۱۲ اسفند ۱۴۰۰، ۱۱:۲۷
کد خبرنگار: 907
کد خبر: 84661540
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نهال بادام و گوجه سبز در گلخانه‌های خراسان شمالی کاشته شد

بجنورد- ایرنا- سرپرست سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: نهال بادام و گوجه سبز به عنوان میوه‌های نوبرانه برای نخستین بار در راستای افزایش درآمد کشاورزان و صرفه اقتصادی وارد گلخانه‌های این استان شد.

محمد محمد زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تولید میوه های نوبرانه در فضای بسته و گلخانه ای به صورت پایلوت در شهرستان مانه و سملقان اجرایی شده است که در آینده نزدیک محصول آن وارد بازار خواهد شد.

وی افزود: در فصل بهار میوه های نوبرانه مورد استقبال خوبی از سوی مردم قرار می گیرد اما معمولا هرساله محصول بادام و گوجه سبز در این استان از ناحیه سرما دچار خسارت می شد و بعضا در برخی از سال ها کشاورزان هیچ محصولی برداشت نمی کردند اما با ورود به گلخانه ها از سرما فرار خواهد کرد.

وی اظهار داشت: کاشت میوه های نوبرانه در گلخانه ها صرفه اقتصادی خوبی دارد و محصول سریع وارد بازار خواهد شد و با قیمت مناسبی نیز عرضه می شود.

سرپرست سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: با تامین سامانه گرمایشی در فصل سرد و  رعایت سایر اصول فنی کاشت درختان نوبرانه صرفه اقتصادی خوبی خواهد داشت.

محمد زاده اظهار داشت: گلخانه یکی از راه حل های مدرن برای مبارزه با سرما، گرما و کم آبی می باشد و در بسیاری از کشور ها که دارای آب و هوای سرد یا گرم هستند و یا با مشکل کم آبی رو به رو هستند، ساخت گلخانه می تواند بهترین گزینه برای تولید میوه و سبزیجات در این مناطق باشد

سرپرست سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: تعداد روزهای سرد در این استان زیاد است که ایجاد گلخانه ها و بردن بیشتر محصولات به این فضاهای بسته به افزایش تولیدات و درآمد کشاورزان کمک می کند.

محمد  زاده افزود: هم اینک در گلخانه های این استان انواع صیفی و سبزی، انواع گیاهان زینتی و دارویی و انواع نشائ ها تولید می شود.

وی اظهار داشت: هم اینک ۳۳۹ واحد تولیدی گلخانه بزرگ مقیاس، متوسط و کوچک در سطح استان وجود دارد که از این سطح سالانه ۱۷ تا ۲۰ هزار تن انواع محصول در فصل و خارج از فصل تولید می شود.

وی با بیان اینکه کشت گلخانه ای بهترین جایگزین کشت در فضاهای باز است افزود: کشاورزان نیز در سال های گذشته متوجه این امر شدند که برای رهایی از مشکلات خشکسالی، کم آبی، فرار از سرما و افزایش تولید به سمت ایجاد گلخانه ها رفته اند.

محمد زاده اظهار داشت: کاهش هزینه های تولید، ایجاد اشتغال کنترل محصول از نظر آفات و بیماری ها از دیگر مزایای ایجاد گلخانه ها است.

سرپرست سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی با اشاره به اهمیت کشت گلخانه ای و کاهش آب مصرفی گفت: میزان مصرف آب در تولید گلخانه ای ۹۰ درصد راندمان دارد که به شدت مصرف آب را کاهش داده و نسبت به دیگر انواع کشت به ۱۰ درصد آب نیاز دارد.

وی افزایش بهره وری منابع و عوامل تولید کشاورزی به ویژه آب، افزایش کمی و کیفی تولیدات گلخانه ای، افزایش صادرات محصولات گلخانه ای و ایجاد اشتغال پایدار را دیگر اهداف گسترش گلخانه ها عنوان کرد.

وی گفت: به دلیل اینکه گلخانه ها واحدهای ثابتی هستند و میزان دما، رطوبت و سایر فاکتور ها قابل مدیریت است می توانیم در خارج از فصل نیز کشت محصول داشته باشیم که بسیار صرفه اقتصادی نیز دارد.

سطح اراضی کشاورزی و بایر خراسان شمالی ۴۰۰ هزار هکتار است، کل اراضی استان ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار است که اکنون ۱۳ درصد از این سطح به بخش کشاورزی اختصاص دارد و ۸۷ درصد نیز اراضی غیرکشاورزی است.

 ۴۴ درصد جمعیت ۸۶۳ هزار نفری این استان در نواحی روستایی سکونت دارند.

حدود ۸۲ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این استان مشغول به فعالیت هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha