علی اوجی: بعد فیلم «٢٨٨٨» دیگر آن آدم قبلی نمی‌شویم

تهران- ایرنا- تهیه کننده فیلم «٢٨٨٨» که به شهدای نیروی هوایی ارتش پرداخته است، گفت: بعد از این فیلم دیگر هیچکدام از عوامل فیلم، آن آدم قبلی نمی‌شوند، چرا که با اسطوره‌ها و قهرمانانی روبه‌رو شدیم که از جان خود گذشتند تا ما راحت بنشینیم و صحبت کنیم.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، نشست خبری فیلم سینمایی ۲۸۸۸ با حضور عوامل فیلم از جمله علی اوجی (تهیه کننده)، کیوان علی‌محمدی (کارگردان و نویسنده)، علی اکبر حیدری (کارگردان)، مهدی اسلامی (فیلمبردار)، نعیم مسچیان (صداگذار)، سامان احتشامی (آهنگساز)، کامران خلج (طراح گریم)، نرگس محمدی، کامبیز دیرباز، سیاوش مفیدی و شیرین اسماعیلی (بازیگران) شامگاه سه شنبه ۱۹ بهمن ماه در خانه جشنواره فیلم برگزار شد.

بعد از این فیلم دیگر آن آدم قبلی نمی‌شویم

در ابتدای این نشست، علی اوجی اظهار داشت:  ما فیلم ساز هستیم اما به قول کیوان علی محمدی و علی اکبر حیدری (کارگردان های فیلم) بعد از ساخت ٢٨٨٨ ما هیچ کدام، آدم های قبل نخواهیم شد. روبه برو شدن با قهرمانان جنگ و دفاع مقدس که برای آرامش، راحتی و سلامت جان و خانواده ما حتی برای اینکه ما چهارشنبه سوری های آرامی داشته باشیم، بسیار دشوار است.
وی درباره شانس سه فیلمی که در جشنواره فجر امسال برای دریافت سیمرغ بلورین تدارک دیده است، بیان کرد: کار ما فیلمسازی است و از خوش اقبالی من این است که سه فیلمم در جشنواره امسال حضور دارد. اینکه کدام فیلم دیده شود به هیأت داوران بستگی دارد ولی هر فیلمی سختی خودش را دارد.

علی اوجی: بعد فیلم «٢٨٨٨» دیگر آن آدم قبلی نمی‌شویم

به گفته تهیه کننده فیلم ۲۸۸۸، علی اکبر حیدری و کیوان علی‌محمدی با کمترین امکانات، تلاش شان را برای ۲۸۸۸ کردند. آن‌ها واقعا پژوهش کردند و مستند هایی را دیده اند تا فیلم را به جشنواره برسانند. نباید فراموش کنیم اینکه ما الان اینجا راحت نشستیم و حرف می‌زنیم به خاطر تلاش این قهرمانان است. امیدوارم تلاش‌های تیم ما جواب داده باشد.
اوجی درباره شهدای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: ۲۶۵ شهید خلبان، ۱۸۴ جاوید الاثر و ۵۷ نفر خلبان آزاده داریم. خلبان هایی که در تیتراژ اسامی و عکس‌هایشان بود نیز در نشست امروز حضور دارند که باعث افتخار است.

از هیچ اثری الگو نگرفتیم

علی اکبر حیدری، کارگردان فیلم سینمایی ۲۸۸۸ درباره الگوبرداری از اثری دیگر عنوان کرد: از هیچ اثری الگو نگرفته ایم. ما از ابتدا فیلمنامه را خودمان نوشتیم. 
حیدری درباره انتخاب بازیگران برای ۲۸۸۸ گفت: درباره انتخاب بازیگران باید بگویم با کسانی که لطف کردند و بازی کردند بسیار راحت بودیم. همه همراه بودند و فضایی که در کار وجود داشت باعث راحت بودن کار شده بود.

وی درباره سوژه نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی و مواجهه با جنگ گفت: ما کار ساده ای نداشتیم یعنی کلی مدرک داشتیم و توانستیم یک موضوع را انتخاب کنیم. ما به حالت کلی عملیات‌های مهم در طول ۸ سال جنگ تحمیلی را پردازش کردیم. ما کار سخت‌تر را انتخاب کردیم و امیدواریم موفق بوده باشیم.

صحبت از قهرمانان سخت است

کیوان علی محمدی کارگردان فیلم سینمایی «۲۸۸۸» درباره فیلم خود بیان کرد: امیدوارم عشقی که در ۲۸۸۸ داشتیم را منعکس کرده باشیم. در نشست خبری امروز قهرمانانی حضور دارند که صحبت کردن در حضور ایشان واقعا سخت است.

سیاوش مفیدی بازیگر فیلم سینمایی «۲۸۸۸» درباره حضور خود در این فیلم، اظهار داشت: خیلی دوست داشتم بدانم نظرتان درباره این فیلم چیست. این فیلم، برای من یک افتخار بزرگ است که در فیلمی بازی کردم که در آن از قهرمانانی حرف زده می‌شود که کمتر به آن‌ها پرداخته شده است. از کیوان علی محمدی و علی حیدری سپاسگزارم که من را انتخاب کردند.

نرگس محمدی بازیگر فیلم «۲۸۸۸» درباره نقش خود در این فیلم گفت: من ۲ یا ۳ روز سر صحنه بودم و واقعا از کار لذت بردم. از علی محمدی تشکر می‌کنم که به من اعتماد کرد و این نقش را به من داد. تا امروز برای دیدن این فیلم لحظه شماری می‌کردم.

ادای دین ۲۸۸۸ به اسطوره های جنگ
سامان احتشامی آهنگساز این فیلم در ابتدای صحبت‌های خود عنوان کرد: این فیلم ادای دینی به عزیزانی است که برای این مرز و بوم خدمت کرده اند. از علی محمدی سپاسگزارم که موسیقی این کار را به من سپرد. یک موسیقی مینیمالی ساختم که تا به حال آن را انجام نداده بودم و امیدوارم مورد رضایت قرار گرفته باشد.

واقعی بودن همه صحنه های پرواز
تورج اصلانی فیلمبردار فیلم سینمایی ۲۸۸۸ درباره سختی کار خلبانان گفت: برای تمام صحنه‌ها در این فیلم فکر شده است. من خوشحالم که علی محمدی را می‌شناسم. بعد از اینکه با خلبانان آشنا شدم نگاهم به زندگی‌شان عوض شد. ۸۰ کیلو تی ان تی زیر صندلی خلبان وجود دارد و من در این چند روز فهمیدم زندگی خلبانی چیست و باید دست آنها را بوسید. درباره فیلم نیز باید بگویم هیچ پلانی آرشیوی نیست و همه سکانس ها را فیلمبرداری کرده ایم.

رویای سیمرغ دارم

شیرین اسماعیلی بازیگر فیلم سینمایی ۲۸۸۸ درباره احتمال دریافت سیمرغ بلورین بیان کرد: ما آن‌قدر فضا را حس کردیم که از ما دور نیست و این حزن و شادی در ما تنیده شده است و من خودم را در آن فضا دیده ام. خوشحال می‌شوم سیمرغ بگیرم اما فکر می‌کنم یک پیشینه ای نیاز دارد. با این حال بی رویا هم نیستم و آرزو بر جوانان عیب نیست!

همچنین پیشکسوتان نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران و افرادی مانند عبدالله نیک فرجام، رستمی، عتیقه چی،  نعمت اللهی، براتی، زمانی، کاظمیان، پیروان، نمکی، زارع نژاد، خانواده آلابا محققی، فرزند تیمسار اسکندری و سایر خانواده شهدا در این مراسم حضور داشتند که به درخواست علی اوجی تهیه کننده فیلم؛ با حضور حضار مورد تشویق قرار گرفتند. 

علی اوجی: بعد فیلم «٢٨٨٨» دیگر آن آدم قبلی نمی‌شویم
تقدیر خلبانان نیروی هوایی از عوامل فیلم

در پایان این نشست ۲ تن از پیشکسوتان نیروی هوایی به نمایندگی از نیرو هوایی ارتش از سازندگان فیلم تقدیر و تشکر کردند که بعد از ۴۲ سال آنها را دیده‌اند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha