سفری از جنس عدالت و دادخواهی/ دستگاه قضا از تولیدکنندگان حمایت می‌کند

مشهد- ایرنا- خراسان رضوی در ۲ روز گذشته میزبان رییس قوه قضائیه و معاونانش شد، سفری که گره گشایی از کار مردم هدف اصلی آن بود و طی آن ۱۶۸ زندانی آزاد شدند و به آغوش خانواده‌هایشان بازگشتند.

به گزارش ایرنا، سفرهای استانی رییس قوه قضائیه به استانهای مختلف در سالهای گذشته یک روزه انجام می‌شد اما سفر به خراسان رضوی ۲ روزه انجام شد که حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای علت این اقدام را خاص بودن مشهد و استان خراسان رضوی از جهات مختلف بویژه زائرپذیربودن آن عنوان کرد.
یکی از شاخصه‌های این سفر بازدیدهای میدانی در کنار جلسات رسمی بود که بازدید ۲ ساعته از زندان مشهد از مهمترین آنها به شمار می‌رود.

در این بازدید رییس قوه قضائیه بیشترین وقت خود را در بند جوانان و بانوان گذراند و از نزدیک به درد دل افراد دربند گوش سپرد و با احصای مشکلات این زندان، به رییس سازمان زندانها در خصوص مطالعه دقیق و بررسی نامه‌های زندانیان و عدم ادغام آنها با سایر نامه‌هایی که در جریان سفر به خراسان رضوی از مردم گرفته شده است، تاکید کرد.
همچنین در این بازدید، حجت‌الاسلام اژه‌ای با مددجویی مواجه شد که به خاطر بدهی در زندان به سر می‌برد، این مددجو مدعی بود که وی آماده تسویه حساب و پرداخت بدهی خود است اما چون شاکی اقدام به عودت سفته‌ها نمی‌کند همچنان در زندان به سر می‌برد.
رییس قوه قضائیه پس از شنیدن صحبتهای این زندانی به مسوولان ذیربط دستور داد مبلغ بدهی این زندانی به حساب دادگستری سپرده شود و  شاکی نیز برای دریافت طلبش، سفته‌ها را به دادگستری ارائه دهد و اجرای احکام نیز این موضوع را پیگیری نماید. 


گلایه‌های فعالان اقتصادی
رییس قوه قضائیه اولین جلسه رسمی خود در مشهد را با فعالان اقتصادی آغاز کرد که این مهم بیانگر توجه دستگاه قضایی به تولید و حمایت از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی است.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در این دیدار بر ایجاد فضای امن برای سرمایه گذاران و کوتاه کردن فرایندها برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی تاکید کرد و گفت: در زمان جنگ اقتصادی قرار داریم و در این دوران نمی‌توان قوانین زمان صلح را اجرا کرد.
تاکید بر مشارکت مردمی از دیگر تاکیدات رییس قوه قضائیه بود.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در این نشست به دقت دستگاه قضایی و بررسی مستندات جرم قبل از بازداشت افراد تاکید کرد، موضوع مهمی که این روزها منجر به دربند شدن بسیاری از افرادی شده که پس از مدتی جرم آنها اثبات نشده و تبرئه می‌شوند اما کسی پاسخگوی اعتبار و وقتی که به خاطر این اقدام از افراد گرفته می‌شود، نیست.
رییس دستگاه قضایی در این خصوص گفت: قوه قضائیه باید بین خلاف و جرم تفاوت بگذارد، اگر پرونده ای به دستگاه نظارتی وارد شد، شاکی باید دلایل را ارئه دهد و دستگاه نظارتی مدارک را برای جرم ارائه دهد نه اینکه ابتدا بازداشت صورت گیرد بعد از آن مستندات بررسی شود و این مهم به جز در موارد استثنا باید رعایت گردد.
در این نشست نمایندگان فعالان اقتصادی بدون واسطه با رییس قوه قضائیه به گفتگو نشستند و یکی از آنها با اشاره به جریمه سنگینی که برای وی در نظر گرفته شده است گفت: اگر به این صورت باشد من تمام دستگاه‌ها را تکه تکه می‌کنم و می‌فروشم.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای پس از شنیدن این سخنان به رییس کل دادگستری خراسان رضوی و مدیر کل تعزیرات استان ماموریت داد تا مشکل این فرد را بررسی کنند.

دیدار با اقشار مختلف مردم
رییس قوه قضائیه همچنین در نخستین روز سفر خود به خراسان رضوی طی نشست صمیمانه مدت ۲ ساعت بطور چهره به چهره پای سخنان نمایندگان اقشار مختلف مردم در مشهد نشست و دستورات لازم را برای پاسخگویی به درخواستها و رفع مشکلات آنها صادر کرد.
نمایندگانی از خانواده شهدا، جامعه پزشکی، تشکلهای دانشجویی، حوزه علمیه و دامداران استان در این نشست به طرح مشکلات و ارائه درخواستهای خود پرداختند.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای پس از شنیدن درد دل مردم گفت: دولت مصمم و انقلابی همه وجود خود را برای رفع مشکلات کشور گذاشته که البته همه مشکلات در کوتاه مدت قابل حل نیست، دولت، مجلس و قوه قضائیه همه در جهت رفع مشکلات مردم تلاش می‌کنند که نیاز به هماهنگی، انسجام بیشتر، تشخیص اولویتها و توکل بیشتر بر خدا دارد.
وی خطاب به مسوولان خراسان رضوی افزود: در این استان برخی ناهنجاریها و کمبودها نازیباتر است، آمار زندانیان در شان این استان نیست، برخی افراد اگر از بی عدالتی رنج ببرند قبح بیشتری خواهد داشت، باید عدالت اجتماعی را برقرار کرد و تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.
در ادامه این سفر رییس قوه قضائیه پای صحبت قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان نشست که مشکل معیشت از جمله دغدغه‌های مطرح شده آنان بود که رییس دستگاه قضایی خبرهای خوبی برای پیگیری وضعیت مسکن و معیشت کارکنان و همچنین تحقق سهم ۲.۹ درصدی قوه قضائیه از بودجه کل کشور داد که در کمیسیون تلفیق مجلس در دست بررسی است تا با تصویب آن بخشی از محدودیتهای اعتباری این قوه رفع شود.
رییس قوه قضائیه پنجشنبه شب نیز در شورای اداری استان حضور یافت و به مدیران گفت: از همه ظرفیتها برای حل مشکلات مردم استفاده کنید، در حل مشکلات نباید نگاه بخشی وجود داشته باشد، استفاده از همه ظرفیتها در جهت پیشبرد اهداف استانی و تعالی کشور شدنی است.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه شورای قضایی استان نیز دوباره به مشکلات موجود در زندانها پرداخت و افزود: مسوولان خراسان رضوی به صورت مستمر در طول سال از زندان‌ها و مراکز پزشکی قانونی استان بازدید کنند و از طریق گفتگو با زندانیان در جریان مشکلات آنها قرار گیرند.
تسریع در پاسخ به استعلام‌های قاضی ناظر زندان از دیگر موارد مورد تاکید رییس قوه قضائیه بود که در این خصوص گفت: علاوه بر افزایش تعداد قضات ناظر زندان باید فرآیندی اتخاذ شود که به نامه‌ها و درخواست‌های آنان نیز با فوریت و سرعت پاسخ داده شود، استفاده از مجازاتهای جایگزین حبس نیز از دیگر موارد مورد تاکید وی بود.
از دیگر موارد مورد توجه در این سفر، حضور معاونان قوه قضائیه و دیدار مردمی آنها در شهرستانهای مختلف استان بود، معاونان دستگاه قضایی در آخرین روز سفر در جلسه شورای قضایی استان گزارش سفر خود به شهرستانها و مشکلات موجود قضایی را به رییس قوه قضائیه ارائه دادند.

نامه‌های مردمی
همچنین در دو روز سفر رییس قوه قضائیه به خراسان رضوی، صندوق هایی برای جمع‌آوری نامه‌های مردمی در مقابل ادارات دادگستری قرار گرفته بود که مورد استقبال شهروندان قرار گرفت.
تعدادی از شهروندان نیز که مشکل قضایی داشتند به امید دیدار با رییس قوه قضائیه مقابل ساختمان دادگستری ساجدی مشهد حضور یافته بودند تا بتوانند به صورت حضوری مشکل خود را مطرح کنند.
یکی از این افراد مادر مسنی بود که قاب عکس پسر مرحوم خود را در دست داشت و مدعی بود حدود یک سال قبل پسرش به قتل رسیده اما تعلل بسیار در رسیدگی به این پرونده وجود دارد.
رییس دستگاه قضایی سرانجام پس از شرکت در نشست خبری و تشریح دستاوردهای سفر و حضور در نماز جمعه مشهد به سفر ۲ روزه خود به این استان پایان داد.

مردم استان نیز امیدوار به حل مشکلاتی هستند که از طریق نامه و دیدار حضوری با رییس عدلیه خود در میان گذاشتند.


 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha