رشد ۸.۷ درصدی بخش کشاورزی آذربایجان شرقی با سرمایه‌گذاری ۲.۲ همت محقق می‌شود

تبریز- ایرنا- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: تلاش می‌شود رشد ۸.۷ درصدی بخش کشاورزی استان با سرمایه‌گذاری ۲.۲ هزار میلیارد تومانی محقق شود.

به گزارش ایرنا، محمد فرشکاران روز چهارشنبه در جلسه رشد اقتصادی بخش کشاورزی، سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی استان در سال ۱۴۰۰ را رقم ۳.۷۵ درصد اعلام و اظهار کرد: فائق آمدن نظام سنتی به مدرن را علت اصلی ارزش افزوده پایین این بخش در استان می‌دانم.
وی حرکت استان به‌ سمت کشاورزی مدرن و صنعتی، ارتقای بهره‌وری در بخش کشاورزی با کاهش مصرف و هدررفت آب و اصلاح الگو و شیوه کشت و ایجاد و تکمیل زنجیره تولید، فرآوری و توزیع محصولات غذایی و کشاورزی را مهمترین جهت‌گیری‌های توسعه استان تا سال ۱۴۲۰ در بخش کشاورزی برشمرد.
فرشکاران بر لزوم تدوین و اجرای نظام بهره برداری مناسب از منابع در بخش کشاورزی در جهت راهبری تشکل های کشاورزی و تأمین به موقع نهاده های کشاورزی و ساماندهی محل، نامگذاری و توزیع محصولات تولیدی با کاهش حلقه های واسطه گری تاکید کرد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان‎ شرقی همچنین از اهمیت افزایش فرآوری محصولات تولیدی و کاهش نسبی ضایعات تولیدات کشاورزی، افزایش ظرفیت صادرات محصولات کشاورزی، توسعه تدریجی خدمات جنبی نظیر نگهداری، فرآوری و توزیع مکانیزه و صادرات بخش کشاورزی با تکمیل زنجیره تولید و توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی یاد کرد.
فرشکاران اظهار کرد: باید اعتبارات و تمام ظرفیت های استان را به شیوه ای هدفمند و جهت دار در بخش کشاورزی صرف کنیم تا منجر به ارتقاء بهره وری در این بخش شود و بتوانیم قدم های موثری در تغییر رفتارها و دانش بنیانی این بخش داشته باشیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این جلسه گزارشی از وضعیت کشاورزی استان ارائه کرد و گفت: بیشترین ارزش افزوده این بخش نه در زراعت بلکه در حوزه دام و طیور است که نباید مورد غفلت قرار گیرد.
اکبر فتحی سهم بری بخش کشاورزی از اعتبارات استان را در سال های اخیر حداکثر هشت درصد و در سال گذشته حدود ۵.۶ درصد اعلام کرد .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha