سجادی: تعویق بازی‌های آسیایی از سوی کمیته برگزاری جریمه به دنبال داشت

تهران- ایرنا- مشاور عالی رئیس کمیته ملی المپیک، برگزاری بازی‌های آسیایی با یک ماه تعویق را بعید دانست و گفت: رقابت‌های انتخابی المپیکی نمی‌تواند مشکلی برای تعیین تاریخ جدید بازی‌های آسیایی ایجاد کند.

نصرالله سجادی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ورزشی ایرنا تعویق بازی‌های آسیایی به دلیل مسائل سیاسی را به طور تلویحی رد کرد و افزود: اگر خبر تعویق بازی‌های آسیایی توسط کمیته برگزاری مسابقات، اعلام می‌شد، میزبان مشمول پرداخت جریمه بود.

در جریان هفتاد و هفتمین نشست شورای المپیک آسیا (OCA) در حالی به درخواست چین، با تعویق بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو (۱۹ شهریور تا ۳ مهر) موافقت شد که هنوز تاریخ جدیدی برای رقابت‌ها اعلام نشده و قرار است تا یک ماه آینده، اعضای هیات اجرایی OCA با تشکیل کمیته اضطرار، تاریخ جدید رقابت‌ها را اعلام کنند.

در این بین اما گفته می‌شود در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن، مسابقات با یک سال تعویق و در سپتامبر ۲۰۲۳ برگزار می‌شود. اما برخی کارشناسان معتقدند با توجه به در پیش بود رقابت‌های انتخابی المپیک و تقویم شلوغ فدراسیون‌های جهانی برای برگزاری مسابقات مربوطه، اصلا بعید است چین موفق شود تاریخ مناسبی برای بازی‌ها پیدا کند و به همین دلیل لغو کامل مسابقات، قوی‌ترین احتمال ممکن است.

نصرالله سجادی مشاور عالی رئیس کمیته ملی المپیک که کارنامه پرباری از سرپرستی کاروان‌های ورزشی ایران در مسابقات مختلف اعم از بازی‌های آسیایی (سئول۱۹۸۶، پکن ۱۹۹۰، هیروشیما ۱۹۹۴، بانکوک ۱۹۹۸، دوحه ۲۰۰۶ و جاکارتا ۲۰۱۸)، المپیک (سئول۱۹۸۸، آتلانتا ۱۹۹۶، آتن ۲۰۰۴، بیجینگ ۲۰۰۸ و توکیو ۲۰۲۰)، المپیک زمستانی (سالت لیک‌سیتی ۲۰۰۲)، بازی‌های آسیایی زمستانی (ژاپن ۲۰۰۳)، بازی‌های آسیایی داخل سالن (بانکوک ۲۰۰۵) و... دارد، در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا به نکات قابل تاملی اشاره کرد.

سجادی در واکنش به تعویق بازی‌های آسیایی گفت: تصمیم هیئت اجرایی شورای المپیک آسیا این است که طی یک ماه آینده مدت تعویق بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو اعلام شود و بعد از آن بهتر می‌توان اظهار نظر کرد که آیا بازی‌های آسیایی برگزار خواهد شد یا خیر.

وی افزود: باید توجه داشت که دولت چین رقابت‌های آسیایی را به دلیل شیوع کرونا به تعویق انداخت و اگر از ظن دولت این کشور شرایط واقعا همین باشد، مطمئنا سال دیگر هم بازی‌های آسیایی برگزار نخواهد شد.

سجادی در واکنش به ابهامات مطرح شده در خصوص تداخل رقابت‌های انتخابی المپیک با بازی‌های آسیایی در سال آینده و این‌که شاید به همین دلیل بازی‌ها به طور کامل لغو شود، افزود: به شخصه معتقدم شاید رقابت‌های انتخابی المپیک مسئله چندانی برای تعیین تاریخ جدید بازی‌های آسیایی برای کشور میزبان ایجاد نکند. درست است که در سال المپیک رقابت‌های مختلفی برگزار می‌شود اما بازی‌های آسیایی هم می‌تواند یکی از رقابت‌ها باشد. ضمن این که این مسابقات برای برخی از رشته‌ها دارای امتیازات قابل توجه برای کسب سهمیه المپیک هم هست. با این حال باید تا یک ماه آینده صبر کرد و دید شورای المپیک آسیا در این خصوص چه تصمیمی خواهد گرفت. ضمن این که این تصمیم باید نظر مساعد میزبان را هم به‌دنبال داشته باشد و حتی ممکن است که تصمیم بگیرند رقابت‌ها را ۶ ماه دیگر برگزار کنند.

کمیته برگزاری بازی‌های آسیایی در حالی از اعلام آمادگی صد درصدی خود برای برگزاری بازی‌های آسیایی خبر داد که در نهایت دولت چین تعویق مسابقات را اعلام کرد. این مسئله شائبه لغو بازی‌ها به دلیل بالا گرفتن مناقشات سیاسی و احتمالی بین چین و تایوان را بالا برد. مشاور عالی رئیس کمیته ملی المپیک در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است تعویق بازی‌ها ناشی از مسائل سیاسی باشد و نه کرونا، گفت: بعید می‌دانم چنین باشد. این که دولت چین تعویق بازی‌ها را اعلام کرد به این دلیل است که کمیته برگزاری مسابقات نمی‌توانست رسما اعلام کند که مسابقات را در تاریخ معین برگزار نخواهد کرد. چون ممکن بود با جریمه مواجه شود. به همین دلیل اعلام این تصمیم را برعهده دولت چین گذاشتند که مشمول جریمه نشوند. از طرفی با تعویق بازی‌ها یک امتیاز منفی هم برای میزبان ثبت می‌شود و این اتفاق در گرفتن میزبانی‌های بعدی برای چین اثر منفی خواهد داشت. چون این کشور قرار بود امسال سه رویداد اعم از مسابقات دانشجویان، بازی‌های آسیایی هانگژو و بازی‌های آسیایی جوانان شانتو را برگزار کند که هر سه لغو شد.

سجادی افزود: چین شیوه‌نامه‌های کرونایی سخت‌گیرانه‌ای دارد که در حال حاضر در هیچ کشور دیگری نیست. البته دولت چین برای چنین سخت‌گیری‌هایی حق هم دارد، چون جمعیت زیادی دارد و کنترل سخت.

وی در واکنش به این شایعه که گفته می‌شود احتمال دارد بازی‌های آسیایی با یک ماه تاخیر برگزار شود هم گفت: این اتفاق بسیار بعید است. اگر قرار بود مسابقات یک ماه به تعویق بیفتد که قطعا در تاریخ مقرر اولیه برگزار می‌شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha