امسال حدود ۴۲۸ هزار تن کالا از مرز بازرگان وارد کشور شده است

ارومیه- ایرنا- مدیرکل گمرک بازرگان گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون، ۴۲۷ هزار و ۷۵۳ تن کالا از طریق این مرز وارد شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۷۶ رشد داشته است.

رامین ظهیری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  اظهار داشت: این محصولات وارداتی شامل انواع ماشین‌آلات صنعتی، مصنوعات از چدن و آهن یا فولاد، آلومینیوم، مواد پلاستیکی، وسایل نقلیه زمینی، عصاره رنگ و مرکب، اسکلت فلزی، انواع چسب، انواع رنگ، سنگ فلز جوش، خاکستر، کائوچو و اشیای ساخته شده از آن و انواع پارچه است.

وی ادامه داد: ارزش دلاری مقدار کالای وارده شده در این مدت ۵۱۶ میلیون و ۱۳ هزار و ۳۲۴ دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۳ درصد افزایش دارد.

مدیرکل گمرک بازرگان اضافه کرد: در این خصوص ۱۳ هزار و ۲۲۷ اظهار نامه صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۵ درصد رشد داشته است.

ظهیری به فعالیت بخش ترانزیت در گمرک بازرگان نیز اشاره کرد و گفت: در این مدت یک میلیون و ۷۹۷ هزار و ۱۵۱ تن کالا از طریق این مرز به صورت ترانزیت خارجی ورودی (صادره از گمرک بازرگان به سایر گمرکات) انجام گرفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۴ درصد رشد داشته است.

وی در ادامه با بیان اینکه ترانزیت داخلی در این مدت ۱۱۷هزار و ۶ تن بوده و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۶۶ درصد رشد داشته است، ادامه داد: در این راستا نیز پنج هزار و ۵۲۰ مورد اظهار نامه صادر شده که ۳۶۳ درصد بیشتر از سال قبل بوده است.

به گزارش ایرنا، حدود یک چهارم از کل پایانه‌های مرزی کشور در آذربایجان‌غربی قرار دارد و این استان دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.

گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و نخجوان دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha