۶ اسفند ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۵۱
کد خبرنگار: 2154
کد خبر: 84662341
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اعلام حمایت رسمی سعودی از روند سازش میان اعراب و رژیم صهیونیستی

تهران – ایرنا – رژیم عربستان سعودی بار دیگر به طور رسمی و علنی از عادی سازی مناسبات میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی اعلام حمایت کرد.

به گزارش روز جمعه شبکه تلویزیونی الجزیره، فیصل بن فرحان آل سعود وزیر خارجه سعودی از توافقنامه های به اصطلاح صلح امضا شده میان برخی از کشورهای عرب و رژیم صهیونیستی به عنوان " یک تحول بسیار مثبت" نام برد .

بن فیصل در گفت وگو با خبرگزاری آلمان ضمن اعلام این مطلب افزود : ما حتی قبل از امضای توافقنامه های آبراهام امیدوار بودیم که در جهت تحقق یافتن صلح و بهتر شدن شرایط در منطقه رویکرد جدیدی شکل گیرد. اما همواره این نکته بسیار حائز اهمیت است که فراموش نکنیم که مشکل اصلی مشکل فلسطین است.

وزیر خارجه سعودی بر لزوم یافتن راه حلی به منظور تشویق فلسطینیان و اسراییلی ها جهت حضور بر سر میز مذاکرات تاکید کرده تا به ادعای وی بتوان از « راه حل تشکیل دو کشور مستقل فلسطینی و اسراییلی و برقراری یک صلح دائمی» سخن به میان آورد.

بن فرحان همچنین در این مصاحبه مدعی شد که عادی سازی کامل روابط با اسراییل در منطقه نه تنها برای اسراییل حائز اهمیت و  خوب است بلکه برای تمام کشورهای منطقه از نظر اقتصادی ، اجتماعی و امنیتی مفید است.

وی همچنین تاکید کرد : بدون حل و فصل مشکل فلسطین همه چیز متزلزل باقی خواهد ماند و در صورت وقوع هر گونه تنشی فورا می توان آن را در هم شکست .

وزیر خارجه سعودی از وضعیت موجود در مناطق فلسطینی به عنوان " وضع سخت و دشوار " نام برده و تاکید کرد که باید احیای فرآیند سازش میان اعراب و اسراییل در صدر اولویت ها قرار گیرد.

در پی سیاست‌های ستیزه‌جویانه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا و دیدگاه ها و تحلیل های اشتباه کشورهای امارات و بحرین از شرایط منطقه و فرصت‌طلبی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی، پیمان نامبارک امارات و بحرین با رژیم تل آویو موسوم به پیمان ابراهیم در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ (۲۵ شهریور ۱۳۹۹) منعقد شد و دو کشور روابط پیشین خود را با این رژیم علنی کردند.

کشورهای سودان و مغرب به دنبال بحرین و امارات به عادی سازی روابط میان خود و رژیم صهیونیستی اقدام نمودند.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha