نظامیان فرانسه کشور مالی را ترک می‌کنند؟

تهران- ایرنا- وزیر دفاع فرانسه با اشاره به شرایط دشوار اقدام نظامی در کشور مالی اعلام کرد که کشورش نمی‌تواند به هر قیمتی در این کشور آفریقایی به حضور خود ادامه دهد. حال باید دید مسائل داخلی مالی فرانسه را به ترک این کشور وامی‌دارد؟

به گزارش ایرنا از شبکه خبری فرانس ۲۴، در حالی که باماکو در حال بررسی چندین توافقنامه دفاعی است، پاریس و متحدان اروپایی آن دو هفته به خود فرصت داده اند تا در مورد تحولات تعهدات نظامی خود در این کشور تصمیم گیری کنند.

«فلورانس پارلی» وزیر دفاع فرانسه امروز (شنبه) عنوان کرد: در نظر داشته باشید که شرایط مداخله ما در مالی چه از نظر نظامی، اقتصادی و سیاسی هر روز دشوارتر می شود و ما نمی توانیم به هر قیمتی به این حضور ادامه دهیم.

اختلاف میان باماکو با کشورهای اروپایی پس از دو کودتای نظامی در این کشور و امتناع قدرت فعلی به برگزاری انتخابات آنگونه که پیشتر انتظار آن می‌رفت، بالا گرفته است.

ژان ایو لو دریان وزیر امور خارجه فرانسه نیز دیروز (جمعه) گفت که وضعیت «غیر قابل دفاع» در مالی حکم  فرما شده است به ویژه به دلیل رفتار اخیری که با نظامیان دانمارک شد.

روز جمعه دانمارک با تاکید بر این که به خواست باماکو به مالی نیروی نظامی فرستاده است، عنوان کرد: رفتار ژنرال های این کشور که آشکارا عنوان می کنند نمی خواهند نیروهای دانمارک در این کشور حضور داشته باشند از یک بازی کثیف سیاسی حکایت دارد.

از سوی دیگر، نزدیکی باماکو با مسکو، فرانسه و متحدانش را نگران کرده است. فرانسه استقرار نیروهای شرکت امنیتی خصوصی روسیه با نام «واگنر» را با ماموریت خود در این کشور ناسازگار می‌داند. باماکو این نیروها را مربیان نظامی اعلام می کند.

کشور مالی در سال گذشته میلادی دومین کودتای خود را در عرض یک سال تجربه کرد. کودتای قبلی در سال ۲۰۲۰ رخ داده بود. کودتای سال ۲۰۲۱ میلادی سومین کودتا در ۱۰ سال گذشته (۲۰۱۲) و پنجمین در تاریخ این کشور پس از کودتای سال های ۱۹۶۸ و ۱۹۹۱ میلادی است.

فرانسه در آذرماه اعلام کرده بود که به شکل نمادین نیروهای نظامی خود را پس از هشت سال از مالی خارج می کند.  فرانسوا اولاند، رئیس جمهور وقت فرانسه رسما در فوریه ۲۰۱۳ آغاز مداخله ارتش فرانسه را برای ریشه‌کن کردن «تندروها» در کشور مالی اعلام کرده بود. در پی این اعلام، پاریس حدود ۵ هزار و ۱۰۰ سرباز را در منطقه "ساحل" از جمله مالی مستقر کرد.

امانوئل ماکرون، رئیس ‌جمهوری فرانسه پس از کودتای نظامی در مالی۲۰۲۰ در ماه ژوئن از کاهش عمده نیروهای فرانسوی خبر داده بود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha