ارتقای سلامت باروری خانواده در گرو بهره‌مندی از ظرفیت حرفه مامایی است

تهران - ایرنا- وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی گفت: با بهره مندی از ظرفیت بالای حرفه مامایی و گسترش خدمات در قالب سیستم ارجاع و توجه بیش از پیش به رشته های میانی در وزارت بهداشت گام موثری در ارتقا سلامت باروری خانواده و زایمان ایمن برداشته شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، در متن پیام بهرام عین اللهی که مراسم روز جهانی ماما قرائت شد، آمده است: هنوز دوران همه گیری بیماری کووید ۱۹ به پایان نرسیده، در این دوران سخت و به خصوص مقاطع اوج پاندمی شاهد بودیم که آحاد جامعه مامایی بطور داوطلبانه و با مسئولیت پذیری مثال زدنی، دوشادوش سایرکادر درمانی، به خلق حماسه ای در مسیر صیانت از نفوس جامعه دست یازیدند. وی اظهار داشت:بسیاری از این همکاران در مسیر ارائه خدمات غربالگری، مراقبت و ارائه خدمات به بیماران کرونایی از آرامش و سلامتی خود گذشته و در این مسیر شهدایی را تقدیم کشور نمودند. در جامعه ای که آحاد آن در مسیر استحکام نهال نوپای انقلاب اسلامی و در هر گذرگاه سخت با گذشت از مال و جان خویش بر عهد خود استوار ماندند و رضای ایزد یکتا را تحصیل نمودند، جز این انتظار نمی رفت.

وزیر بهداشت ادامه داد: امروزه نیز با توجه به وضعیت جمعیت کشور و ضرورت زاد آوری و جوانی گرایی در جمعیت کشور، مشارکت جامعه مامایی در کشور اهمیتی دو چندان یافته است. درگذشته وظیفه ماما صرفاً حمایت از مادر و کودک در لحظه تولد تصور می شد، اما امروز مسئولیت ماماها گسترش قابل ملاحظه ای  یافته و ماماها برای تمام دوران زندگی جامعه هدف از قبل تولد تا سالمندی خدمات مراقبتی مشاوره ای و آموزشی ارائه می کنند.  

وی تصریح کرد: با توجه به نقش بی بدیل ماماها در دستیابی به اهداف تعیین شده در سیاست های کلی جمعیت و خانواده ابلاغی مقام رهبری و مفاد قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، هم اکنون مجلس شورای اسلامی در قانون حمایت از خانواده و جوانی به جامعه مامایی توجه ویژه داشته به طوری که در مواد ۴۵، ۴۹ و ۵۰  قانون دولت را مکلف به ارتقاء مهارت، افزایش نیروی انسانی مامایی و پوشش بیمه ای خدمات مامایی نموده است. در همین راستا برنامه های عملیاتی تدوین شده است که امید است با  اجرای کامل آن ها شاهد ارتقاء جایگاه مامایی و به دنبال آن ارتقاء سلامت مادران و فرزندان مان در کشور باشیم.

عین اللهی خاطرنشان کرد: انتظار می رود ماماها همزمان با توسعه و علمی کردن هر چه بیشتر خدمات بتوانند پیرایه ها، آسیب ها و ناملایمات درمسیر ارائه این خدمات را که موجب لطمه به سیاست های زاد اوری است را رفع و بهبود بخشند.  

به گفته وی، مامایی از دیرینه ترین خدمات سلامت محور در حافظه تاریخ بشری است. هنگامی که یک بانو درحساس ترین و حیاتی ترین شرایط لحظات زندگی خود قرار می گرفت، به نوعی دستان حمایت گر یک ماما، موجب تسکین آلام و آرامش مادر شده و نویدگر آغاز زندگی برای فرزند او بود. ثبت روش ها و ابتکارات این گروه در طول زمان و انتقال آن به نسل های بعد زمینه ساز تولید علم در این حوزه از خدمات سلامت شد.

وزیر بهداشت افزود: هم اکنون نیز با پیشرفت علم و استفاده از روش ها و ابزار مناسب و مراقبت های مبتنی بر شواهد علمی، شرایط ایده آلی را برای یک زایمان توام با سلامت را برای جامعه انسانی فراهم ساخته است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: مناسبت سال روز مامایی تاکیدی بر نقش کلیدی و حیات بخش خدمات حوزه مامایی در زندگی بشر است. لذا  ۱۵اردیبهشت ماه در هر سال از سوی سازمان جهانی بهداشت و کنفدراسیون بین المللی مامایی به "روز جهانی ماما" اختصاص یافته است. شعار سال ۲۰۲۲ این کنفدراسیون تحت عنوان "مامایی، صد سال تعالی" نشانگر اهمیت و تاثیر گذاری خدمات مامایی در تامین سلامت جامعه به ویژه در مسیر صیانت از سلامت مادران و فرزندان کشور است. این روز فرصت مغتنمی است برای نگاهی جامع به جایگاه مامایی در نظام سلامت کشور، ارزیابی دستاوردها، بازنگری و برنامه ‌ریزی برای پیمودن راهی است که برای رشد هر چه بیشتر این حیطه از سلامت پیش رو داریم.  

وی تصریح کرد: در کشور ما نیز رشته مامایی از کهن ترین رشته های دانشگاهی است و قریب به ۱۰۰ سال از اجرای اولین برنامه اموزش مدون مامایی می گذرد. همزمان با استقرار نظام شبکه سلامت از سال ۱۳۶۴که با هدف دسترسی تسهیل شده جغرافیایی- فرهنگی –اجتماعی رخ داد خدمات مامایی نیز نقش موثر و محوری در مناطق روستایی از خود به یادگار گذاشت. پس از اجرای برنامه پزشک خانواده روستایی نیز شاهد نقش آفرینی ماماها در جنب سایر ارائه کنندگان خدمات و تیم سلامت بودیم.  

به گفته عین اللهی، همراهی و همگامی جامعه مامایی کشور با سایر اعضای تیم سلامت به ‌واسطه مهارت، دانش، ایثار و اخلاص خود نویدبخش حیات، نشاط و سلامت برای مادران و خانواده ها بوده و همواره توانمندی عظیم بانوی ایرانی را در تمام عرصه های نظام سلامت کشور به اثبات رسانیده است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha