طرح «تداوم»، نقشه راه منابع طبیعی در سال جاری/ لزوم دیپلماسی فعال‌تر با همسایگان برای حل مشکل آب و خاک

تهران- ایرنا- رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: امسال طرح «تداوم» (تولید، دانش‌بنیان، اشتغال آفرین و منابع‌طبیعی) طراحی و به عنوان نقشه راه به همه اداره‌های کل منابع ‌طبیعی استان‌ها به‌منظور اجرا ارسال شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «مسعود منصور» به مهمترین چالش‌ها و ابرچالش‌های منابع‌ طبیعی به‌ویژه حفاظت، آفات و بیماری‌های جنگل‌های زاگرس، آب، خاک و آبخیزداری و مقابله با بیابانزایی و گرد و غبار و راهکارهای توسعه منابع طبیعی کشور پرداخت و به سند اقدام سالیانه منابع ‌طبیعی اشاره کرد.

وی افزود: هر سال بر مبنای شعار سال رهبر معظم انقلاب اقداماتی در سازمان انجام می‌شود، سازمان منابع‌ طبیعی سال ۹۹ طرحی با عنوان «۹ در ۹۹» و سال گذشته طرح «۱۴۰۰*۱۴*۳» و امسال نیز طرح «تداوم» را طراحی و به عنوان نقشه راه به همه اداره‌های کل منابع ‌طبیعی استان‌ها جهت اجرا ارسال کرده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به تدوین و ابلاغ سند مدیریت مشارکتی مناطق بیابانی در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و اظهار داشت: این اقدام، زمینه‌ استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی، نهادهای جامعه مدنی، مردم، خیرین و دستگاه‌های اجرایی را فراهم کرده است.

خسارت ریزگردها به جنگل‌های زاگرس

وی خواستار دیپلماسی فعال‌تر با کشورهای همسایه برای حل مشکل آب و خاک و ریزگردها شد و تصریح کرد: بروز خشکسالی و هجوم ریزگردها خسارت جبران‌ناپذیر و جدی را به جنگل‌های ارزشمند زاگرس وارد کرده است.

منصور، مساعدت در تأمین اعتبارات لازم برای اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری از محل اعتبارات مرتبط با موضوع «رفع محرومیت از مناطق کم‌برخوردار»، تامین اعتبار برای اطفای حریق و مبارزه با آفات از محل اعتبارات سازمان مدیریت بحران کشور، مساعدت در تأمین اعتبارات استانی اداره‌های کل منابع‌ طبیعی استان‌ها در شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان و شهرستان و همچنین همراهی در خصوص تدوین طرح «احیاء و توسعه جنگل‌های زاگرس» را از درخواست‌های مهم رئیس سازمان منابع ‌طبیعی از رییس و اعضای کمیسیون آب، کشاورزی و منابع ‌طبیعی مجلس شورای اسلامی برشمرد.

ضرورت اقدام اساسی برای مقابله با حریق جنگل‌ها

در این نشست، «محمدجواد عسگری» رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس ضمن تقدیر از اقدامات انجام شده، گفت: امروزه پدیده بیابانزایی و وجود ریزگردها، مشکلی اساسی برای کشور است که با احیا و توسعه جنگل‌ها می‌توانیم کانون‌های ریزگرد را مهار و کنترل کنیم.

وی، آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع را چالشی بزرگ برای منابع ‌طبیعی برشمرد و تاکید کرد: باید با برنامه‌ریزی اساسی ضمن پیشگیری، کنترل و کاهش حریق در عرصه‌های منابع‌ طبیعی با استفاده از امکانات جدید و نوآورانه به ویژه استفاده از بالگرد در سرعت‌بخشی به اطفای حریق اقدام کرد.

عسگری، فرونشست زمین و پایین رفتن سفره‌های زیرزمینی را از معضلات جدی کشور برشمرد و آبخیزداری و آبخوان‌داری را از راهکارهای اساسی برای کاهش خسارت سیل و فرسایش خاک دانست.

در ادامه این نشست، اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس هر یک درباره ضرورت فعالیت‌های آبخیزداری، بیابانزدایی، نقش و مشارکت مردم در حفاظت از منابع طبیعی، استفاده از ظرفیت خیرین در اجرای طرح‌های منابع‌طبیعی و همچنین مسایل و مشکلات منابع‌طبیعی سخنانی ارائه کردند.

در پایان از طرح «تداوم» که شامل اجرای ۱۴ پروژه دانش‌بنیان و ۱۴۰۱ پروژه منابع ‌طبیعی و آبخیزداری در سال ۱۴۰۱ است رونمایی شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha