سلاجقه: برای احیای تالاب میانکاله ردیف مستقل در بودجه کشور در نظر گرفته می‌شود

تهران - ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ردیف مستقل در بودجه کشور برای احیای تالاب میانکاله در نظر گرفته خواهد شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه در نخستین جلسه شورای راهبری پناهگاه حیات‌وحش، ذخیره‌گاه زیست‌کره و تالاب میانکاله اظهار داشت: درباره آنچه در تالاب میانکاله روی‌ داده است همگی مسئول هستیم.

وی ادامه داد: از ۶ نشست هیئت دولت، ۲ نشست درباره تالاب میانکاله بوده و از استانداران مازندران و گلستان می‌خواهم امور و تکالیفی را که در شورای راهبری تکلیف می‌شود، مدیریت کنند و تکالیفی که در ستاد ملی تصویب‌ شده و تاکنون انجام نگرفته را از دستگاه‌های ذینفع پیگیری کنند.

سلاجقه با اشاره به اینکه در ۲ دیدار از تالاب میانکاله شاهد نقش موثر مشارکت سمن‌هایی بودم که با جان و دل فعالیت می‌کردند، گفت: سمن‌ها و جوامع محلی ظرفیت‌های عالی انسانی برای محیط‌زیست محسوب می‌شوند و احیای تالاب میانکاله مدیریت یکپارچه می‌طلبد.  

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با  تاکید بر اینکه مدیریت جامع حوضه آبخیز  باید اجرا شود افزود: استانداران مازندران و گلستان باید دستگاه‌های ذینفع را مکلف کنند که وظایف قانونی خود را انجام دهند. هر حوزه‌ای حقابه زیست‌ محیطی مجموعه پایین‌دست را که از سرشاخه بالا تا تالابی که به‌ عنوان زهکش اصلی حوضه آبخیز است باید اعمال کند و استانداران دستگاه‌هایی که درباره سرازیر شدن سموم و سایر آلاینده‌ها به تالاب میانکاله مسئول هستند، بازخواست کند زیرا چنین اتفاقی افتاده است و این موارد باید مدیریت شود.

سلاجقه با اشاره به اینکه با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی ردیف مستقل در بودجه کشور برای احیای تالاب میانکاله در نظر گرفته خواهد شد، ادامه داد: بر اساس استانداردهای ملی، عملیات لایروبی باید اتفاق بیافتد و درباره  مجموعه ۲۲ هکتاری در جزیره آشوراده در حین عملیات، ارزیابی‌های زیست‌محیطی مجددا پایش شود و سازمان محیط‌زیست همه دستگاه‌های ذینفع را مکلف کرده است که به وظایف قانونی خود در این‌باره عمل کنند.

وی اظهار داشت: مصوبات ستاد ملی هماهنگی  و مدیریت تالاب‌های کشور مورد تایید است و باید انجام شود و پیشنهاد می‌شود هر سه یا چهار ماه یک‌بار شورای راهبری تشکیل شود و مدیران استانی در سطح استان به‌ ویژه نیروی انتظامی استان برای رفع مشکلات پیش روی تالاب میانکاله بیشتر همکاری کنند.

سلاجقه با تأکید بر اینکه در مدیریت جامع حوضه آبخیز، دستگاه‌های ذینفع به تکالیف و وظایف قانونی خود عمل کنند گفت: اجازه نخواهیم داد تالاب‌های انزلی و میانکاله به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار شود. موضوع استان خاصی مدنظر نیست و در تلاش هستیم سرمایه‌های ملی کشور را حفظ کنیم و پیشنهاد می‌شود در سال، ۲ جلسه برای حل مشکلات پیش روی جزیره آشوراده تشکیل شود تا به راهکارهای ملموس برسیم.  

در نخستین شورای راهبری پناهگاه حیات‌وحش میانکاله گزارشی از اجرای برنامه جامع پنج ساله احیای مجموعه تالاب‌های میانکاله و خلیج گرگان و درباره تعهدات دستگاه‌های ذینفع با موضوع مدیریت بالادست حوضه آبزی  همچنین کلیاتی درباره سیاست‌های طبیعت‌گردی و گردشگری  در سطح مناطق و محدوده‌های تحت مدیریت محیط‌زیست و به قوانین ذیل آن ارائه شد.  

همچنین درباره ابهامات، چالش‌ها و روش‌های انتخاب‌ شده در اجرای طرح احیای تالاب میانکاله توسط حاضران جلسه به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha