لزوم اجرای پویش «مسیر سبز - ایران پاک» برای داشتن طبیعتی سالم

تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این سازمان به منظور پاکسازی محیط زیست از زباله و پسماندها، پویشی را تحت عنوان «مسیر سبز - ایران پاک» راه اندازی و به تمامی استانداران ابلاغ کرده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، روزهای پرهیاهو و پرجنب و جوش عید نوروز در پیش است که در این روزها هموطنان زیادی درسراسر کشور به مسافرت می روند در واقع با آمدن بهار سرخوشی خاصی به انسان دست می دهد و دلش می خواهد به طبیعت بزند بنابراین روزهای عید فرصت خوبی برای این امر است، البته در این میان بیشترین سهم به مناطق شمالی کشور می رسد و سه استان شمالی در دو هفته نوروز شاهد حجم زیادی مسافر از سراسر کشور است، از سویی این نشاط بسیار دیدنی است اما از سوی دیگر آسیبی که برخی به محیط  زیست وارد می کنند شاید گفتنی نباشد، برپا کردن آتش در نقطه نقطه جنگل و دشت های شمال، شکستن شاخه های درختان و از همه مهمتر حجم زیاد زباله برخی از این آسیب ها است به طوری که در مکان های طبیعی مناطق شمالی کشور بعد از پایان تعطیلات تا چشم کار می کند انواع پسماند دیده می شود.

روزانه حدود ۵۸ هزار تن زباله در کشور تولید می‌شود که در این میان وضعیت استان های شمالی بسیار نگران کننده است به طوری که در حالت عادی روزانه حدود ۶ هزار تُن پسماند تولید می‌شود که در ایام نوروز گاهی تا سه برابر بیشتر می شود. بر اساس آمارها، روزانه حدود ۵۸ هزار تن زباله در کشور تولید می‌شود که در این میان سهم استان های مسافر خیز مانند گیلان،  مازندران و گلستان بسیار نگران کننده است، در این سه استان در حالت عادی روزانه حدود ۶ هزار تُن پسماند تولید می‌شود که در ایام نوروز گاهی تا سه برابر بیشتر می شود که این فاجعه ای برای محیط زیست شمال کشور است زیرا شیرابه های این حجم زباله، جنگل و طبیعت آن منطقه را نابود می کند و در نهایت با ورود به محصولات کشاورزی، زندگی و سلامت مردم را تحت تاثیر قرار می دهد.

در حالتی که هموطنان سرمست از طراوت بهاری اند و در کوه، دشت، صحرا و جنگل می خرامند این گرد غصه است که بر چهره طبیعت می نشیند چون مردم راه می روند و آشغال می اندازند و این روند نفس زمین را به شماره می اندازد، البته باید بدانیم که بشر در چند سال گذشته با زیاده خواهی نفس طبیعت را گرفته و دیگر توان خودپالایی خود را ندارد از این رو با کمترین تلنگر و فشار به نفس نفس می افتد، سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی طبیعت طرح " مسیر سبز - ایران پاک " را با هدف اجرای طرح های پاکسازی طبیعت، به ویژه حاشیه محورهای مواصلاتی شهری، روستایی و مناطق تفرجی و طبیعی راه اندازی و برای اجرا آنرا به تمام استانداران ۳۱ استان کشور ابلاغ کرده است.

علی سلاجقه معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست چندی پیش از استانداران درخواست کرد تا بر اجرای این طرح تاکید کنند، در واقع به منظور پیشگیری از آلودگی ها با تأکید بر استراتژی توسعه پایدار از استانداران خواست با توجه به روزهای پایانی سال و در آستانه نوروز با استفاده از تمامی ظرفیت های حقوقی، قانونی و تشویقی با هدف توجه بخشی به مسئولیت اجتماعی آحاد جامعه به خصوص از طریق رسانه های پرمخاطب از جمله مراکز صدا و سیمای استانی و بسیج همه امکانات و مشارکت تمامی سازمان ها، نهادها، اشخاص حقیقی و حقوقی استان ها، برنامه ای جامع به منظور اجرای پاکسازی طبیعت، به ویژه حاشیه محورهای مواصلاتی شهری، روستایی و مناطق تفرجی و طبیعی استان از ۱۵ تا ۲۹ اسفند ماه امسال اقدام کنند.

وی با تاکید بر حفظ محیط زیست افزود: در حال حاضر یکی از پدیده ها و معضلات محیط زیستی در بعضی نقاط کشور به ویژه حاشیه محورهای مواصلاتی، مناطق ساحلی، دریایی و طبیعی پخش و پراکنش انواع پسماندها از جمله پلاستیک، کاغذ، ضایعات و نخاله های ساختمانی و بعضا تخلیه غیرمجاز پسماندهای صنعتی و ویژه است که علاوه برآلودگی های بهداشتی و تخریب محیط زیست، گستره وسیعی از سیمای طبیعی را بردیدگان هر بیننده و رهگذر ایجاد کرده است.

حسن پسندیده مدیر کل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست دراین باره به خبرنگار محیط زیست ایرنا گفت: سفرهای نوروزی سنتی است که در میان ما ایرانیان رواج دارد، سال اولی که ویروس کرونا در کشور شیوع یافت فرصت مغتنمی بود تا طبیعت نفس بکشد اما اکنون دیگر آن فرصت از دست رفته و هموطنان به راحتی در جمع های چندین نفره وارد طبیعت می شوند که می تواند علاوه بر عواقب سلامتی برای محیط زیست هم عواقب بدی به همراه داشته باشد، یکی از معضلات بعد از پایان تعطیلات حجم انبوه پسماند است که در جنگل، کوه، دشت و رودخانه ها دیده می شود.

میانگین سرانه تولید زباله برای هر نفر در روز در شرایط عادی در کشور حدود ۷۵۰ گرم است اما با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و شروع خانه تکانی ها بعضا تا یک کیلوگرم در روز نیز افزایش می یابد. وی افزود: با توجه به اینکه در ایام پایانی سال بسر می‌بریم، یکی از چالش‌های مهم محیط زیستی در کشور، پخش و پراکنش انواع زباله، پلاستیک، نخاله های ساختمانی و سایر پسماندها در طبیعت، خصوصا حاشیه جاده ها و محورهای مواصلاتی است که علاوه بر آلوده کردن محیط زیست، موجب ایجاد ناهنجاری‌ و نازیبایی این مناطق می شود.

وی اظهار داشت: میانگین سرانه تولید زباله برای هر نفر در روز در شرایط عادی در کشور حدود ۷۵۰ گرم است اما با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و شروع خانه تکانی ها بعضا تا یک کیلوگرم در روز نیز افزایش می یابد که مشکلاتی را برای طبیعت رقم می زند، بر این اساس سازمان حفاظت محیط زیست به منظور حرکتی ملی به منظور پاکسازی محیط زیست از زباله و پسماندها، پویشی را تحت عنوان مسیر سبز - ایران پاک راه اندازی و به تمامی استانداران ۳۱ استان ابلاغ کرده است.

مدیر کل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان حفاظت محیط زیست با راه اندازی این پویش در صدد است تا از همه ظرفیت ها، امکانات و تجهیزات شهرداری ها، بخشداری ها، دهیاری ها، راهداری ها، واحدهای صنفی، صنعتی، خدماتی و نهادها و سازمان‌های مردم نهاد برای پاکسازی محیط کمک گرفته شود و مقرر است با استفاده از تمامی ظرفیت‌های استانی و همکاری همه دستگاه‌ها، بخش‌های خصوصی، مشارکت مردمی و در راستای توجه به مسولیت اجتماعی، عملیات پاکسازی محیط از زباله تا ۲۹ اسفند ادامه داشته باشد. البته اجرای آن تا ۱۵ فروردین ماه هم ادامه خواهد داشت و پس از این بازه زمانی، استانداران، گزارش اقدامات خود را به سازمان حفاظت محیط زیست کشور اعلام خواهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه این پویش کار بسیار ارزنده ای است، افزود: پیش از این و در سال های گذشته این پویش در استان‌های محدودتری انجام می شد اما امسال تحت عنوان مسیر سبز، ایران پاک و در کل کشور اجرا می شود.

وی با اشاره به اینکه نقش مشارکت مردمی و همراهی آنها در داشتن محیط زیستی سالم و پاک بسیار حائز اهمیت است گفت: امیدواریم این حرکت و پویش ملی سبب توجه هرچه بیشتر آحاد جامعه به مسولیتی که در قبال محیط زیست دارند شود. امیدواریم با اجرای این برنامه ها و همچنین اقداماتی در زمینه اجرای برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی باعث ارتقاء فرهنگ محیط زیستی و مسولیت اجتماعی شویم و همه در قبال حقوق شهروندی مسئولانه عمل کنیم.

مدیر کل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: داشتن محیط زیست سالم حق شهروندان و تمامی مردم است، همانطوریکه حفظ محیط زیست هم یک وظیفه عمومی و همگانی تلقی می‌شود.

۹۰۱۴

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha