۴ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۱۱:۳۱
کد خبرنگار: 2082
کد خبر: 84729429
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

روسیه موشک های قاره پیما سارمات را مستقر می‌کند

۴ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۱۱:۳۱
کد خبر: 84729429
روسیه موشک های قاره پیما سارمات را مستقر می‌کند
آزمایش موشک قاره پیمای سارمات در استان آرخانگلسک روسیه در ۳۱ فروردین ۱۴۰۱

تهران- ایرنا- روسیه اعلام کرد که تا پاییز موشک های قاره پیما سارمات را که به تازگی آنها را آزمایش کرده، مستقر خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، هدف اعلام شده از سوی دیمیتری روگوزین رییس آژانس فضایی روسکوسموس درحالی است که روسیه روز چهارشنبه گذشته خبر از آزمایش این موشک قاره پیما داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روگوزین در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی روسیه گفت که این موشک ها در منطقه کراسنویارسک در سیبری حدود ۳ هزار کیلومتری شرق روسیه مستقر خواهند شد.   

وی تشریح کرد که این موشک‌ها در همان مکان‌ها و همان سیلوهایی قرار می‌گیرند که موشک‌های «ووی وودا» (Voyevoda) متعلق به دوران شوروی قرار داشتند، چیزی که باعث صرفه‌جویی در "منابع و زمان" می‌شود.

روگوزین افزود: راه اندازی "ابر سلاح" یک رویداد تاریخی است که امنیت فرزندان و نوادگان روسیه را برای ۳۰ تا ۴۰ سال آینده تضمین می کند.

سارمات قادر به حمل ۱۰ کلاهک هسته ای یا بیشتر است و می تواند مواضعی در هزاران کیلومتر دورتر در ایالات متحده یا اروپا را هدف قرار دهد. کارشناسان نظامی غرب مدعی هستند که باید اقدامات بیشتری برای استقرار این موشک صورت گیرد.

آزمایش این هفته (پس از سال ها تاخیر به دلیل کمبود بودجه و مسائل فنی) نشان دهنده قدرت نمایی روسیه در زمانی است که جنگ اوکراین تنش ها را با ایالات متحده و متحدانش به بالاترین سطح خود رسانده است.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد ماه گذشته گفت: چشم‌انداز درگیری هسته‌ای که زمانی غیرقابل تصور بود، اکنون به یک احتمال تبدیل شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha