهوری ابلاغ شد. وجود اطلاعات موثق درباره احتمال هدف قرار گرفتن روسیه یا متحدانش توسط موشک بالستیک یا سلاح های کشتار جمعی و حمله به این کشور به شکلی که موجودیت آن را تهدید کند از جمله مسائلی است که می تواند مجوز استفاده کرملین برای استفاده از سلاح اتمی را فراهم کند.

تحریم ها و حمایت گسترده تسلیحاتی غرب از اوکراین در مقابل روسیه، نگرانی جهانی درباره شروع جنگ جهانی سوم یا تقابل هسته ای بین مسکو و واشنگتن را تشدید کرده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۵ اسفند نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری‌ها در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

irna.ir/xjJmWJ

**واکنش دوشنبه به راکت های شلیک شده از خاک افغانستان

واحد مرزی کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان اعلام کرد که راکت های اصابت کرده به خاک این کشور در نتیجه درگیری بین نیروهای طالبان و گروه داعش در منطقه خوجگور افغانستان رخ داده است .

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

واحد نیروهای مرزی کمیته دولتی امنیت ملی جمهوری تاجیکستان گزارش داد که در درگیری های اخیر داعش و طالبان که به مدت یک ساعت و نیم در منطقه خوجگور و روبروی پاسگاه مرزی شماره ۱۲ ادامه یافت، چندین گلوله و راکت به طور تصادفی به خاک این کشور اصابت کرد که تلفات انسانی و خسارات مادی ثبت نشده است.

این در حالی است که رسانه های افغانستان از شلیک چندین راکت به خاک تاجیکستان از سمت افغانستان، خبر داده بودند که پس از آن گروه تروریستی داعش مسئولیت حمله موشکی به خاک تاجیکستان را بر عهده گرفت.

پیشتر گروه«SITE» که اطلاعات و اظهارات گروه‌های افراطی و تروریستی را رصد و جمع‌آوری می‌کند، با انتشار بیانیه‌ای کوتاه از شاخه خوراسان داعش مدعی شد که این حمله موشکی توسط این گروه انجام شده است.

برخی از رسانه های افغانستان به نقل از منابع محلی گزارش دادند که از منطقه خوجگور در استان تخور افغانستان از دو تا هفت راکت به سمت تاجیکستان شلیک شده است.

واحد نیروهای مرزی کمیته دولتی امنیت ملی جمهوری تاجیکستان در اعلامیه ای گفته است که "در حال حاضر اقدامات مشخصی از سوی ساختارهای مربوطه طالبان برای شناسایی و خنثی سازی گروه های تروریستی در شهرستان خوجگور استان تخور در حال انجام است."

در این پیام تاکید شده است: "وضعیت در مرز دولتی تاجیکستان و افغانستان باثبات ارزیابی شده و تحت کنترل مرزبانان تاجیکستان قرار دارد."

irna.ir/xjJmFV

**هشدار کمبود منابع آبی در فرانسه؛ پیش‌بینی کاهش ۴۰ درصدی محصول کشاورزان

فدراسیون ملی اتحادیه‌های کشاورزان فرانسه (FNSEA) اعلام کرد: بیش از هر زمان دیگری نیاز به ذخیره آب داریم چراکه کمبود آن رشد غلات را تهدید می‌کند.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

این فدراسیون با انتشار بیانیه‌ای هشدار داد: آب‌های زیرزمینی به اندازه کافی ذخیره نشده‌اند و گرمای تابستان و کمبود باران در سراسر فرانسه رشد غلات و به ویژه گندم را تهدید می‌کند.

فدراسیون ملی اتحادیه‌های کشاورزان فرانسه در این بیانیه تاکید دارد: هیچ منطقه‌ای در امان نیست. هر روز که می‌گذرد شاهد ترک خوردن خاک‌ها هستیم. حتی در شمال کشور، غلات تشنه هستند.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی مرتبط اعلام کرد: اگر به همین منوال ادامه یابد، آنهایی که امکان آبیاری دارند از پس کار بر می‌آیند و بقیه کاهش چشمگیری در عملکرد خواهند داشت.

هشدار کمبود منابع آبی در فرانسه؛ پیش‌بینی کاهش ۴۰ درصدی محصول کشاورزان

این گزارش می‌افزاید: از اکتبر تا نوامبر سال گذشته میلادی(ابان و آذر۱۴۰۰) خشکسالی‌های عظیمی در پرتغال و اسپانیا رخ داده و در اکسیتانیا (منطقه‌ای در جنوب اروپا) و پروانس (یک ناحیه جغرافیایی و پیشتر یک استان در جنوب شرقی فرانسه) و در امتداد دره رون (رودخانه‌ای اروپایی به طول ۸۱۲ کیلومتر)  گسترش یافته است.

بر اساس این گزارش، آنچه در این فصل غیرمعمول ارزیابی می‌شود این است که خشکسالی شمال لوار (در ناحیه رون-آلپ) را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مِتِئو فرانس Météo-France (مؤسسه دولتی، خدمات رسمی هواشناسی و اقلیم‌شناسی در فرانسه) نیز از آغاز یک دوره گرما در این کشور خبر داده است که به دلیل آغاز زودهنگام آن، دوام و گستره جغرافیایی آن قابل توجه ارزیابی شده است.

بر اساس گزارش این نهاد، دمای هوا بین نوول‌-آکیتین و پروانس-آلپ-کوت‌دَزور در ابتدای هفته به ۳۰ درجه سانتیگراد می‌رسد اما در شمال فرانسه خشکی به همان اندازه ولی کمتر شاهد افزایش دما خواهیم بود.
متئو فرانس با اشاره به اهمیت هفته‌های پیش رو در رشد غلات و ابراز نگرانی از شرایط کم آبی حاکم بر فرانسه، می‌افزاید: این یک دوره حساس برای غلات است. گندم به اندازه بلوغ رسیده و خوشه رشد کرده است و ما اکنون در مرحله پروار شدن غلات هستیم.

ژوئل لیموزَن مسئول شرایط اضطراری موسسه متئو فرانس نیز با اشاره به کاهش منابع آبی این کشور، هشدار می‌دهد: بدون آب، کود مورد نیاز گیاه برای تولید دانه با کیفیت نمی‌تواند در ساقه گیاه جریان یابد و در خاک باقی می‌ماند.

وی تاکید دارد که بدون آب و تحت تاثیر گرما، دانه‌ها پژمرده می‌شوند و با ادامه این روند برای چند هفته، کاهش عملکرد تولید تا ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.

irna.ir/xjJmSX

**مدیرکل صلیب سرخ: هلال احمر یک سده خدمت داوطلبانه صادقانه انجام داده است

رابرت ماردینی مدیرکل کمیته بین المللی صلیب سرخ تلاش‌های جمعیت هلال احمر ایران در یک قرن گذشته را ستود و آن را «صد سال خدمت داوطلبانه صادقانه برای نسل‌ها» عنوان کرد.

از سفر رییس جمهور به دوکشور عربی تا ابراز امیدواری گروسی به توافق نهایی در وین

ماردینی روز سه شنبه در مصاحبه با ایرنا با اشاره به اینکه صلیب سرخ با جمعیت هلال احمر ایران «همکاری دیرینه» دارد، افزود: ما به همکاری با هلال احمر افتخار می کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر نقش ایران در مواجهه با جنگ ها و بحران های خاورمیانه، جمهوری اسلامی ایران را کشوری کلیدی برای حل چالش ها نامید.

ماردینی در پاسخ به سوالی درباره کمک های کمیته بین المللی صلیب سرخ به اتباع افغانستان در ایران، به حضور بیش از ۳۰ ساله این کمیته در افغانستان اشاره کرد و گفت: این نهاد ظرفیت بیمارستان ها را در آن کشور افزایش داده است.

وی اضافه کرد: خدمات انجام گرفته توسط صلیب سرخ از پرداخت حقوق به کارکنان حوزه سلامت تا تامین تجهیزات پزشکی به شهروندان را شامل می‌شود.

ماردینی بیان کرد: در پی تحولات اخیر در افغانستان، تعداد اتباع افغانی که به ایران مهاجرت کرده اند افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بودجه خود را عمدتاً برای حمایت از حوزه سلامت دو برابر کرده است، تا اتباع افغانستانی آسیب‌پذیر را زیر چتر حمایتی خود قرار دهد.

ماردینی این افزایش بودجه را ناکافی دانست و مشارکت سازمان های جهانی در راستای تلاش همه جانبه برای حل مشکلات اتباع افغانستان را ضروری دانست.

وی پیش تر بیان کرده بود: ما در صلیب سرخ برای همکاری دیرینه خود با هلال احمر بسیار ارزش قائل هستیم.

مدیرکل کمیته بین المللی صلیب سرخ افزود بود: چالش ها و فرصت های بشردوستانه بسیاری وجود دارند که می‌توانیم در خصوص آنها با یکدیگر همکاری کنیم. پاسخ به نیازهای حمایتی و کمک‌رسانی مهاجرانِ بدون مدرک که همچنان از افغانستان به ایران می رسند، یکی از آنهاست.

ماردینی که به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس جمعیت هلال احمر به ایران سفر کرده است، همچنین در جلسات مختلفی با مقامات ایرانی گفت و گو و آنها را مثبت ارزیابی کرد.

irna.ir/xjJmZD

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha