معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ منصوب شد

تهران-ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی «علیرضا معاف» را به عنوان معاون قرآن و عترت این وزارتخانه منصوب کرد.

به گزارش ایرنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حکم محمدمهدی اسماعیلی خطاب به علیرضا معاف آمده است: با عنایت به شایستگی­ و سوابق ارزشمند جناب­عالی در حوزه ­های اجرایی، علمی و قرآنی و نظر به تعامل سازنده ­تان با جامعه قرآنی کشور، به موجب این حکم به سمت معاون  قرآن و عترت (ع) منصوب می‌شوید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: توجه به معارف قرآن و عترت به مثابه دو بال اصلی جامعه دینی برای حرکت به صلاح و سعادت، توامان باید در همه برنامه­ ریزی‌­ها و سیاست‌گذاری­ های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حاکم باشد. امید است با اتکال به خداوند قادر متعال و با بهره گیری از تعالیم وحیانی و ظرفیت عظیم جامعه قرآنی کشور و نیروی انسانی متعهد و انقلابی و تعامل با نهادها و دستگاه ­های فعال در حوزه قرآن و عترت در جهت تعمیق و گسترش فرهنگ و مفاهیم والای قرآنی و معارف عمیق ائمه معصومین (ع) با امعان نظر به اهداف و  شرح وظایف معاونت و مأموریت ­های ذیل ان‌شاءالله قرین توفیق و تأیید الهی باشید:

۱ـ پیگیری رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه­ قرآنی به ­ویژه توصیه ­های معظم ­له در دیدارهای سالانه با شرکت کنندگان در مسابقات بین­ المللی و محافل انس با قرآن در زمینه سازی اجرا و تحقق دستورات صریح معظم­ له در ارتقای جامعه قرآنی کشور.

۲ـ تدوین سیاست ­های کلی قرآنی کشور در عرصه ملی و بین ­المللی با هماهنگی شوراهای عالی و سازمان ­های فعال در عرصه قرآن.

۳ـ ایجاد هماهنگی با دستگاه­ های فعال در حوزه قرآن کریم به­ ویژه سازمان اوقاف و امور خیریه و همچنین سازمان تبلیغات اسلامی به منظور یکپارچه عمل کردن به سیاست­ های تنظیمی و ابلاغی.

۴ـ صدور مجوز و نظارت بر فعالیت­ موسسه­ های فرهنگی قرآن و عترت(ع) بر اساس دستورالعمل ­های ابلاغی و قانونی.

۵ـ برنامه ­ریزی و نظارت بر آموزش عمومی قرآن کریم.

۶ـ برنامه­ ریزی هدفمند برای برگزاری نمایشگاه­ ها و مسابقات سراسری قرآن کریم.

۷ـ پشتیبانی از مراکز تولید و عرضه آثار و محصولات قرآنی و صدور مجوز برای انتشار ترجمه­ های قرآن کریم.

۸ـ برقراری ارتباط با فعالان و پیشکسوتان قرآنی و حمایت از آن ها.

۹ـ استفاده مناسب از زمینه‌ها و حوزه­ های اثرگذار معاونت ­ها و شوراهای وابسته به وزارتخانه با هدف گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه.

۱۰ـ ارتقای سطح آگاهی­ های دینی قشرهای مختلف جامعه با برنامه­ریزی درخصوص سبک زندگی قرآنی و انس جامعه با قرآن  و آشنایی با معارف عمیق اهل­بیت (­ع) و ارتباط مستمر با دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی.

۱۱ـ بهره­ برداری مناسب از ظرفیت ارتباطات بین ­المللی قرآنی برای تعامل با ملت ­های مسلمان و کشورهای جهان اسلام.

۱۲ـ راهبری کمیسیون توسعه فعالیت ­های تبلیغی ـ ترویجی قرآنی و  برنامه ­ریزی در جهت تحقق اهداف منشور توسعه فرهنگ قرآنی.

۱۳ـ  پی­گیری تحقق هنر دینی و قرآنی در همه حوزه­ های ماموریتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر ارکان  دولت و وزارت­خانه ­ها.

۱۴ـ هم­ افزایی مستمر و رو به جلو با نهادهای قرآنی ذیل وزارت­خانه و درون دولت و خارج از دولت.

۱۵- توجه ویژه به  گسترش  معارف اهل­ بیت­ (ع) هم­پای توسعه فعالیت­ های قرآنی.

اسماعیلی اضافه کرد: انتظار می‌رود گزارش پیشرفت کارها در هر یک از بندها مستمرا  و به صورت فصلی به این‌جانب ارائه شود.

علیرضا معاف دانش آموخته مقطع دکتری علوم قرآن و حدیث است. قائم مقام و عضو شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی نمایشگاه بین المللی قرآن، مسئول کمیته قرآن مشاوران وزیر فرهنگ، نماینده وزیر فرهنگ در تدوین طرح جامع قرآنی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسئول ارزشیابی و نظارت محتوایی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از جمله سوابق مدیریتی و اجرایی وی می باشد. 

از دیگر سوابق مدیریتی و اجرایی معاون جدید قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عضو کمیته علمی اداره کتاب وزارت فرهنگ، عضو شورای سیاستگذاری و دبیر ستاد عاشوراییان فجرآفرین وزارت فرهنگ، مسئول کارگروه قرآنی قرارگاه قرب بقیه الله، عضو شورای راهبردی قرآن و نهج البلاغه نهاد نمایندگی رهبر انقلاب در دانشگاه ها، مدیرعامل مجمع سازمان دهنده موسسات و تشکل های قرآنی کشور، معاون پژوهشی موسسه سیاست پژوهی تمدن اسلامی و همچنین رییس اندیشگاه و مرکز مطالعات راهبردی ژرفاست.

معاف همچنین سابقه تدریس در مباحث اندیشه ای، دینی، فلسفی و قرآنی در دانشگاه های مختلف، نویسنده ده ها مقاله در مباحث فرهنگی و دینی و قرآنی، تالیف چندین کتاب و همچنین دریافت رتبه های برتر در مسابقات کشوری حفظ و مفاهیم قرآن را در کارنامه کاری خود دارد.

پیش از این اصغر امیرنیا مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرپرستی این معاونت را عهده دار بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha