تلاش استرالیا برای پیوستن به مذاکرات تجارت چین و اتحادیه اروپا

تهران- ایرنا - وزیر بازرگانی استرالیا امروز شنبه اعلام کرد این کشور به دنبال راه هایی برای ورود به مذاکرات تجاری میان چین و اتحادیه اروپا می باشد که قرار است در سازمان تجارت جهانی (WTO) برگزار شود.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری «رویترز»، «دن تهان» وزیر بازرگانی استرالیا در بیانیه ای اعلام کرد: « استرالیا علاقه قابل توجهی به مسائلی که قرار است در مذاکرات میان چین و اتحادیه اروپا اتفاق بیفتد نشان می دهد و درخواستی برای پیوستن به این مذاکرات که قرار است در محل سازمان تجارت جهانی برگزار شود ارائه خواهد کرد.»

وی در ادامه افزود: «استرالیا مخالف استفاده از اجبار اقتصادی و تبعیض آمیز و انجام تجارت های محدودکننده ای است که قوانین سیستم تجارت جهانی را تضعیف می کنند و موجب خسارت اقتصادی می شوند.»

برپایه این گزارش اتحادیه اروپا روز پنجشنبه با به راه انداختن چالشی در سازمان تجارت جهانی با متهم کردن چین به انجام کارهای تجاری تبعیض آمیز علیه «لیتوانی»، این اقدام را  تهدیدی برای تمامیت یک بازار واحد دانست. 

چین روابط دیپلماتیک با لیتوانی را به پایین ترین سطح کاهش داده است.محدودیت چین شامل منع ترخیص کالاهای لیتوانی از طریق گمرگ چین و رد تقاضانامه  واردات  از این کشور  و فشار بر شرکت های اتحادیه اروپا برای حذف کالاهای لیتوانی از زنجیره تامین برای صادرات به چین می باشد. 

از سوی دیگر روابط میان استرالیا و چین که بزرگترین شریک تجاری استرالیا است، پس از ممنوعیت پهنای باند تکنولوژی های ۵G شرکت هوآوی چین از سوی «کانبرا» در سال ۲۰۱۸ و اجرای  قوانین سختگیرانه تر در برابر  دخالت های سیاسی خارجی و درخواست انجام تحقیقات مستقل درباره منشا ویروس کرونا، تیره و تار شده است. 

در واکنش به اقدامات استرالیا، چین نیز با مسدود کردن ارتباطات وزیران دو کشور و اعمال تعرفه های مالیاتی بر روی کالاهای استرالیایی جواب کانبرا را داده است. استرالیا در ۱۸ ماه گذشته چندین بار درباره اعمال تعرفه بر روی کالاهای خود به سازمان تجارت جهانی شکایت کرده است. 

در ماه دسامبر سال گذشته «جاش فریدنبرگ» وزیر خزانه داری استرالیا گفته بود، استرالیا هدف تهدید و اجبار اقتصادی از سوی چین است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha