تشخیص و رهگیری بیماری افسردگی با کمک داده‌های تلفن همراه

تهران - ایرنا - پژوهشگران دانشگاه تهران موفق به طراحی اپلیکیشنی شدند که با استفاده از داده‌های تلفن همراه می‌توان به تشخیص و انتخاب درست روند درمان در بیماران افسرده کمک کرد.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، دکتر محمدرضا کاظمی محقق پژوهشکده فناوری‌های همگرای دانشگاه تهران درباره کاربرد اپلکیشن Digital Phenotyping گفت: تلفن‌های هوشمند می‌توانند اطلاعات زیادی از عادت‌ها و رفتارهای ما به دست دهند. در این دستگاه‌های کوچک جیبی، ترکیب ایده‌آلی از حسگرها، توان پردازشی و رابط کاربری به صورت یکجا گرد آمده است که با ثبت اطلاعاتی از بیمار، می‌تواند به روند درمان بیمار کمک کند.

مجری این اپلیکیشن افزود: از طرفی روش‌های بالینی برای رهگیری بیماران معمولاً پرهزینه، متکی به خود اظهاری بیمار و در شرایط آزمایشگاهی هستند که استفاده از این اپلیکیشن علاوه بر سهولت، در کاهش هزینه بیماران نیز مؤثر است.

کاظمی درباره موارد مشابه این اپلیکیشن خاطرنشان کرد: این اپلیکیشن مشابه داخلی ندارد و در مقایسه با مشابه خارجی عملکردی برابر دارد.

تشخیص و رهگیری بیماری افسردگی با کمک داده‌های تلفن همراه

پژوهشگر پسادکتری برق و کامپیوتر دانشگاه تهران همچنین گفت: این سامانه به کلینیک‌های درمانی این امکان را می‌دهد که با بیمار از طریق تلفن هوشمند تعامل داشته باشند. در صورت لزوم کلینیک می‌تواند مواردی را از طریق اعلان تلفن هوشمند به بیمار یادآوری کند یا پرسشنامه‌ای برای بیمار ارسال کند.  

براساس گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، وی ادامه داد: پاسخ بیمار به پرسش‌نامه‌ها ثبت می‌شود و پس از پردازش در گزارش‌ها قابل مشاهده است که میزان هر نوع فعالیت و ارتباط آن با روند بهبود بیمار در قالب یک گزارش به صورت روزانه و هفتگی در اختیار پزشک معالج و بیمار قرار می گیرد و در روند معالجه به‌کار گرفته می شود.

این محقق افزود: این سامانه امکان رهگیری روند درمان را با محاسبه میزان فعالیت و دیگر داده‌های تلفن همراه نیز ارزیابی می‌کند. همچنین علاوه بر داده‌های حسگرها، پرسش‌نامه‌ها و روش‌های خود اظهاری نیز از طریق تلفن هوشمند در این سامانه به کار گرفته می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha