شعبانیان: اردوی تیم ملی جای یاد گرفتن والیبال نیست

تهران- ایرنا- سرمربی تیم والیبال نوجوانان دختر گفت: بزرگ‌ترین مشکل والیبال بانوان فاصله زیاد آن با تیم‌های آسیایی است. متاسفانه بازیکنان، والیبال را در اردوی تیم ملی یاد می‌گیرند و این اشتباه است.

به گزارش ایرنا، تیم والیبال نوجوانان دختر ایران با پنج برد و یک شکست عنوان نایب قهرمانی جام کورناکیا ایتالیا را به دست آورد.

میترا شعبانیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا درباره این مسابقات، اظهار داشت: این رقابت‌ها بین‌المللی بود و تنها تیم‌های ایتالیایی در آن حضور نداشتند و نمایندگان کشورهای مجارستان و رومانی نیز در این مسابقات شرکت کردند.

وی با اشاره به اینکه جام کورناکیا نخستین تجربه تیم نوجوانان بود، گفت: این رقابت‌ها سطح پایینی نداشت و تیم‌ها با انگیزه بالایی شرکت کردند و بازیکنان از لحاظ فنی و تکنیکی نهایت بهره را از این مسابقات بردند.

سرمربی تیم والیبال نوجوانان عنوان کرد: هرچند دختران ما در اردوی طولانی حضور داشتند اما برخلاف مردان در رده‌های پایه مسابقاتی نداریم و بیشتر بازیکنان از کانون‌ها و مسابقات دانش آموزی و قهرمانی کشور در یکسال گذشته انتخاب شدند. بسیاری از والیبالیست‌ها در تیمی نبودند و ملاک انتخاب آنها شرایط فیزیکی بود.

وی اضافه کرد: اگر مسوولیت پرورش رده‌های پایه بانوان برعهده باشگاه‌ها باشد و در این رده‌ها تیم‌داری کنند، روند پیشرفت تیم ملی بیشتر می‌شود. هر چند از روند رو به رشد بانوان در رده‌های پایه راضی هستم. در کل بازیکنان باید در جام کورناکیا ایتالیا شرکت می‌کردند تا خود را محک می‌زدند. نقطه اوج بازی‌های دختران در مسابقات آسیایی است که سبک بازی‌ها در آن متفاوت است.

شعبانیان در پاسخ به این پرسش که الکساندرا کمپدلی به لحاظ فنی چقدر با مربی‌های ایرانی و حتی مربی خارجی پیشین تیم ملی والیبال بانوان تفاوت دارد، گفت: هنوز موفق به دیدار با او نشدم. کمپدلی از کشور دیگری آمده و فدراسیون جهانی والیبال او را معرفی و فدراسیون والیبال ایران خیلی تلاش کرد تا مربی صاحب نامی را پیدا کند.

وی ادامه داد: از آنجایی که کمپدلی هنوز با تیم ملی والیبال زنان در مسابقات شرکت نکرده است، نمی‌توانم او را قضاوت کنم اما می‌دانم که برای تیم ملی والیبال زنان کم نمی‌گذارد. او باید از بازیکنان تیم ملی والیبال زنان شناخت بیشتری پیدا کند. این مربی از بازیکنان تمامی رده‌ها به اردوی تیم ملی دعوت می‌کند تا به همه فرصت دهد که توانایی‌های خود را نشان دهند. هر مربی دیدگاهی دارد و بازیکنان را با تفکرات خود انتخاب می‌کند.

سرمربی تیم والیبال نوجوانان دختر تاکید کرد: مربیان زن و مشاوران فنی مرد در یک سطح هستند و همه در والیبال بانوان نتایج مشابهی کسب کردند. مسلما کمپدلی کار سختی در پیش دارد و امیدوارم پیشرفت کند.

وی درباره فاصله زیاد تیم ملی والیبال بانوان ایران با دیگر تیم‌های آسیایی خاطرنشان کرد: بزرگ‌ترین مشکل والیبال بانوان همین فاصله با تیم‌های آسیایی است. متاسفانه بازیکنان، والیبال را در اردوی تیم ملی یاد می‌گیرند و این اشتباه است. به مربیان دیگر جسارت نمی‌کنم اما بانوان، والیبال اصولی را در اردوی ملی می‌آموزند در حالی که آنها باید والیبال را در مدارس و استان‌ها بیاموزند تا بتوانیم از بین بهترین‌ها، گزینش کنیم و اینگونه چند پله جلوتر هستیم. اگر والیبال پایه در استان‌ها فعال شود، حرفه‌ای‌تر می‌شویم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha