چالش‌های تولید گاز پالایشگاه پارسیان فارس کاهش می‌یابد

شیراز - ایرنا- معاون سازمان برنامه و بودجه کشور در بازدید از شرکت پالایش گاز پارسیان فارس به بیان راهکارهایی برای رفع چالش های تولید و تامین گاز پرداخت گفت:با توجه به اهمیت تولید پایدار گاز و خدمت به هموطنان، مساعدت های لازم برای کمک به رفع مشکلات انجام خواهد شد.

ابراهیم  زراعت کار، شنبه در این بازدید در زمینه کمیت و کیفیت خوراک ورودی پالایشگاه ابراز امیدواری کرد که با ارائه طرح های میان مدت و بلند مدت شامل احداث مراکز تفکیک، ایستگاه های تقویت فشار و توسعه میدان های گازی جدید و احداث تأسیسات شیرین سازی گاز، از حداکثر ظرفیت پالایشگاه پارسیان برای رفاه مردم استفاده شود.

معاون نفت، گاز و امور انرژی سازمان برنامه و بودجه کشور در رأس هیاتی کارشناسی با هدف بازدید میدانی از طرح ها و پروژه ها، بررسی بودجه های جاری و سرمایه ای و بررسی چالش های موجود در شرکت پالایش گاز پارسیان حضور یافت.

زراعت کار ، اجرا و پیشرفت پروژه های گازرسانی در  استان فارس را از نمونه های بارز عزم ملی دولتمردان برای خدمت رسانی به مردم شریف منطقه دانست و از برنامه ریزی های دقیق و عملکرد مدیر عامل و همکاران  در این پالایشگاه قدردانی کرد.

علمدار بابایی مدیرعامل شرکت پالایش گاز پارسیان نیز در حاشیه این بازدید برخی از چالش ها و مشکلات در تامین و تولید گاز را بازگو کرد و از واحدهای عملیاتی، ایستگاه تقویت فشار، خط انتقال گاز به شرکت پارسیان سپهر، پروژه اقامتگاه عملیاتی و نیروگاه صد مگاواتی بازدید کرد.

بابایی درباره چالش های موجود در روند تولید گاز گفت:‌ از جمله این چالش ها می توان به کاهش خوراک دریافتی با توجه به عمر میدان های بالادستی،  افزایش خوردگی تجهیزات و خطوط انتقال با توجه به تغییرات کیفی خوراک دریافتی ، لزوم توسعه میدان های  جدید برای جبران کاهش ظرفیت تولید نسبت به ظرفیت اسمی پالایشگاه، تأمین برق پایدار برای پالایشگاه با حفظ و بهره برداری از نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی و عدم اختصاص بهینه بودجه خارج از شمول برای  نظام­ مند شدن مسئولیت های اجتماعی اشاره کرد .

وی ابراز امیدواری کرد که با تصمیم ها و مساعدتهای لازم شاهد حل این مشکلات باشیم.

سفر استاندار فارس و بازدید از پالایشگاه گاز پارسیان

 استاندار فارس نیز در ابتدای سفر دو روزه خود به شهرستانهای مهر و لامرد ازشرکت پالایش گاز پارسیان بازدید کرد.

 محمد هادی ایمانیه استاندار فارس به دعوت دکتر موسوی نماینده مردم  شهرستانهای مهر و لامرد ، در رأس هیاتی از مدیران کل و مسئولین استانی، فرمانداران و اعضاء شورای تأمین شهرستانهای مهر و لامرد از پالایشگاه گاز پارسیان بازدید کرد.

 استاندار فارس ضمن بازدید از سایت عملیاتی و نیز نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی پالایشگاه، با توضیحات مهندس بابایی مدیرعامل شرکت پالایش گاز پارسیان از نزدیک در جریان روند تولید گاز و میعانات گازی در بزرگترین پالایشگاه گاز شیرین کشور قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز پارسیان با اشاره به تاریخچه تأسیس پالایشگاه به تشریح فرآیند تولید در واحدهای مختلف پالایشگاه پرداخت و ابراز امیدواری کرد که با توجه به راهبرد شرکت ملی گاز ایران در تولید حداکثری گاز برای رفاه هموطنان در روزهای سرد زمستان، با تلاش جهادگونه کارکنان و با تکیه بر دانش فنی کارشناسان جوان، متعهد، متخصص همچون سال های گذشته، از زمستان امسال نیز سرافرازانه عبور کنیم.

بابایی با برشمردن ضرورت و اهمیت در مدار قرار گرفتن نیروگاه ۱۰۰مگاواتی پالایشگاه، همکاری بیشتر دستگاهها و ادارات ذیربط و مساعدت استاندار فارس را در جهت تسریع این مهم خواستار شد.

پالایشگاه گاز پارسیان با ظرفیت اسمی تولید ۸۲ میلیون متر مکعب گاز در روز ، دومین پالایشگاه گاز کشور است و تامین ۱۲.۳ درصد از گاز مصرفی و ۹ درصد از سبد انرژی کشور را بر عهده دارد. این پالایشگاه در موقعیت  ۳۰ کیلومتری شمال غربی لامرد و ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی مهر در دشت میان آخرین رشته کوههای فلات ایران  بر کناره بزرگراه لامرد، مهر، عسلویه قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha