همکاری ایران و عراق در توسعه عتبات زمینه ساز وحدت دو ملت شد

تهران- ایرنا- رییس سازمان اوقاف و امور خیریه در آیین گشایش کتابخانه صحن حضرت زهرا (س) در شهر مقدس نجف گفت: تعامل و همکاری دو جانبه ایران و عراق در زمینه توسعه عتبات عالیات زمینه ساز وحدت هر چه بیشتر دو ملت شد.

به گزارش روز شنبه از ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات، حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی در ادامه این آیین گفت: با توجه به وحدت و تعامل خوب دو کشور ایران و عراق باید مراقب و هوشیار باشیم که این دستاورد بزرگ جهان تشیع در بازسازی و توسعه اعتاب مقدسه دچار وقفه نشده و مستمر باقی بماند.

بر پایه این گزارش در آئین گشایش کتابخانه و ساختمان اداری جدید حرم مطهر علوی واقع در صحن حضرت زهرا(س) که با حضور مقامات ایرانی و عراقی برگزار شد، رییس سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد؛  زنده نگهداشتن نام حضرت زهرای مرضیه؛ آن بانوی بی نشان در کنار نام همسر گرانقدرش، همواره آرزوی دیرینه جهان تشیع بود که با نام‌گذاری طرح توسعه حرم امام علی بنام صحن حضرت زهرا(س)، این امر محقق و آرامشی برای قلوب ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت شد.
 
وی افزود: این خواست محبین اهل بیت (ع) با مساعدت و همراهی تولیت حرم مطهر امام علی (ع) محقق شد بطوری که طی ماه‌های آتی شاهد بهره برداری کامل از این پروژه بزرگ جهان اسلام خواهیم بود.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه بیش از ۲۰۰ پروژه کوچک و بزرگ در اعتاب مقدسه طی سال های گذشته با همت و کمک مردم اجرا شده است، گفت: آنچه امروز در این مکان مقدس شاهد بهره برداری از آن هستیم، در کنار بخش اداری حرم، کتابخانه بزرگ صحن و شبستان حضرت زهرا (س) به‌عنوان یکی از بزرگترین پایگاههای علوم اسلامی تشیع و جهان اسلام است و با توجه به سابقه دیرین شهر و حوزه نجف اشرف در نشر و توسعه علوم دینی و اسلامی، مرکزی خواهد بود با کارکردهای علمی و پژوهشی مختلف که سبب توسعه بیش از پیش مرجعیت علمی نجف اشرف خواهد بود.

وی افزود: این پروژه یکی از دهها پروژه بازسازی و توسعه ای بزرگ است که با همکاری تنگاتنگ و صمیمانه ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات و تولیت‌های محترم اعتاب مقدسه و حرمهای مطهر ائمه معصومین علیها السلام اجرا شده و یا در دست اجراست.

وی اظهار داشت: پروژه‌هایی مانند صحن حضرت زینب(س) و طرح ترفیع گنبد حرم امام حسین (ع) و بیمارستان امام زین العابدین(ع) و مجمع سید الشهدا(ع) در کربلا یا مرمت و بازسازی بخش‌های مختلف حرم مطهر سامرا پس از حمله تروریستی و طرحهای مختلف توسعه ای و بازسازی در حرم مطهر کاظمین و اقدامات در امامزاده سید محمد در بلد و مراقد طفلان مسلم در مسیب از جمله اقدامات انجام شده است.

خاموشی گفت: طرح توسعه حرم مطهر امام علی (ع) بنام صحن و شبستان حضرت زهرا (س) اوج این همکاری مقدس است که مانند ستاره ای فروزان میدرخشد و پی ریزی دیگر تعاملات را فراهم آورد.
 
وی افزود: آنچه این همکاری برادرانه و وحدت آفرین را سبب شده است در مرحله اول میزبانی و استقبال بی نظیر برادران عراقی است. میزبانی که بی تکلف از برادران ایرانی و مهمان خود با آغوش باز استقبال کرد و زمینه ابراز محبت و ارادت شیعیان و محبان اهل بیت (ع) را از ایران و دیگر کشورها برای خدمت به اعتاب مقدسه فراهم نمود.

وی با بیان اینکه این تعامل و مشارکت وحدت آفرین سرآغاز پیوند دوباره دو ملت بزرگ شیعه ایران و عراق شد، افزود: دیکتاتور حزب بعث سالها از این پیوند می‌هراسید و حالا اهل بیت (ع) و حرم مقدس ایشان زمینه ساز آن شده است و چه زیباست این «در کنار هم بودن» وقتی که بستر آن بواسطه والاترین انسانها که همانا ائمه اطهار و اهل بیت ایشان است، فراهم شده است.

خاموشی گفت: این جشن در مرحله نخست، جشن باهم بودن برادران شیعه عراق و ایران است و پاسداری و نگهداری از این تحفه ای که این انسانهای بزرگ به دو ملت بزرگ عراق و ایران به ودیعه گذاشته اند، سخت است. لذا باید مراقب و هوشیار باشیم که این دستاورد بزرگ جهان تشیع در بازسازی و توسعه اعتاب مقدسه دچار وقفه نشود و مستمر باقی بماند. البته باید بگویم که این همکاری و محبت مردم ایران و عراق محدود به چند سال گذشته نیست و صدها سال است که عشق و علاقه مردم ایران به اهل بیت (ع) و وجود قبور و حرم و بارگاه ایشان در عراق، سبب مراودات و پیوند تاریخی دو ملت بویژه در بخش مرمت و توسعه عتبات عالیات شده است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: علما و مرجعیت معظم تشیع نیز از گذشته تاکنون مروج و مشوق این وحدت و یکپارچگی بوده اند و هم اکنون نیز همه علما و مراجع بویژه حضرت آیت الله العضمی سیستانی و حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مدظلهم العالی در این امر خطیر پیشگام هستند که برخود فرض میدانیم از این آیات عظام تقدیر و تشکر کنیم.

براساس این گزارش، تولیت آستان مقدس علوی نیز در این مراسم طی سخنانی از ملت ایران و اقدامات ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات تجلیل کرد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha