وانت بارها و تاکسی‌های مسافربر عمومی به طور رایگان، گازسوز می‌شوند

بوشهر- ایرنا- مدیر طرح سی‌ ان‌ جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: بر اساس مصوبه شورای اقتصاد، خودروهای عمومی شامل وانت بار و تاکسی مسافربر عمومی، مشمول طرح رایگان گاز سوز کردن خودرو می‌شوند.

محمدحسین باقری روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: همچنین خودروهای مسافر بر شخصی و تاکسی های اینترنتی شامل اسنپ و تپسی و آژانس‌های ساماندهی شده، در صورت حائز شرایط بودن می‌توانند از طریق ثبت نام در سامانه خودروهای دو گانه‌سوز به آدرس: gcr.niopdc.ir، به صورت یارانه ای‌ و با پرداخت ۲۰ الی ۲۵ درصد هزینه خرید و نصب تجهیزات، از مزایای طرح استفاده کنند.

وی ادامه داد: به میزان هر مترمکعب مصرف گاز سی. ان. جی توسط خودروهای سبک، معادل یک لیتر صرفه‌جویی در مصرف بنزین است که این کمک به اقتصاد کشور و هوای پاک است.

باقری گفت: سی. ان. جی به عنوان یک سوخت پاک و جایگزین فرآورده‌های مایع است که از مالکان خودروهای دوگانه‌سوز انتظار می‌رود که به طور حتم از جایگاه سی. ان. جی استفاده کنند چرا که با این روش علاوه بر اینکه به اقتصاد خانوار خود کمک می‌کنند به اقتصاد کشور نیز کمک می‌کنند

وی افزود:شهرداری‌ها در استاندارد سازی و بازرسی ادواری جایگاه‌های سی. ان. جی اهتمام جدی داشته باشند تا مشکلات موجود در جایگاه‌ها در کمترین زمان ممکن برطرف شود.

باقری یادآورشد:انتظار می‌رود با همکاری سازمان ملی استاندارد، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، بهره‌برداران و شهرداری‌ها همکاری لازم را داشته باشند تا مشکلات بازرسی ادواری از جایگاه‌ها نیز ظرف دو سه ماه آینده برطرف شود تا مردم با اطمینان خاطر به این جایگاه‌ها مراجعه کنند و از سوخت سی. ان. جی به عنوان سوختی پاک و ارزان قیمت بهره‌مند شوند.

وی بیان کرد: در کل کشور ۲ هزار و ۳۲۴ جایگاه سی. ان. جی فعال است که از این شمار ۳۴ جایگاه آن در استان بوشهر واقع است.

باقری ادامه داد: این جایگاه‌ها مورد بازرسی ادواری قرار گرفته و موارد خارج از استاندارد آنها برطرف می‌شود تا سوخت‌رسانی ایمن به مردم صورت گیرد.

وی اظهار کرد: در استان بوشهر نیز ۳۴ دستگاه سی. ان. جی وجود دارد که مرحله نخست بازرسی توسط سازمان ملی استاندارد انجام شده که برخی از آنها نیز یک سری مغایرت‌هایی دارند که باید آن را برطرف کنند.

مدیر طرح سی‌ ان‌ جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: در موارد مربوط به بحث‌های فنی و هزینه‌ای جایگاه‌ها مواردی وجود دارد که در ارتباط با موضوع کارمزد جایگاه‌ها در سال جاری نسبت به تصمیم‌گیری در این زمینه اقدام خواهد شد.

وی عنوان کرد: در بحث هزینه‌هایی که بر تکنولوژی‌ بالای دستگاه‌های سی. ان. جی نیز تحمیل می‌شود راهکارهای لازم برای پوشش این هزینه‌ها پیش بینی  خواهد شد.

باقری ادامه داد: از سازمان ملی استاندارد و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی نیز انتظار است با استفاده از ظرفیت قانونی برخورد لازم را با دستگاه‌های استنکاف کننده داشته باشند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha