هما از دام شکارچیان در شیرمشه طارم نجات یافت

زنجان-ایرنا- رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: یک بهله همای زخمی در کوههای شمالی زنجان در ارتفاعات اراضی روستای شیرمشه از توابع طارم، نجات پیدا کرد.

پرویز رستمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به عملیات نجات پرنده شکاری هما، ازسوی تعدادی از کارکنان اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان، افزود: با تماس کوهنوردان، مبنی بر زخمی شدن یک پرنده شکاری بزرگ چثه، در منطقه حضور یافتیم.

وی اظهار داشت: بعد از پیاده روی به سمت ارتفاعات اراضی روستای شیرمشه و مشاهده یک بهله هما که متاسفانه با شلیک تیر زخمی شده بود، اقدام به نجات این گونه با ارزش کردیم.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان، با بیان اینکه هما، گونه‌ای پرنده شکاری بزرگ‌جثه از تیره بازان و راسته بازسانان است، تصریح کرد: این گونه، در کوه‌های ‌مرتفع دنیا از جمله ارتفاعات مناطقی از ایران، زندگی می‌کند.

رستمی با اشاره به اینکه، این پرنده مانند دیگر کرکس‌ها، اغلب لاشه‌خوار است، تصریح کرد: اما عمده غذای آن مغز استخوان است و تنها گونه کرکس بوده که رژیم غذایی آن، به طور تقریبی و انحصاری  (۷۰ تا ۹۰ درصد) استخوان است.

به گفته رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان، جمعیت گونه هما، همچنان در حال کاهش است و در فهرست قرمز گونه‌های در معرض خطر (IUCN) بوده و به عنوان یک "گونه در نزدیکی تهدید" تعریف شده‌است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha