معاون سازمان بنادر : لایروبی خلیج گرگان با کمترین اثرات محیط زیستی اجرا می‌شود

گرگان - ایرنا - معاون فنی و مهندسی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: مدل‌سازی و طراحی لایروبی خلیج گرگان و سدخاکی رسوبات در آشوراده با کمترین اثرات زیست محیطی اجرا خواهد شد.

محمدرضا اللهیار روز چهارشنبه در بازدید از پروژه لایروبی خلیج گرگان در شمال جزیره آشوراده  اظهارداشت : رعایت دغدغه های محیط زیست به عنوان یک اصل جدی مورد توجه قرار دارد به گونه‌ای که در احداث سد خاکی (دایک) رسوبات در جزیره آشوراده از مصالح همگون با محیط زیست استفاده خواهیم کرد.

وی ابراز امیدواری کرد با همکاری مجموعه‌های بنادر و محیط زیست به نقطه نظر مشترکی در اجرای پرسرعت مصوبه رییس جمهور و لایروبی خلیج گرگان برسیم .

 معاون فنی و مهندسی سازمان بنادر و دریانوردی افزود : برخی ویژگی های هیدروگرافی خلیج  گرگان سبب شده تا ملاحضات بیشتری در اجرای این پروژه فراروی عوامل اجرایی و پیمانکاران پروژه باشد

به گزارش ایرنا ، دوشنبه اخیر معاون اول رئیس‌جمهور در پنجمین جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور با اعلام تصویب راهکارهای تسریع در احیای خلیج گرگان و تالاب‌های میانکاله و گمیشان گفت: دستور رییس جمهور برای احیای خلیج گرگان هر چه سریعتر عملیاتی شود.

به گزارش ایرنا آیت الله سیدابراهیم رییسی رییس جمهور در سفر اسفندماه پارسال به گلستان با اشاره به ضرورت لایروبی هر چه سریعتر کانال های آب‌رسان به خلیج گرگان گفت که تعلل ۲۴ ساعته در آبگیری این پهنه آبی پذیرفتنی نیست .

آیت الله رییسی گرگان گفت: باید از همه ظرفیت ها برای اجرای فوری طرح لایروبی خلیج گرگان استفاده کنیم.

وی بیان کرد: آب باید در خلیج گرگان جریان داشته باشد و مسوولان بدون فوت وقت برای احیای این پهنه آبی اقدام کنند.

به گزارش ایرنا  خلیج گرگان سال‌هاست که گرفتار چالش‌هایی از جمله کمبود آب برای تجدید حیات آبزیان، شکار بی رویه، لایروبی نکردن کانال های آبرسان، افزایش تعداد آب بندان و مزارع پرورش ماهی در بالا دست شده و این عوامل بر بحرانی شدن شرایط منطقه افزوده و ضرورت تلاش برای حل آن را جدی تر کرده است.

 ثبت خلیج گرگان در سال ۱۳۵۴ به همراه تالاب میانکاله و لپو زاغمرز در استان مازندران به‌ عنوان نخستین مجموعه تالاب بین‌المللی جهان در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر ثابت کرد این خلیج و نواحی اطراف آن یک مجموعه ارزشمند زیست ‌محیطی است که علاوه بر حفظ چرخه زیست دریای خزر در معیشت جوامع محلی اثرگذاری مستقیم دارد.

خلیج گرگان با کارکرد اقتصادی و اکولوژیکی در تکثیر آبزیان، ماهیان استخوانی و غضروفی، جذب پرندگان مهاجر و حفظ چرخه زیست دریای خزر دارای اهمیت بوده و در معیشت جوامع محلی نیز اثرگذاری مستقیم و نقش مهمی دارد.

خلیج گرگان یکی از بزرگترین مخازن آب شیرین متصل به دریای خزر نیز هست و تداوم زندگی بسیاری از جانداران در بزرگ‌ترین دریاچه زمین به اتصال آن با دریا وابسته است.

این پهنه آبی از لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب شرقی دریای خزر و حوزه شهرستان های بندرترکمن، بندرگز، نوکنده و بهشهر از ۶۰ کیلومتر طول و حداکثر ۱۲ کیلومتر عرض برخوردار بوده و دارای امتداد شرقی - غربی است.

بر اساس داده های سازمان نقشه برداری کشور بیش از ۳۰ درصد از وسعت ۴۰۰ کیلومتر مربعی خلیج گرگان در سال های اخیر خشک شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha