موافقت اردوغان با استعفای وزیر دادگستری و رئیس مرکز آمار ترکیه

تهران-ایرنا- رئیس‌جمهور ترکیه صبح امروز (شنبه ) با استعفای «عبدالحمید گل» وزیر دادگستری و «سعید دینچر» رئیس مرکز آمار این کشور موافقت کرده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، «بکیر بوزداغ» جایگزین عبدالحمید گول وزیر جدید دادگستری ترکیه و «اورهان چتینکایا» معاون رئیس سابق سازمان تنظیم مقررات بانکی ترکیه جایگزین سعید دینچر شد.

این حکم انتصاب به موجب اصل ۱۰۴ و ۱۰۶ قانون اساسی کشور و با امضای رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در روزنامه رسمی کشور منتشر شده است.

این استعفا و انتصاب در پی تورم اخیر ترکیه که ماه دسامبر گذشته به بیش از ۳۶ درصد افزایش یافت و همچنین کاهش بی سابقه ارزش لیر از سپتامبر ۲۰۰۲ صورت گرفت.

بکیر بوزداغ وزیر جدید دادگستری در اول آوریل ۱۹۶۵ در منطقه آکداغمدنی یوزگات به دنیا آمد. بوزداغ که از دانشکده الهیات دانشگاه اولوداغ فارغ التحصیل شد، مدرک کارشناسی ارشد خود را در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه اولوداغ، گروه تاریخ ادیان به پایان رساند و همچنین از دانشکده حقوق دانشگاه سلجوک فارغ التحصیل شد.

بوزداغ که به عنوان یک وکیل آزاد کار می‌کرد، در سال ۱۹۹۹ نامزد شهرداری آکداغمدنی حزب فضیلت شد و به عنوان معاون رئیس حزب فضیلت در امور سیاسی و حقوقی (۱۹۹۹-۲۰۰۱) فعالیت کرد.

به گزارش آناتولی، او در دوره‌های قانونگذاری بیست و دوم، بیست و سوم، بیست و چهارم، بیست و ششم و بیست و هفتم پارلمان ترکیه به عنوان نماینده مجلس یوزگات انتخاب شد.

وی معاون نخست‌وزیر در دولت شصت و یکم، وزیر دادگستری در دولت های ۶۱، ۶۲، ۶۴ و ۶۵، معاون نخست‌وزیر و سخنگوی دولت در دولت شصت و پنجم بود و در بیست و هفتمین دوره قانون گذاری مجلس نیز به عنوان رئیس کمیسیون قانون اساسی فعالیت کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha