تکذیب سوزاندن روزانه ۱۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در سکوی ابوذر

تهران- ایرنا- رییس منطقه خارگ شرکت نفت فلات قاره با تکذیب خبر سوزاندن روزانه ۱۰۰ میلیون فوت‌مکعب گاز در سکوی ابوذر گفت: با استفاده از خط لوله جایگزین، با افزایش تولید نفت، از آلودگی زیست‌محیطی ایجاد شده توسط خط لوله قدیمی جلوگیری می‌شود.

به گزارش ایرنا از شرکت نفت فلات قاره ایران، «علیرضا متعالی» افزود: استفاده از خط لوله نفت قبلی در چند نوبت باعث بروز آلودگی زیست‌محیطی شده است. به همین دلیل ضمن آنکه مراحل اجرای خط اصلی در دست انجام است، استفاده از خط جایگزین به صورت موقت بهترین انتخاب برای قابلیت تولید حداکثری، ایمن و پایدار بوده است. این روش آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از خط قبلی را به همراه نخواهد داشت.

وی با رد ادعاهای مطرح شده مبنی بر اضافه شدن گازهای سوزانده شده در مشعل، گفت: عدم استفاده از خط لوله گاز ابوذر تفاوتی در مجموعه گازهای سوزانده شده منطقه نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه بیشترین میزان گاز همراه تولید شده در سکوی ابوذر در زمان تولید حداکثری حدود ۴۵ میلیون فوت‌مکعب استاندارد در روز است، گفت: این میزان در حال حاضر تنها ۸ میلیون فوت‌مکعب در روز و پایین‌تر از ظرفیت لازم کمپرسورها برای ارسال به این جزیره است. بنابراین خبر منتشره مبنی بر سوزاندن ۱۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز حتی در شرایط تولید حداکثری صحت ندارد و مبتنی بر اطلاعات نادرست است.

به گفته متعالی، طبق زمان‌بندی انجام شده، پروژه اصلی خط لوله انتقال نفت سکوی ابوذر پیش از پایان پروژه‌های اجرایی در خارگ و نیاز به گاز در خشکی، انجام خواهد شد و از این بابت نیز جای نگرانی وجود ندارد. همچنین، فرازآوری چاه‌های کم‌فشار میدان درود با گاز در زمان مورد نیاز قابل انجام است و این بخش از گاز درود در چرخه بازیافت مجدد قرار می‌گیرد.

رییس منطقه عملیاتی خارگ گفت: لازم است اخبار و اطلاعات پس از اطمینان از صحت آن منتشر شود، زیرا آنچه تنها در مدت سه ماه توسط مجموعه کارکنان شرکت نفت فلات قاره ایران اتفاق افتاد نشانه‌ای از توانمندی مجموعه بزرگ صنعت نفت و اثرگذاری قابل توجه آنها در تامین انرژی، اقتصاد و رعایت مسائل زیست‌محیطی بود که در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب و صیانت از مخازن نفت و گاز انجام شده است.

به گزارش ایرنا، پیگیری جهت اخذ مصوبه و تامین اعتبار خط از دو سال گذشته انجام شده ولی تصمیم‌گیری نهایی در این زمینه با روی کار آمدن دولت سیزدهم از سوی شرکت ملی نفت ابلاغ شد. افزایش تولید نفت در میادین دریایی شرکت نفت فلات قاره ایران بر اساس سیاست‌های ابلاغی شرکت ملی نفت بوده و بخشی از نفت صادراتی کشور را شامل می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha