۹ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۱:۱۸
کد خبرنگار: 2254
کد خبر: 84629893
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

کاهش نرخ بیکاری در صربستان/ راهکارهای دولت بلگراد چیست؟

بلگراد-ایرنا- دولت صربستان با توجه به حدود نیم میلیون بیکار، راه حل هایی را از جمله کمک به کارفرمایان و کارخانه داران و همچنین آموزش حرفه‌های مختلف به شهروندان برای ایجاد اشتغال بیشتر در نظر گرفته که این اقدامات منجر به کاهش قابل توجه نرخ بیکاری در این کشور شده است.

به گزارش جمعه شب ایرنا، گزارش مراکز رسمی صربستان نشان می دهد که نرخ بیکاری این کشور که زمانی حدود بیش از ۳۰ درصد  بود، در پایان سال ۲۰۱۹ میلادی به  ۹.۵ درصد و اکنون با توجه به جمعیت بیش از هفت میلیون و ۵۰۰ هزار نفری این کشور به حدود ۶.۶ درصد رسیده است.

صربستان از لحاظ جغرافیایی در شبه جزیره بالکان و در ناحیه جنوب شرقی اروپا قرار دارد و در واقع آسیا و اروپا را به هم ارتباط می دهد.  جمعیت این کشور بر اساس سرشماری نفوس در سال ۲۰۱۱ میلادی بالغ بر ۷ میلیون و ۵۶۵ هزار و ۷۶۱ نفر  و مساحت آن ۸۸ هزار و ۴۰۷ کیلومتر مربع است.

«زوران مارتینوویچ» مدیر اداره کاریابی و اشتغال به کار صربستان اخیرا در برنامه تلویزیون ملی این کشور گفت که بنا به داده های اداره اشتغال به کار تا پایان سال ۲۰۲۱ اسامی حدود ۴۷۷ هزار بیکار در این اداره ثبت شده اند.

وی خاطر نشان کرد که حدود ۳۴ درصد از افرادی که در اداره اشتغال به کار ثبت نام کردندد فاقد ساختار آموزشی، صلاحیت مطلوب و فاقد مهارت و حرفه خاص برای استخدام هستند. اشخاص بدون مهارت و تجربه به سختی می توانند در جایی مشغول به کار شوند.

مارتینوویچ با اشاره به اینکه تحصیلات به تنهایی برای اشتغال کافی نیست، گفت که حدود ۵۱ درصد افرادی که در حستجوی کار هستند و در اداره کاریابی ثبت شده اند دارای تحصیلات متوسطه و حدود ۱۴ درصد دارای تحصیلات عالی هستند.

وی گفت که تلاش بر این است که افراد بدون حرفه و بدون تحصیلات به آموزش حرفه و یا ادامه تحصیلات تشویق شوند تا اینکه بتوانند راحت تر و زودتر در بازار کار پذیرفته شوند. همچنین افراد با مدارک تحصیلات بالا بایستی آموزش و تجربه مورد نیاز را برای تقویت حرفه خود بالا ببرند.

مدیر اداره کاریابی و اشتغال به کار صربستان به ابتدای شروع شیوع ویروس کووید -۱۹ و هراس از بیکاری تعداد زیادی از شاغلین اشاره کرد و افزود: در مرحله اول پس از اعلام وضعیت اضطراری و محدود شدن فعالیت بخشی از مشاغل مانند؛ گردشگری، مهمان سراها، رستوران ها، بخشی از مراکز تجاری، شرکت های اتوبوسرانی و احتمال مازاد بودن شاغلین، خوشبختانه با تدابیر اتخاذ شده از سوی دولت و کمک های مالی، ثبات کامل در این بخش ها به سرعت تامین و جلوی بیکاری شاغلین در کشور گرفته شد.

وی با اشاره به تدابیر اتخاذ شده از سوی دولت در اشتغال به کار افراد از جمله ورود سرمایه و سرمایه گذاران خارجی و ارائه کمک های مالی، افزود که روند کاهش تعداد افراد ثبت شده در اداره کاریابی برای جستجوی شغل نسبت به سال های قبل حدود ۲.۸ درصد کاهش داشته است. از سوی دیگر در این مدت تعداد افرادی که از اداره کاریابی به کار مشغول شده اند به مراتب بیشتر بوده یعنی نرخ آن بین ۶ تا ۷ درصد بوده است.

موارد مهم در اشتغال به کار

کارفرمایان موارد مهم برای اشتغال به کار را علاوه بر تحصیلات و تجربه کاری، دانش زبان خارجی و مهارت های کامپیوتری، گواهینامه رانندگی، داشتن مدرک حرفه ای برای انجام برخی مشاغل از جمله در مهندسی مکانیک و ساخت و ساز می دانند. همچنین داشتن مهارت و آموزش لازم برای انجام کارهای حفاظت از مسئولین دولتی و خصوصی و اماکن دولتی و غیر دولتی نیز در اشتغال به کار مهم است.

بنا به اظهارات مدیر اداره کاریابی صربستان؛ کارفرمایان و بیکاران به برنامه های آموزشی برای حرفه های مختلف علاقه زیادی دارند و چنین اقدامی یا از سوی کارفرمایان صورت می گیرد و یا اینکه افراد برای اینکه سریع بتوانند در باز کار وارد شوند، ترجیح می دهند که حرفه ای را در کنار تحصیلات خود آموزش ببینند.

 ابتکار دولت برای کاهش نرخ بیکاری

«داریا کیسیچ تپاوچویچ» وزیر کار، اشتغال، امور ایثارگران و امور اجتماعی صربستان امروز (جمعه ۸ بهمن) اعلام کرد: امسال ۶.۵ میلیارد دینار (حدود ۵۰ میلیون و ۴۰۰ هزار یورو) برای اشتغال بکار افراد در نظر گرفته شده است که بیش از ۲۰ هزار بیکار را زیر پوشش خود قرار می دهد.

وزیر تپاوچویچ به همین منظور با «زوران مارتینوویچ» مدیر کاریابی و اشتغال به کار صربستان توافق نامه ای را برای  اقدامات لارم در زمینه اشتغال امروز امضا کرد.

کاهش نرخ بیکاری در صربستان/ راهکارهای دولت بلگراد چیست؟

وی هدف از امضای این توافق نامه را گسترش فعالیت در زمینه اشتغال و تشویق برای افزایش شاغلین و کاهش روند بیکاری در کشور دانست.

همانطور که تپاوچویچ پس از امضای این توافقنامه گفت، یکی از فعالیت های مهم دولت، اجرای سیاست های فعال اشتغال است و قرار است که امسال بیش از ۲۰ هزار بیکار زیر پوشش سیاست دولت در خصوص اشتغال قرار بگیرند که ۲ هزار و ۲۸۵ نفر از این افراد معلول هستند.

وی افزود: اعتبارات مالی امسال دولت صربستان برای اقدامات فعال اشتغال به کار به میزان ۱.۳ میلیارد دینار ( ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار یورو) بیش از سال گذشته است.

بنا به اظهارات وی؛ اقدامات فعال دولت صربستان در سال گذشته برای افزایش اشتغال بسیار موثر بوده است. این سیاست در سال گذشته بیش از ۱۸ هزار نفر را تحت پوشش مالی خود قرار داد.

دولت صربستان با تامین بودجه برای  افزایش شاغلین که عمدتا برای تشویق بخش خصوصی در استخدام بیکاران اختصاص داده شده است، بسیار موثر بوده و چنین سیاستی در کاهش نرخ بیکاری در کشور نتیجه مثبت داشته است.

شرکت ها، کارخانجات و صنایع خصوصی می توانند با کمک مالی دولت ظرفیت های خود را افزایش داده و به این ترتیب ضمن بالا بردن تولیدات خود، افراد بیشتری را استخدام کنند.

از طرف دیگر بیکاران نیز با بهره مند شدن از کمک های مالی دولت قادر خواهند شد که شرکت کوچک و یا متوسطی را تاسیس کنند که با چنین اقدام هایی ضمن اشتغال به کار خود، توانایی استخدام افراد دیگر را نیز پبدا خواهند کرد.

افرادی که حرفه و تخصص خاصی ندارند با استفاده از بودجه دولت از طریق اداره کاریابی می توانند برای کار خاصی که مورد نیاز بازار است، آموزش ببینند و به این شکل خود را برای وارد شدن به بازار کار آماده کنند.

همچنین ارائه تسهیلات برای سرمایه گذاری خارجی و ایجاد شرکت و فروشگاه های بزرگ و معتبر خارجی در کشور از ابتکارات مهم دولت و ریاست جمهوری صربستان در بالا بردن بهبودی وضعیت اقتصادی و افزایش ایجاد فرصت های شغلی جدید در کشور است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha