۹ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۸:۲۴
کد خبرنگار: 2059
کد خبر: 84629832
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

محدودیتهای تزریق واکسن آسترازنکا اعلام شد

مشهد- ایرنا- سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بر اساس بخشنامه جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی "پروتکل محدودیتهای تزریق واکسن آسترازنکا" مشخص و اعلام شد.

دکتر سیداحمد حسینی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: تزریق دوز نخست واکسن کرونا با استفاده از "واکسن آسترازنکا" بر اساس پروتکل جدید برای تمام گروههای سنی ممنوع است.
وی ادامه داد: همچنین از این پس تزریق دومین دوز واکسن کرونا با استفاده از آسترازانکا برای افراد کمتر از ۵۰ سال که دوز نخست را آسترازنکا دریافت کرده‌اند، با احتیاط قابل انجام است.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تزریق سومین دوز واکسن کرونا با استفاده از آسترازنکا برای افرادی که دو دوز قبلی واکسنی واکسن غیر از  آسترازنکا زده‌اند، در افراد کمتر از ۵۰ سال ممنوع و در افراد بالای ۵۰ سال هم در صورت اصرار فرد با گرفتن تعهد از وی مجاز خواهد بود. 
وی افزود: باید به تمامی افرادی که واکسن آسترازنکا دریافت می‌کنند یادآوری شود در صورت بروز علائم "سردرد، تهوع، استفراغ، اختلال دید، لکه‌های قرمز و کبودی روی پوست" هرچه سریعتر به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنند.
دکتر حسینی ادامه داد: مطابق بخشنامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افرادی که عازم خارج از کشور بوده و اصرار به دریافت واکسن آسترازنکا دارند، در صورتی که سن آنها کمتر از ۵۰ سال باشد تنها با تایید امور بین‌الملل و گرفتن تعهد از آنان انجام خواهد شد.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در ۱۶ شهرستان خراسان رضوی ۸۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری این استان را زیرپوشش دارد و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به جمعیت ۱۷ شهرستان دیگر این استان بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های پزشکی نیشابور و تربت‌جام است.
هم اکنون از ۳۳ شهرستان خراسان رضوی سه شهرستان از نظر کرونا در وضعیت نارنجی، ۱۳ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

براساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۶ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۴۵۲ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۱۳۲ هزار و ۳۵۶ نفر رسیده است.

همچنین ۶ میلیون و ۹۵ هزار و ۴۱۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

تاکنون ۶۰ میلیون و ۶۱۸ هزار و ۶۱۲ دُز اول، ۵۳ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۶ دُز دوم و ۱۶ میلیون و ۱۷۵ هزار و ۷۶۸ دُز سوم واکسن کرونا در ایران تزریق شده و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۳۰ میلیون و ۷۱۱ هزار و ۳۸۶ دُز رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha