تصویب طرح ضد ایرانی حفظ تحریم‌های بانک مرکزی ایران در سنای آمریکا

نیویورک – ایرنا- آمریکا با وجود ادعای تمایل برای بازگشت به برجام نه تنها تاکنون اقدام موثری برای لغو تحریم های سابق انجام نداده است، بلکه مجلس سنای این کشور طرحی را برای حفظ تحریم‌ها علیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با هدف محدود کردن همکاری‌ها با چین تصویب کرد.

مجلس سنای آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی طرحی را با هدف حفظ تحریم‌های "مرتبط با تروریسم" علیه جمهوری اسلامی ایران با  پیشنهاد تد کروز سناتور تندروی جمهوریخواه ضد ایرانی تصویب کرد.  این طرح ضد ایرانی با ۸۶ رای مثبت و ۱۲ رای منفی تصویب شد.

تد کروز سناتور تندروی ضد ایرانی در سخنانی هنگام تصویب این طرح مدعی شد:  چین و ایران از خطرناک ترین دشمنان آمریکا هستند.

این سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس ادعا کرد: چین مهم‌ترین دشمن جغرافیای سیاسی آمریکا برای صد سال آینده خواهد بود.

وی با طرح اتهامات ضد ایرانی و در حالیکه کشورش خود از حامیان گروههای تروریستی در جهان است، مدعی شد: ایران پیشروترین حامی تروریسم در جهان است.

تد کروز ادامه داد: متاسفانه دولت جو بایدن با هر دوی آنها از موضع ضعف برخورد کرده است و به ویژه دولت بایدن از اجرای تحریم های نفتی علیه ایران امتناع ورزیده است.

این سناتور ایالت تگزاس اضافه کرد: همزمان، دولت بایدن در حال مذاکره برای رفع تحریم های تروریسم علیه سپاه پاسداران اسلامی و بانک مرکزی ایران است.

این سناتور ضد ایرانی با طرح اتهامات علیه جمهوری اسلامی ایران و سپاه خطاب به سناتورها گفت: اگر از تحریم های تروریستی علیه سپاه حمایت می کنید، باید به این طرح رای مثبت بدهید. اگر می خواهید آن تحریم ها لغو شوند، باید به این طرح رای منفی بدهید.

مجلس نمایندگان آمریکا هشتم اردیبهشت ماه نیز  با ۴۲۴ رای موافق و ۲ رای مخالف  با تصویب طرحی خواستار متوقف کردن توان پهپادی ایران شد.

البته این طرح ضد ایرانی که "قانون توقف هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی" (SIDA) نام دارد، برای تبدیل شدن به قانون، نیاز به تصویب سنا و امضای رئیس جمهوری آمریکا دارد.

در این طرح ضد ایرانی ادعا شده  است که سیاست آمریکا جلوگیری از دستیابی ایران و متحدان آن به پهپاد ها و قطعات تجاری آن است  که می تواند در حملات علیه شخصیت های آمریکایی و سایر کشورهای همکار مورد استفاده قرار گیرد.

این مصوبه سنای آمریکا در حالی است که ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران در خصوص مذاکرات وین برای لغو تحریم ها و بازگشت آمریکا به برجام گفت: ما در ماه های اخیر در مذاکرات وین پیشرفت قابل توجهی بدست آورده ایم. اما هنوز نتوانسته ایم به توافق دست یابیم و دستیابی به توافق مشخص نیست.

وی افزود: ما همچنان با متحدان اروپایی خود در ارتباط هستیم و از نقش سازنده انریکه مورا (هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین) در انتقال پیام ها میان آمریکا و ایران حمایت می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: ما همچنان متعهد به بررسی امکان بازگشت متقابل به پایبندی مشترک به برجام هستیم به این دلیل که بازگشت متقابل به پایبندی به برجام در راستای منافع ما است.

به گزارش ایرنا، آمریکا اخیرا بدون اشاره به زیاده خواهی های خود  مدعی است: اگر ایران خواهان لغو تحریم‌ها فراتر از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است، باید به نگرانی‌های آمریکا فراتر از برجام رسیدگی کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرده است: اگر ایران می خواهد لغو تحریم ها فراتر از برجام باشد، باید به نگرانی های ما نیز که فراتر از برجام است، رسیدگی کند. اگر آنها نمی خواهند از این مذاکرات برای حل سایر مسایل دوجانبه استفاده کنند، ما اطمینان داریم که می توانیم به سرعت به یک درک مشترک در خصوص برجام برسیم و اجرایی کردن آن را آغاز کنیم. ایران باید تصمیم بگیرد.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شد و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشتند.

 قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌ وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ۱۳ اردیبهشت ماه در تماس تلفنی سایمون کاونی وزیر امور خارجه ایرلند با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه ایرلند به تهران و ضمن تشکر از تلاش‌های سازنده وی گفت: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر ابتکارات سیاسی، وجود اراده لازم برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار را در مذاکرات لغو تحریم ها بارها در عمل نشان داده است.  

امیرعبداللهیان اضافه کرد: اکنون این طرف آمریکایی است که باید با رویکردی واقع بینانه، به اصلاح رفتار غیرقانونی ترامپ مبادرت ورزد و در مسیر ابتکار سیاسی گام بردارد و ما ضمن توجه به خطوط قرمز خود، مسیر دیپلماسی را برای رسیدن به نقطه توافق نهایی ادامه می‌دهیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha