افزایش تولید نفت با توان شرکت‌های دانش‌بنیان/ ۳ هدف صنعت نفت برای تحقق تولید دانش‌بنیان و اشتغالزایی

تهران- ایرنا- وزیر نفت با تاکید بر افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز با تکیه بر توان شرکت های دانش بنیان گفت: با توجه به نامگذاری سال ۱۴۰۱ توسط مقام معظم رهبری به سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» ۳ هدف در صنعت نفت شامل افزایش ساخت داخل، افزایش تولید و افزایش صادرات ترسیم شده است.

جواد اوجی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱ توسط رهبر معظم انقلاب به سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» ادامه داد: امسال بر اساس فرمان مقام معظم رهبری در خصوص تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرینی در بحث تولید یکی از محورهای اصلی افزایش تولید نفت، گاز، فرآورده‌های نفت اعم از بنزین و نفتگاز و افزایش تولید محصولات پتروشیمی در دستور کار قرار دارد که با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان رقم خواهد خورد.

وی ادامه داد: همچنین ۲ ماه پیش فراخوانی به شرکت‌های دانش‌بنیان و توانمند در ۵ محور دادیم که این محورها شامل احیای چاه‌های کم‌بازده برای افزایش تولید نفت و گاز، جمع‌آوری گازهای مشعل، بهینه‌سازی مصرف انرژی، ساخت کالا و ادواتی که تا پیش از این از خارج تامین می‌شد و توسعه زنجیره صنایع تکمیلی پتروشیمی بود.

اوجی تاکید کرد: در خصوص توسعه ساخت داخل، ما نیازهای کالایی خود را بر اساس فراخوانی که به شرکت‌های دانش‌بنیان دادیم اعلام کردیم تا واردات این کالاهای در سال ۱۴۰۱ به حداقل برسد. 

وی با اشاره به اینک در اسفند سال ۱۴۰۰ توسعه زنجیره تکمیل فرآورده‌های نفتی از جمله نفت کوره در پالایشگاه نفت بندرعباس با دانش فنی توسط پژوهشگاه صنعت نفت بومی‌سازی شد، گفت: در کنار تکمیل این زنجیره، تولید محصولی مانند کک که تا پیش از این وارد می‌شد، در کشور تولید خواهد شد.

وزیر نفت افزود: این کار عملیاتی شده و تا ۳ تا ۴ سال آینده با کمک منابع مالی توسط بانک‌ها به بهره‌برداری می‌رسد. 

وی با تاکید بر اینکه درمجموع برنامه وزارت نفت در خصوص تحقق شعار سال، افزایش تولید نفت، گاز، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی است، ادامه داد: زیرا صنعت نفت پیشران اقتصاد کشور است و هر چقدر در این صنعت سرمایه‌گذاری کنیم ظرفیت خالی کارخانه‌های کشور پر می‌شود، درآمد ارزی خوبی عاید کشور خواهد شد و اشتغال‌آفرینی بالایی دارد که به‌ویژه در زنجیره صنایع تکمیلی پتروشیمی برای مناطق کم برخوردار ایجاد می‌شود. 

اوجی گفت: با توجه به شعار سال ۳ هدف تعیین کردیم. اول؛ تامین کالاهای وارداتی موردنیاز صنعت نفت را با توسعه ساخت داخل به حداقل برسانیم، دوم؛ افزایش تولید و سوم؛ افزایش صادرات را محقق کنیم. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha