طرح الگوی تربیتی امام سجاد(ع) در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد رونمایی شد

مشهد- ایرنا- معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد از رونمایی طرح الگوی تربیتی امام سجاد(ع) در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد خبر داد.

حجت الاسلام والمسلمین رضا عباس پور روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: امروز همزمان با ولادت امام سجاد علیه السلام ،اداره مطالعات فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، از اولین طرح پژوهشی خود تحت عنوان "بررسی الگوهای تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی در رساله حقوق امام سجاد(ع) با رویکرد روان‌شناختی " رونمایی کرد.

 وی افزود: این طرح به همت اداره مطالعات فرهنگی و اجتماعی تحت حمایت های این معاونت و با نگرشی تحول گرایانه تدوین و جهت استفاده مخاطبان منتشر شده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد ادامه داد: در این پژوهش پس از جمع آوری نظرات روانشناسان غرب و شرق در خصوص مفهوم الگوی تربیتی، بازگشتی به رساله حقوق امام سجاد (ع) می شود و با ادله قابل فهم و زبانی استنادی و ساده، ذهن مخاطب را به استخراج پاسخ یک سوال اساسی می کشاند و آن این است که "الگوی تربیت اعتقادی و اخلاقی تضمین‌کننده حیات دنیوی و اخروی واقعی کدام است؟" 

عباس پور گفت: در ادامه این طرح با مقایسه نظرات روانشناسان غربی و شرقی با رساله حقوق امام سجاد (ع) نشان می دهد هر آنچه روانشناسان در دنیای معاصر به دنبال آن در تعریف الگوی مناسب بوده اند از منظر روان شناختی با رساله حقوق امام سجاد (ع) انطباق دارد و در عمل نشان می دهد هر آنچه بشر امروزی در تعریف الگوی مناسب از منظر روان شناختی به دنبال آن می گردد از زبان امام سجاد (ع) مطرح شده است.
وی مطالعه این طرح پژوهشی را به کلیه دانشجویان، جوانان، نوجوانان و والدین چه مسلمان و چه غیر مسلمان توصیه کرد و افزود: مخاطبان این اثر ارزشمند، هر ذهن آگاه و پرسشگری که به دنبال یافتن الگوی اخلاقی و تربیتی و اعتقادی است را در برمی گیرد. 
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد ادامه داد: متاسفانه امروزه غرب تلاش های زیادی برای معرفی الگوی تربیتی به نسل جوان انجام داده که هیچگاه، حتی به گفته روانشناسان غربی نتوانسته موفق شود، که در این پژوهش به موشکافی این مباحث با زبانی ساده پرداخته شده است.
عباس پور  از انتصاب دکتر بلوچیان، دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی به عنوان سرپرست اداره مطالعات فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد خبر داد و اظهار کرد: اداره مطالعات فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با مدیریت جدید و با نگرشی نوین و تحول گرایانه در راستای مسئولیت فرهنگی اجتماعی خود منطبق با سند ارزشمند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی که برگرفته از منویات مقام معظم رهبری است توجه ویژه ای به تولید محتوای پژوهشی برای دانشجویان، قشر جوان و خانواده ها دارد.
وی از تدوین حداقل ۱۰ طرح پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی و بالغ بر بیست محتوای پژوهشی مروری و تلخیص کتاب، تا تابستان ۱۴۰۱ توسط این اداره خبر داد و افزود: این اداره در اولین گام خود بنا دارد در راستای روحیه تحول گرایانه ، این طرح ها را منتشر و در اختیار عموم به ویژه اساتید، کارکنان و دانشجویان و خانواده های آنان قرار دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha