تداوم جنجال سیاسی در پاکستان و کارت زرد ارتش به تحریک‌کنندگان

تهران - ایرنا - همزمان با تشدید رویارویی میان دولت و جناح مخالف در پاکستان به ویژه اظهارات تند برخی از سیاسیون علیه تشکیلات قدرتمند نظامی این کشور، ارتش پاکستان طی هشداری، خواهان جلوگیری از هرگونه اقدامات تحریک آمیز و دور نگه داشتن نیروهای مسلح از گفتمان‌های سیاسی شد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، کارت زرد تشکیلات قدرتمند نظامی پاکستان به سیاسیون این کشور درحالی است که دولت فعلی با چالش‌های سیاسی و اقتصادی مواجه است و مقصر را نیز دولت قبلی به نخست وزیری «عمران‌خان» می‌داند.

همزمان برخی از رهبران سیاسی متحد با دولت پاکستان مدعی مداخله برخی از ژنرال‌های ارتش در مدیریت تحرکات ضددولت و یا متشنج کردن اوضاع به نفع مخالفان شدند.

عمران‌خان نخست وزیر برکنار شده پاکستان نیز از زمان رای عدم اعتماد مجلس و پایان یافتن دولتش، به طور تلویحی تشکیلات نظامی را مقصر دانسته و آنان را به دوگانگی در "غیرجانبدار" بودن متهم می‌کند.

براساس این گزارش، روابط عمومی ارتش پاکستان امروز (یکشنبه) در بیانیه‌ای به صراحت البته بدون اشاره به حزب و یا اسم رهبران سیاسی، از بازی اتهام و سرزنش از سوی برخی ذی‌نفعان علیه نیروهای مسلح به شدت انتقاد کرد.

تداوم جنجال سیاسی در پاکستان و کارت زرد ارتش به تحریک‌کنندگان

در این بیانیه آمده است که طی روزهای اخیر برخی از رهبران سیاسی، تحلیلگران و یا مجریان تلویزیونی در پاکستان در تریبیون‌های عمومی و شبکه‌های اجتماعی تلاش کردند تا ارتش را وارد جنجال و گفتمان سیاسی کنند که این رویکرد بسیار "زیان آور" است.

ارتش پاکستان اعلام کرد: انتقاد بی پایه و اساس علیه رهبران نظامی، اتهام و سرزنش علیه نیروهای مسلح افترا آمیز و تحریک کننده است که باید هرچه سریعتر جلوی آن گرفته شود.

در بیانیه مذکور افزوده شد: نیروهای مسلح پاکستان به شدت از چنین اقدامات غیرقانونی و غیراخلاقی مستثنی هستند و از همه انتظار دارند که به قانون پایبند باشند و ارتش را از گفتمان سیاسی به نفع کشور دور نگه دارند.

گفتنی است، هنوز از سطح تنش‌های سیاسی در پاکستان پس از برکناری عمران‌خان و تشکیل دولت ائتلافی به رهبری «شهباز شریف» نخست وزیر فعلی این کشور کاسته نشده و دولت و مخالفان همچنان موضع گیری های تندی علیه یکدیگر کرده‌اند.

حزب "تحریک انصاف" پاکستان به رهبری عمران‌خان قرار است تا ۲ هفته دیگر برنامه نهایی برای تظاهرات میلیونی علیه دولت به سمت اسلام‌آباد را اعلام کند و متقابلا دولت پاکستان نیز هشدار داده که هرگز اجازه نقض قانون، خشونت به بهانه تظاهرات و باج‌خواهی توسط مخالفان و معترضان را نخواهد داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha