۱۲ بهمن ۱۴۰۰، ۱۰:۴۰
کد خبرنگار: 782
کد خبر: 84634048
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

آمریکا دستور خروج کارکنان سفارت خود از بلاروس را داد

تهران–ایرنا–آمریکا که برسر استقرار نیروهای نظامی روسیه در مرزهای شرقی این کشور، بدنبال  دست آویز جدیدی برای ایجاد یک بحران نظامی دیگر پس از افغانستان است، بدنبال این سیاست، اکنون پس از اوکراین دستور خروج پرسنل سفارت خود از بلاروس را داده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، تارنمای خبری سی ان ان با انتشار این خبر افزود: وزارت امور خارجه آمریکا دستور خروج خانواده کارکنان سفارت خود در بلاروس را صادر کرد و با اشاره بر این مطلب که تقویت قوای روسیه در مرزهای بلاروس و اوکراین غیر معمول و نگران کننده است، نسبت به سفر اتباع آمریکایی به آن کشور هشدار داد.

بنابراین گزارش در بیانیه وزارت امورخارجه آمریکا دراین باره آمده است: به علت افزایش فعالیت های غیر معمول و نگران کننده نظامی روسیه در نزدیکی با مرزهای  اوکراین، شهروندان آمریکایی که در بلاروس هستند یا قصد سفر به آن کشور را دارند باید آگاه باشند که وضعیت غیر قابل پیش بینی بوده و تشن بالایی  دراین منطقه وجود دارد.

سی ان ان درادامه گزارش داد؛ در توصیه سفر وزارت امورخارجه دراین باره آمده است: با توجه به وضعیت تنش افز ای منطقه، به شهروندان آمریکایی قویا  درمورد عدم سفر به بلاروس توصیه می شود، توانایی دولت آمریکا در  ارائه خدمات معمول و اضطراری به شهروندان آمریکایی حاضر در بلاروس چندی است که به علت ایجاد محدودیت از سوی دولت بلاروس در کاهش کارکنان سفارت آمریکا، با محدودیت مواجه شده است.

سی ان ان گزارش داد: هفته گذشته وزارت امورخارجه آمریکا با ادعای ادامه تهدید اقدام نظامی روسیه علیه اوکراین، دستور خروج افراد غیر ضروری و خانواده کارکنان سفارت آمریکا در اوکراین  را داده بود.

این رسانه تصویری آمریکایی درادامه گزارش داد: محدودیت حضور دیپلماتیک آمریکا در بلاروس به علت ایجاد محدودیت از سوی دولت بلاروس است، ماه اوت گذشته، دولت بلاروس به سفارت آمریکا در «مینسک» خواستار کاهش شمار کارکنان آمریکایی شده بود و در ماه اکتبر گذشته نیز سفارت آمریکا  را مجبور به بستن دفاتر   «دیپلماسی عمومی و آژانس توسعه بین المللی آمریکا» کرد، درهمین حال «جولی فیشر» (Julie Fisher) سفیر آمریکا در بلاروس ناگزیر به ادامه خدمت خود  در  لیتوانی کشور همسایه بلاروس شد.

سی ان ان  افزود: «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه (روز گذشته) گفت: آمریکا کاملا روشن کرده که چنانچه مقامات بلاورس  برای حمله به اوکراین اجازه استفاده از خاک خود را به روسیه بدهند،   با پاسخی سریع و قاطع از سوی آمریکا و متحدان آمریکا مواجه خواهد شد.

به گزارش ایرنا، روابط آمریکا و غرب با روسیه از سال ۲۰۱۴ به دنبال الحاق شبه جزیره کریمه به آن کشور متشنج شد؛ غرب به بهانه دخالت روسیه در اوضاع داخلی اوکراین، روسیه را بارها تحریم کرده است؛ مسکو این ادعای غرب را رد می‌کند.

در ماه‌های اخیر نیز به دلیل ادعای غرب درباره صف‌آرایی نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، روابط ناتو و روسیه دچار تنش شده است.  

آمریکا و ناتو که همواره به دنبال سلطه‌جویی هستند، سالیان درازی است که نیروهای خود را در کشورهای اطراف روسیه مستقر کرده‌اند و اخیرا هم با تحریک لفظی در حالیکه مقامات مسکو به صراحت اعلام کرده‌اند برنامه‌ای برای حمله به اوکراین ندارند، بر شدت این حضور و ارسال جنگ‌افزارهای ساخت خود افزوده‌اند.  

انتقاد روسیه و چین از جوسازی های آمریکا در سازمان ملل متحد

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد ۱۱ بهمن(روز گذشته) درباره اوکراین به درخواست آمریکا برگزار شد؛ نشستی که روسیه آن را نمونه ای از بالا بردن هیجایانات و جوسازی های درباره مسکو و کی یف از آن یاد کرد  و چین نیز اعلام کرد مخالف دیپلماسی با میکروفون و پرهیاهو است.

«واسیلی نبنزیا» سفیر روسیه در سازمان ملل در این نشست اظهار داشت که تشکیل این نشست به درخواست آمریکا نمونه ای از بالابردن هیجانات پیرامون روسیه و اوکراین است.

سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، برگزاری نشست علنی شورای امنیت را نمونه دیپلماسی پرهیاهو و مداخله در امور داخلی روسیه و تلاشی برای گمراه کردن جامعه بین المللی در مورد وقایع واقعی در منطقه توصیف کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha