مادورو: تحریم‌های آمریکا علیه روسیه باعث ایجاد اثر بومرنگ در کشورهای غربی می‌شود

تهران - ایرنا - «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا با تاکید بر اینکه تحریم‌های آمریکا علیه روسیه باعث ایجاد اثر بومرنگ در کشورهای غربی می‌شود، از طرح اقدامات اقتصادی در جهت تقویت اقتصاد این کشور به منظور مقابله با تاثیر تحریم‌ها خبر داد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از تارنمای شبکه تلویزیونی تله‌سور، نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا تصریح کرد تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه، اثر بومرنگی علیه اقتصاد قاره کهن، واشنگتن و سایر نقاط جهان ایجاد می‌کند.

مادورو در تشریح این اثر گفت: این‌ها تصمیمات ژئوپلیتیکی و ایدئولوژیک بلوک‌های قدرت غرب علیه سایر قدرت‌های نوظهور است.

وی با حمایت از لغو تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه روسیه، ونزوئلا، کوبا، نیکاراگوئه و همه مردم جهان تصریح کرد: این امر نشان‌دهنده استکبار غرب است.

مادورو پیشتر تاکید کرد، غرب می‌خواهد برای «تجزیه» روسیه و پایان دادن به «امید جهانی چند قطبی» وارد جنگ شود.

وی همچنین با محکوم کردن اینکه دلار به عنوان ابزاری برای تحت فشار قرار دادن جهان و همچنین سیستم بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، تاکید کرد بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول و سایر سازمان‌های چندجانبه در خدمت جنگ قدرت کسانی هستند که بر جهان حکومت می کنند.

در این راستا، رئیس‌جمهوری ونزوئلا از برنامه اقدامات اقتصادی و تولید ملی برای تقویت اقتصاد این کشور به منظور خنثی کردن روند تورمی موجود در جهان خبر داد.

مادورو تصریح کرد: پس از تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه روسیه، دولت در حال آماده‌سازی «طرح حمایتی از مردم ونزوئلا» است که افزایش تولید مواد غذایی را شامل می‌شود.

رئیس‌جمهوری چپگرای ونزوئلا با تاکید بر اینکه «اولین استقلال برای مردمی که خواهان آزادی و حاکمیت هستند، استقلال اقتصادی است» گفت: هدف از این طرح ضد بومرنگ، ارتقای تولید ملی از طریق سیاست‌های تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای است.

دلسی رودریگز معاون اجرایی ریاست جمهوری ونزوئلا نیز تاکید کرد یکی از اقدامات برای کاهش تورم، تقویت تولید ملی است.

به نوشته تله‌سور، بررسی اینکه آیا تبلیغات غرب علیه روسیه مؤثر واقع شده یا خیر دشوار است، اما اگر داده های اقتصادی از آغاز رویارویی در ۲۴ فوریه (پنج اسفند) را تحلیل کنیم، قطعا در می‌یابیم که تحریم‌های اقتصادی تأثیر مطلوبی نداشته و اگرچه زرادخانه تحریم‌ها سنگین بوده اما ائتلاف ایالات متحده و ناتو شهامت مبارزه با دومین قدرت جنگی بزرگ جهان را تا کنون نداشته است.

بااین حال، کارشناسان صندوق بین‌المللی پول هشدار داده‌اند آمریکای لاتین اگر چه به دلیل وسعت بازارهایش یکی از رقابتی‌ترین مناطق جهان محسوب می شود، اما این منطقه به دلیل درگیری بین روسیه و اوکراین با فشارهای تورمی بالایی مواجه است که باعث ایجاد مجموعه‌ای از پیامدهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در سراسر جهان شده است.  

«دپارتمان آمریکایی صندوق بین المللی پول» هشدار داد که پنج اقتصاد بزرگ منطقه یعنی مکزیک، برزیل، شیلی، کلمبیا و پرو بالاترین سطح تورم را در ۱۵ سال گذشته ثبت کرده‌اند.

نکته حائز اهمیت اینکه کشورهای آمریکای لاتین اگر چه در مجموع یکی از مناطقی خواهند بود که هزینه تحریم‌های آمریکا و متحدانش علیه مسکو را پرداخت می‌کنند، اما این فشار بر کشوری چون ونزوئلا که همزمان در جبهه تحریم‌های واشنگتن مقاومت می‌کند، شدیدتر خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha