آلمان ماموریت نظامیان خود در عراق را تمدید کرد

تهران – ایرنا - پارلمان آلمان (بوندستاگ) ماموریت نیروهای این کشور در عراق را تا اکتبر ۲۰۲۲ (مهر ۱۴۰۱) تمدید کرد و این در حالی است که بغداد پیشتر پایان ماموریت نظامیان خارجی در خاک عراق را اعلام کرده بود.

به گزارش ایرنا، تارنمای شبکه «فرات نیوز» خبر داد که پارلمان آلمان در آخرین نشست خود ماموریت نظامیان این کشور را در عراق تمدید کرد.

۵۵۳ نماینده پارلمان فدرال آلمان (بوندستاگ) به لایحه تمدید حضور نیروهای این کشور رای مثبت، ۱۱۰ نماینده رای مخالف دادند و تنها یک نماینده رای ممتنع داد.

بر پایه بیانیه منتشر شده در تارنمای پارلمان آلمان، رای گیری به ادامه و تمدید حضور نیروهای آلمانی در پی لایحه پیشنهاد دولت فدرال صورت گرفت.

بوندستاگ تایید کرد که در اجرای این مصوبه، نظامیان آلمانی به مدت ۹ ماه دیگر به مشارکت خود در قالب ائتلاف بین المللی ضد داعش در عراق ادامه خواهند داد.

دولت آلمان ۲۳ دی ماه گذشته اعلام کرد که استقرار نیروهای نظامی این کشور در عراق را بار دیگر به مدت ۹ ماه تمدید کرده است.

 بر اساس تصمیم جدید دولت آلمان، نیروهای نظامی این کشور تا پایان ماه اکتبر سال ۲۰۲۲ در عراق باقی خواهند ماند.  

آلمان حدود ۳۰۰ نیرو در قالب ائتلاف بین المللی ضد داعش دارد که بخش عمده ای از آنها در اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق حضور دارند.

تمدید حضور نیروهای آلمان در قالب ائتلاف بین المللی در حالی به تصویب بوندستاگ رسیده که بغداد ۱۸ آذر گذشته به طور رسمی پایان ماموریت نیروهای نظامی ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا را در این کشور اعلام کرد.

«قاسم الاعرجی»، مشاور امنیت ملی عراق به عنوان یکی از مقام های بلندپایه این کشور در ۱۸ آذر گذشته پایان رسمی حضور و مأموریت نیروهای رزمی ائتلاف بین المللی در کشورش را اعلام کرد.

وی با انتشار توییتی نوشته بود که امروز (پنجشنبه ۱۸ آذر) در آخرین دور گفت و گوها با مقام های ائتلاف بین‌المللی که از سال گذشته آغاز شده، پایان مأموریت نیروهای نظامی ائتلاف و خروج آنها از عراق را به طور رسمی اعلام کردیم.

مشاور امنیت ملی عراق افزود که همکاری و ارتباط با ائتلاف بین‌المللی در عرصه آموزش، توانمندسازی و کمک مستشاری ادامه خواهد داشت.

پارلمان عراق در پی اقدام تروریستی آمریکا در ترور سردار سپهبد شهید حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شهید حاج «ابومهدی المهندس» نائب رئیس پیشین سازمان «الحشد الشعبی» عراق در دی ماه ۹۸، طرح اخراج نظامیان بیگانه از خاک این کشور را تصویب کرد اما آمریکا و متحدانش در قالب ائتلاف بین المللی بر نقض این مصوبه و باقی ماندن در خاک عراق اصرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha