رمزگشایی از فاجعه دشت برچی

۳۱ فروردین ۱۴۰۱، ۱۹:۴۸
کد خبر: 84726693
محمد مهدی ایمانی‌پور
رمزگشایی از فاجعه دشت برچی

تهران - ایرنا - دیوارهای پر از خون، کفش‌های دانش‌آموزان دفترهای سوخته در مدرسه "عبدالرحیم شهید" در دشت برچی (واقع در غرب کابل) حکایت از وقوع فاجعه دیگری در افغانستان دارد.

این بار نیز دانش‌آموزان بیگناه در منطقه‌ای شیعه‌نشین، قربانی تروریسم تکفیری و نیابتی آمریکا شدند، دانش‌آموزانی که در آستانه ترک مدرسه و حرکت به سمت منازل خود بودند. همان گونه که پیش‌بینی می‌شد، داعش مسوولیت ضمنی این عملیات را بر عهده گرفته و شواهد موجود (از جمله نوع و سبک انجام عملیات تروریستی اخیر) نیز نشان دهنده همین حقیقت است.

پس از خروج اشغالگران ناتو از افغانستان، شاهد تلاش پنهان واشنگتن و شرکای آن در حمایت از شبکه‌سازی تروریسم تکفیری در این کشور هستیم. در این معادله، "تروریسم تکفیری" نقش متغیر وابسته و آمریکا نقش " متغیر مستقل" را ایفا می‌کنند. به عبارت بهتر، هر کس بدون در نظر گرفتن رابطه علی - معلولی آمریکا و تروریسم تکفیری به تحلیل یا حتی توصیف فجایعی مانند عملیات انتخاری علیه دانش‌آموزان بی‌گناه در دشت برچی بپردازد، دچار خطا شده است.

راهبرد "بازتولید تروریسم تکفیری" از سوی آمریکا در افغانستان، ناظر بر دو هدف اصلی صورت می‌گیرد: نخستین هدف، تبلور مولفه‌های "بی‌ثبات ساز" در منطقه و جهان اسلام و تزریق تنش‌های مزمن امنیتی، سیاسی و اجتماعی در افغانستان و شبه قاره هند می‌باشد. براساس یک پیش‌فرض امنیتی ثابت در حوزه سیاست خارجی آمریکا، تشدید بی‌ثباتی در کشورهای هدف (کشورهای مسلمان) منجر به افزایش قدرت مداخله‌گرایی غرب در این کشورها و مناطق خواهد شد. فراموش نکنیم که آمریکا در نقشه کلان راهبردی خود، تجزیه کشورهای مسلمان را بر اساس مذهب و قومیت در دستور کار قرار داده و استراتژی "بازتولید تروریسم تکفیری" در همین راستا قابل ارزیابی است.

دومین هدف، مواجهه با گفتمان و فرهنگ اصیل اسلامی و وحدت تعریف شده در ذیل این گفتمان پویاست. از دیرباز، غرب در صدد ارائه تصویری دروغین و تحریف شده از گفتمان دینی و متعلقات آن بوده است. اتاق‌های فکر در غرب، نسبت به پویای ذاتی گفتمان نشات گرفته از دین مبین اسلام آگاه هستند. قدرت تاثیرگذاری گفتمان اصیل اسلامی بر فطرت بشر و تسلط آن بر سایر گفتمان‌ها و خرده گفتمان‌های کاذب و بی‌بنیانی که منبعث از سیاست‌های کلان ضد فرهنگی غرب می‌باشد، غیرقابل انکار است.

یکی از اصلی‌ترین اهداف تاسیس داعش و دیگر گروه‌های تروریستی تکفیری توسط غرب، تحریف گفتمان اصیل اسلامی است. اما با تمامی این اوصاف، دستگاه‌های تبلیغاتی، امنیتی و سیاسی غرب دچار خبط جبران ناپذیری درخصوص حمایت از تروریسم تکفیری شده‌اند. به لحاظ راهبردی، شر گروه‌های تروریستی - تکفیری در نهایت به مصدر اصلی آن (غرب) باز گشته  و متوجه صاحبان و مولدان آنها خواهد شد.

در بعد گفتمانی نیز دشمنان دین مبین اسلام  و کسانی که چشم به اختلاف و آتش‌افروزی در کشورهای مسلمان دوخته‌اند، هرگز توان مواجهه با منظومه مقدس و اصیل اسلامی و گفتمان نشات گرفته از آن را نداشته و در آینده نیز نخواهند داشت. شهادت مظلومانه دانش‌آموزان بیگناه دشت برچی، سند دیگری دال بر وقاحت غرب و شبکه تروریستی مرتبط با آن در افغانستان و دیگر مناطق جهان اسلام محسوب می‌شود. سندی خونین که بیانگر ماهیت تروریسم تکفیری و حامیان فکری، مالی و تسلیحاتی آن است.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha