۸ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۲۰
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 84629785
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

فرانسه: نشانه‌هایی از رسیدن به توافق وجود دارد

تهران- ایرنا- یک مقام فرانسوی گفت: مذاکرات هسته‌ای ایران در وین همچنان دشوار است اما نشانه‌هایی وجود دارد که می‌توان به توافق رسید.

به گزارش جمعه شب ایرنا از رویترز، بعد از گفت وگوی تلفنی میان امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه با ولادیمیر پوتین همتای روس خود، یک مقام ریاست جمهوری فرانسه به خبرنگاران افزود: مساله تضمین‌ها برای ایران و چگونگی بازگرداندن کنترل برنامه هسته‌ای‌ این کشور هنوز نیاز به توضیح دارد.

پیش از این دیپلمات‌های انگلیس، فرانسه و آلمان جمعه شب با صدور بیانیه‌ای مشترک عنوان کردند که ژانویه فشرده ترین دوره این مذاکرات تا به امروز بوده است، همه می دانند که در حال رسیدن به مرحله نهایی هستیم که نیاز به تصمیم گیری های سیاسی دارد. بنابراین، مذاکره‌کنندگان برای مشورت به پایتخت‌ها بازمی‌گردند.

انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین هم پیشتر با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: هشتمین دور مذاکرات وین که از ۲۷ دسامبر آغاز شد و یکی از طولانی ترین دور مذاکرات تاکنون بوده است وارد یک دوره استراحت شد.

وی افزود: شرکت کنندگان برای رایزنی و دریافت دستورالعمل‌ها به پایتخت باز می‌گردند. مورا تصریح کرد که اکنون تصمیمات سیاسی لازم است.

مذاکره کنندگان در روزهای گذشته سرگرم تکمیل پیش‌نویس متن توافق و تصمیم‌گیری در مورد برخی موضوعات اختلافی بوده‌اند. قریب به اتفاق هیات‌ها اذعان دارند که گفت‌ وگوها به رغم پیچیدگی برخی مسائل رو به جلو و در مسیر پیشرفت است.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها از ۶ دی ماه ۱۴۰۰ آغاز شده و جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد هرچقدر طرف مقابل آمادگی جدی‌تری برای لغو تحریم‌ها داشته باشد و اراده جدی تری برای پذیرش ساز وکارهای مد نظر ایران در لغو تحریم‌ها داشته باشد زمان دست یابی به توافق نهایی کوتاه‌تر خواهد شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha