گوترش: المپیک فرصتی برای غلبه بر اختلافات و صلح پایدار است

نیویورک- ایرنا- آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل اظهار داشت: المپیک فرصتی برای غلبه بر اختلافات و یافتن مسیرهایی برای صلح پایدار است.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی در پیامی در آستانه آغاز المپیک زمستانی چین افزود: در چند روز آینده خانواده انسانی ما  برای المپیک و پارا المپیک زمستانی در پکن دور هم جمع می شوند.

وی تصریح کرد ورزشکاران از سراسر جهان با حفظ روحیه درک متقابل، سخت کوشی و بازی جوانمردانه، در این رخداد تاریخی حضور خواهند داشت.

 دبیر کل سازمان ملل گفت "آتش بس المپیک" از همه طرف ها می خواهد که در طول بازی ها خصومت ها را رها کنند. با گسترش درگیری و افزایش تنش ها، این بازی ها نشان دهنده فرصتی برای غلبه بر اختلافات و یافتن مسیرهایی به سوی صلح پایدار است.

گوترش اظهار داشت همانطور که برای پایان دادن به همه گیری کرونا تلاش می کنیم، بیایید برای آینده ای امن تر، مرفه تر و پایدار برای همه، متحد شویم.

دبیر کل سازمان ملل ادامه داد من از همه می خواهم که "آتش بس المپیک" را در بازی های المپیک و پارالمپیک زمستانی ۲۰۲۲ رعایت کنند. بیایید از طریق قدرت ورزش و آرمان المپیک، برای صلح فرهنگ سازی کنیم.

سازمان ملل متحد بر اساس مصوبه آتش‌ بس المپیک برای بازی های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن، با ترویج صلح و ساختن سیاره‌ای شادتر از طریق ورزش و ایده‌ آل‌ های المپیک، از کشورها می‌خواهد آتش بس المپیک را که هفت روز قبل از شروع بازی‌های المپیک زمستانی شروع می شود و هفت روز پس از پایان بازی‌های پارالمپیک زمستانی پایان می‌یابد، رعایت کنند.

بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ از روز چهارم تا بیستم فوریه) در پکن، پایتخت چین برگزار می‌شوند.

بازی های المپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲ از ۴ تا ۲۰ فوریه ۲۰۲۲ (۱۵ بهمن تا اول اسفند۱۴۰۰ ) و پس از آن بازی‌های پارالمپیک برگزار می شود.

با انجام این بازی‌ها در پایتخت چین، این شهر اولین شهری است که میزبان المپیک تابستانی و زمستانی خواهد بود.

آمریکا و ۶ کشوردر پیروی و تبعیت از سیاست های ضد چینی واشنگتن در اقدامی سیاسی و خارج از عرف ورزشی، المپیک زمستانی چین را تحریم کرده اند.

دولت آمریکا اعلام کرده است هیچ نماینده رسمی یا دیپلماتیکی را به المپیک زمستانی پکن در سال ۲۰۲۲ اعزام نخواهد کرد.

سخنگوی کاخ سفید در توجیه اقدام واشنگتن مدعی شده است این اقدام در دفاع از از حقوق بشر در استان سین کیانگ چین انجام می شود.

دولت آمریکا در عین حال گفته است از ورزشکاران تیم ملی کشورش حمایت کامل خواهد کرد.

اما آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرده است در مراسم افتتاحیه بازی های المپیک زمستانی چین شرکت می کند.

گوترش می گوید در این چارچوب و بدون هیچ جنبه و بعد سیاسی قصد دارد در مراسم افتتاحیه این بازی ها با این پیام که بازی های المپیک باید ابزاری برای صلح در جهان باشد، حضور داشته باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha