چین: پاسخ‌ها به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا ارائه شده است/چند روز آینده در مذاکرات وین حیاتی است

وین – ایرنا – رئیس هیات چین در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین با اشاره به اینکه همه طرف‌های مشارکت کننده در گفت‌وگوها به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا پاسخ داده‌اند تصریح کرد که چند روز آینده حیاتی خواهد بود.

«وانگ کوان» این مطلب را پنجشنبه شب به خبرنگار اعزامی ایرنا گفت و افزود: گفت‌وگوها همچنان در قالب‌ها و سطوح مختلف جریان دارد و ایران تلاش‌های سازنده‌ای را در این مدت صورت داده است.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از ششم دی‌ماه آغاز شده و اکنون به مرحله‌ای رسیده است که موفقیت یا شکست گفت‌وگوها صرفا به تصمیمات سیاسی طرف‌های غربی بستگی دارد. اگر طرف‌های غربی تصمیمات لازمی را که به آن آگاه هستند، اتخاذ نمایند، می‌توان چند موضوع باقی‌مانده را حل کرده و ظرف چند روز به توافق نهایی دست یافت.

هیأت ایرانی بر اساس اصول و دستورالعمل‌ها پیشنهادات و خواسته‌های روشن خود در موضوعات باقی‌مانده را روی میز قرار داده است و اکنون توپ کاملا در زمین طرف‌های غربی است.

علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران دیشب با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: بعد از هفته‌ها مذاکرات فشرده، بیش از هر زمان به توافق نزدیک شده‌ایم اما تا وقتی درباره همه‌چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق نشده است.

وی با بیان اینکه «‌واقع‌بینی، خودداری از زیاده‌خواهی و توجه به تجربه ۴ سال گذشته لازمه تحقق این هدف است» افزود: زمان تصمیم‌گیری طرف‌های مذاکراتی ما فرا رسیده است.

ساعاتی پیش میخائیل اولیانوف مذاکره کننده ارشد روسیه در سخنانی تصریح کرد که آمریکا باید گام نخست را برای دست یابی به توافق نهایی بردارد.

وی به خبرنگاران در وین گفت: من در یکی از توئیت‌هایم به این مساله اشاره کردم که مذاکرات وین در مراحل آخر است. همین دیروز رئیس هیات مذاکره کننده ایرانی آقای باقری کنی در توئیترش نوشت که زمان تصمیم‌گیری نهایی رسیده است. وی افزود که از دیدگاه او کاملا حمایت می‌کند.

دیپلمات ارشد روسیه در پاسخ به این سووال که در این مرحله چه کسی باید تصمیم‌گیری کند عنوان کرد که این مذاکرات یک روند چندجانبه است و تمام طرف‌ها درگیر هستند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha