۲۳ بهمن ۱۴۰۰، ۱۲:۴۱
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84648499
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

رویارویی واشنگتن-پکن؛ سفارت آمریکا در جزایر سلیمان تاسیس می‌شود

تهران-ایرنا- واشنگتن همزمان با ادعای روز شنبه یک مقام ارشد آمریکایی درباره این که چین به دنبال ایجاد روابط نظامی با کشورهای منطقه اقیانوس آرام است، وعده داده منابع امنیتی و دیپماتیک بیشتری را از جمله با احداث سفارت، در کشور جزایر سلیمان اختصاص خواهد داد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام وزار خارجه آمریکا که نامش فاش نشده نوشت: آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا طرح هایی را برای احداث سفارتخانه درجزایر سلیمان که در سال ۲۰۱۹ تعهدات دیپلماتیک خود را از تایوان به چین تغییر داد در نظر دارد. بلینکن در دیدار از کشور فیجی میزبان اجلاس ۱۸ نفر از سران کشورهای منطقه اقیانوس آرام خواهد بود.

بلینکن بعد از دیدار در شهر ملبورن ایالت متحده با کشورهای ژاپن، هند واسترالیا به فیجی عزیمت می کند.

کشورهای شرکت کننده در اجلاس چهارجانبه آمریکا، هند، ژاپن و استرالیا متعهد به حفظ همکاری عمیق برای تضیمن جلوگیری از «تهدید» در منطقه اقیانوسیه- هند شدند که ضربه ای  به توسعه اقتصادی و نظامی چین است.

یک مقام دولت آمریکا در گفت وگو با خبرنگارانی که بلینکن را در سفر هوایی به فیجی همراهی می کردند گفت: نشانه های بسیاری روشنی در اختیار داریم که چین به دنبال روابط نظامی با کشورهای منطقه اقیانوس آرام است.

هونیارا پایتخت کشور جزایر سلیمان نوامبر گذشته، صحنه اعتراضات خشونت آمیز بود. این اعتراضات به دنبال خودداری نخست وزیر این کشور از گفت و گو با معترضان از استان مالیاتا آغاز شد که با تغییر رویکرد دیپلماتیک به سمت پکن مخالف بودند.

سفر بلینکن به فیجی برای اولین بار در چهار دهه گذشته از سوی وزیر خارجه آمریکا و به دنبال اعلام راهبرد جدید دولت بایدن در بازنگری روابط با کشورهای اقیانوس آرام- هند انجام می شود. بایدن در رویکرد جدید خود اختصاص منابع دیپلماتیک و امنیتی بیشتر در منطقه برای مقابل با چین را هدف قرار می دهد.

در سند مربوطه امده است: واشنگتن در یک طرح عملی برای یکی دو سال آینده به شکل معناداری حضوردیپلماتیک خود در کشورهای جنوب غرب آسیا و جزایر اقیانوس آرام را گسترش می دهد و مذاکره با کشورهای جزایر منطقه اقیانوس آرام را هدف قرار می دهد.

ریچارد کلارک سخنگوی رئیس جمهوریکی از کشورهای جزیره ای، ایالات فدرال میکرونزی، به رویترز گفت که هنوز در مذاکرات با واشنگتن به «پیشرفت فوق العاده ای» نیاز هست.

رویترز افزود: بلینکن در منطقه است تا بر اولویت آمریکا بر منطقه اقیانوس آرام و هند تاکید کند حتی در شرایطی که واشنگتن با رویارویی خطرناک با مسکو مواجه است.

این رسانه مدعی شد مسکو حدود ۱۰۰ هزار سرباز را در نزدیکی مرز اوکراین گرد آورده است و این امر کشورهای غربی را نگران حمله روسیه کرده است.

این ادعا در حالی مطرح می شود که روسیه خواستار ضمانت های امنیتی این کشور از سوی ناتو است و گفته قصد حمله ندارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha