دستور کار جلسات علنی مجلس/ نحوه اجرای قانون اقدام راهبردی روی میز نمایندگان

تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی این هفته گزارش کمیسیون اصل نود در مورد نحوه اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران را بررسی می‌کنند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا،‌ نمایندگان مجلس شورای اسلامی این هفته طبق روال هفته های اخیر در روزهای یکشنبه سه شنبه و چهارشنبه جلسه علنی خواهند داشت و در این جلسات وظایف تفنینی و نظارتی خود را پیگیری خواهند کرد.

 بر اساس برنامه اعلام شده این هفته نمایندگان بررسی ایرادات شورای نگهبان در طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار و همچنین بررسی ایرادات شورای نگهبان در لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در دستور کار دارند.

 طرح دو فوریتی الحاق یک تبصره به ماده ۲۰۶ قانون آیین نامه داخلی مجلس و بررسی ایرادات شورای نگهبان در طرح الحاق یک تبصره به ماده ۶۳ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران هم از برنامه های این هفته نمایندگان در جلسات علنی خواهد بود

بررسی ایرادات شورای نگهبان در طرح‌های فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه انتخابات در حوزه شوراها و شهرداری ها، حوزه احزاب سیاسی و حوزه ورزش، لایحه موافقت نامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری نیکاراگوئه از دیگر برنامه های نمایندگان در هفته جاری است.

 نمایندگان این هفته همچنین طرح اصلاح تبصره ۱ قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان و لایحه پروتکل بین دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس به منظور اصلاح موافقت نامه ۵ آبان ۱۳۸۱ هجری شمسی ( ۲۷ اکتبر ۲۰۰۲ ) برای اجتناب از اخذ مالیات مضاعف در مورد مالیات های بردرآمد و سرمایه و پروتکل آن را هم در دستور کار دارند.

بررسی لایحه موافقت‌نامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری غنا به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات‌های بر درآمد، سرمایه و عواید سرمایه‌ای، طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه احزاب سیاسی، طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه ورزشی، لایحه به هزینه قطعی منظور قطعی نمودن اعتبار وسایل حفاظتی جزیره خارک و طرح استفساریه ماده ۸۱ قانون مالیاتهای مستقیم هم قرار است در صحن علنی مجلس بررسی شود.

لایحه موافقت نامه خدمات هوایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری صربستان، طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی، طرح مدیریت یکپارچه داده‌ها و اطلاعات ملی، طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل، طرح شفافیت آرای نمایندگان، طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس، طرح جامع مدیریت شهری و روستایی و رد طرح تشکیل سازمان نظام مهندسی پزشکی هم در دستور کار این هفته نمایندگان اعلام شده است.

همچنین قرار است در این هفته تقاضای دوفوریت در مورد طرح اصلاح قانون مجازات استفاده کنندگان غیرمجاز از آب و برق و تلفن و فاضلاب و گاز و تقاضای یک فوریت طرح استفساریه ماده ۴۸ قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت بررسی شود.

انتخاب نمایندگان ناظر در مجامع و شوراها، گزارش کمیسیون انرژی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردهای نفتی ایران و گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از سال ۱۳۹۲ هم در دستور کار این هفته نمایندگان قرار دارد.

 بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد بررسی عملکرد اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران در ۱۰ سال اخیر هم در دستور کار این هفته نمایندگان مجلس است.

گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری آبادان و اروند کنار از سال ۱۳۸۵ تاکنون، گزارش کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی در مورد نحوه اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران هم در دستور کار این هفته جلسات علنی اعلام شده است.

 بررسی تقاضای عده ای از نمایندگان مجلس در مورد رسیدگی به طرح جامع مدیریت شهری و روستایی طبق اصل ۸۵ قانون اساسی و گزارش کمیسیون اجتمماعی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد صندوق بازنشستگی کارکنان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران هم برای دستور کار این هفته مجلس پیش بینی شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha